Çocuklarda Şeker Hastalığı Belirtileri

Vücudumuzdaki beyin de dahil olmak üzere birçok dokunun ana besin kaynağı şekerin yapı taşı olan glikozdur. Birçok kimyasal tepkimede glikozdan elde edilen enerji kullanılır ve canlılığın devamı için oldukça önemli bir kaynaktır.

Ancak gerektiğinden fazla alındığında ister yetişkin bir birey olun ister çocuk çeşitli problemlerin baş göstermesine neden olabilir.

İnsülin bir hormondur. Kandaki fazla şeker seviyesini indirmek ve normal seviyeye yeniden ulaştırmak için çalışır.

Önceden daha çok ileri yaşlarda rastladığımız şeker hastalığı çocuklarda da görülmeye başlanmıştır. Bunun ana nedeni çocukların bebeklikten itibaren yanlış şekilde beslenmesidir.

Çocuklarda şeker hastalığı belirtileri insülin hormonunun çalışma mekanizmasında bozulma meydana geldiğinde ortaya çıkar.

Peki, çocuklarda şeker hastalığı belirtileri nelerdir?

 • İdrara çıkmada sıklık
 • Geceleri altını ıslatma
 • Açlık hissine artış
 • Ağız kuruluğu ve çok susama
 • Yorgunluk
 • Halsizlik
 • Ani zayıflama
 • Depresyon
 • Sinirlilik ve asabiyet

Eğer çocuklarda bu aşamada şeker hastalığı tedavi edilmezse bu durumda da ileri düzey komplikasyonlara ait belirtiler gözlemlenebilmektedir. Bu durumun tıptaki adı Diyabetik Ketoasidozdur.

Çocuklarda şeker hastalığı Diyabetik Ketoasidoza dönüşürse görülebilecek belirtiler:

 • Bilinç bulanıklığı
 • Bilinç kaybı
 • Nemini kaybetmiş kuru cilt
 • Derin derin hızlı nefes alıp verme
 • Karın ağrısı
 • Kusma / mide bulantısı
 • Nefesinde asetonumsu bir koku

Eğer çocuğunuzda ya da yetişkin bir bireyde diyabetik ketoasidozun belirtilerini fark ederseniz derhal bir sağlık kuruluşundan yardım istemenizde fayda vardır.

Çocuklarda Şeker Hastalığı Tanısı Nasıl Koyulur?

Çocuklarda şeker hastalığının teşhisini koymak yetişkinlere göre bir tık daha zordur. Hastalığın belirtileri diğer birçok hastalığın belirtileri ile benzer şekilde olduğundan fark edilmesi biraz zaman alabilir.

Genellikle aileler de çocuklarındaki şeker hastalığının belirtilerini fark etmediklerinden hastaneye başka birimlerden veya başka şüphelerden dolayı müracaat ederler. Ancak yapılan tetkikler sonucunda tesadüfi de olsa durumu saptamak mümkündür.

Yapılan kan değeri tetkikleri sonucunda çocukta tokluk kan şekeri 200; açlık kan şekeri düzeyi ise 126 mg/ dL üzerinde bir değerde ise çocuğa şeker hastalığı teşhisi konulur.

Ancak kesin tanı konulabilmesi için idrar testi, kan tetkiklerini farklı zamanlarda yeniden tekrarlama, HbA1c testi gibi tetkikler de yapılabilir.

Şeker yükleme testi de çocuklarda şeker hastalığının tanısını koymada kullanılan tanı yöntemlerinden biridir.

Çocuklarda Şeker Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Günümüzde çocuklar arasında yaygın şekilde gözlemlenen şeker hastalığı ülkemizde de çok yaygın olarak görülmektedir.

Çocuklarda şeker hastalığı teşhisi konulduğu zaman ilk olarak hekimin gerekliği gördüğü doz ayarında insülin tedavisine başlanır.

İnsülin tedavisinin yanı sıra ilaç tedavisi de yapılabilir. Ancak ilk olarak yükselmiş olan şeker seviyesini inslülin ile normal düzeye getirmek ve daha sonra da bu düzeyin sabit kalabilmesine yardımcı olmaktır.

Bunun yanı sıra en önemli konu beslenmenin düzenlenmesidir. Beslenmede şekerli gıdaların öğünlerde yer verilmemesi ve şeker seviyesinin kontrolü için diyetisyen tarafından hazırlanmış bir düzene ihtiyaç vardır.

Diyetisyeniniz ve dahiliye uzmanınız size hangi besinlerden ne kadar miktarda porsiyon almanız gerektiği konusunda yardımcı olacaktır. Bu önerileri dikkatle takip ettiğiniz takdirde çocuklarda şeker hastalığının şeker düzeyi kolayca kontrol altına alınabilir.

Çocuklarda Şeker Hastalığının Ortaya Çıkmasının Nedenleri

Çocuklarda şeker hastalığının ortaya çıkış nedeni çalışmalarda kesin olarak ortaya konulamamıştır. Ancak bu konuda beslenme problemi olan çocukların daha çoğunlukta olduğundan yola çıkarak beslenmenin bu olayın kilit noktası olduğu söylenebilir.

Aile bireylerinde şeker hastalığı öyküsüne sahip kişilerin yer alması da çocukları risk altına sokmaktadır. Çünkü aynı ailenin mensubu kişiler aynı sofradan yemek yediklerinden ve benzer damak zevkine sahip olduklarından şeker hastalığa yakalanma riskleri benzerdir.

Çocuklarda şeker hastalığı oluşmasının nedeni pankreastan salgılanan insülin hormonunun çalışma mekanizmasında bozukluk meydana gelmesi ile olur.

Pankreasın gördüğü bu zararın ana kaynağı konusunda ise halen çalışmalar yürütülmektedir.

Şeker hastalığının iki türünden çocuklarda en çok karşılaşılanı Tip 1’dir.

Tip 2 kötü beslenmenin zaman içerisinde yarattığı uzun soluklu bir tahribat olduğundan yetişkinler arasında daha sık görülür. Ancak bebeklik çağından itibaren aşırı miktarda ve kontrolsüz beslenen çocuklarda da Tip 2 şeker hastalığına yakalanma riski yetişkinlerden farksız değildir.

Kaynakça:

https://www.jdrf.org/t1d-resources/about/symptoms/children/

https://www.healthline.com/health/type-2-diabetes-children

 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir