Gizli Şeker Hastalığının Belirtileri

Gizli şeker hastalığı, diğer adıyla pre-diyabet, kandaki gerekli kan şekeri seviyesinin yüksek olması ama diyabet hastalığı değerinden düşük olması durumda ortaya çıkar. Bu durum diyabet öncesi olarak da bilinmektedir. Araştırmalara göre gizli şeker hastalığı tanısı konan kişiler on yıl içerisinde diyabet hastası olabilmektedir.

Her üç kişiden birinde gizli şeker hastalığı görülmektedir. Günümüzde çocuklarda da sıklıkla görülmeye başlamıştır.

Gizli Şeker Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Gizli şeker hastalığını fark etmek çok zordur. İnsanlar genel olarak yaşadıkları belirtiler çok ciddi

Olmadığı için fark edemezler. Gizli şekerin hissedilen en yoğun belirtileri şu şekildedir; hafif şekilde seyreden tatlı krizleri, yemekten kısa süre sonra ortaya çıkan aşırı açlık durumu, gebelik durumunda kan şekeri bozukluğu, aşırı kilo alma ya da zayıflama, şeker düşmeleri, görmede bulanıklık, halsiz hissetme, gündüz vakti uyuklama, ani sinirlenme ve öfke durumları, terleme, zor uyanmak ya da uyanmak istememek, sıkıntı ve huzursuzluk durumu, depresyon, susuzluk, ağız kuruluğu ve sık tuvalete gitme.

Bu durumların birkaçı hafif seyreden belirtiler olarak gizli şeker hastalığında ortaya çıkmaktadır. Günlük yaşamda, hafif belirtiler dikkat çekmediğinde ve kontrol altına alınmadığında, diyabet hastalığına geçiş süreci hızlanır. Bu belirtilerin daha ağırı diyabet hastalarında da görülür.

Gizli Şeker Hastalığı Nasıl Tespit Edilir?

Gizli şeker hastalığı tanısı açlık kan şekerinin 100 mg/dl üzerinde çıkması ile tespit edilmektedir. Bunun yanında hastanın yaşadığı belirtilere rağmen açlık kan şekeri değeri 100 mg/dl altında da çıkabilir. Bu durumlarda hastaya OGTT denen, şeker yüklemesi yapılır ve bu testten çıkan sonuca göre karar verilir. Şeker yüklemesi sonucunda kan şekeri testi 140 mg/dl üzerinde çıkarsa, kişiye gizli şeker hastalığı tanısı konur.

Gizli Şeker Hastalığında Etkili Faktörler Nelerdir?

Şeker hastalığı büyük ölçüde genetik bir hastalıktır. Genetik faktörler dışında kronik hastalıkları bulunan insanlar, aşırı kilo problemi olanlar, hamilelikte şekeri yükselenler, hareketsiz yaşam ve sağlıksız beslenme gibi durumlar da gizli şeker hastalığını tetikleyen faktörlerdendir.

Bu durumları yaşayan insanların düzenli olarak açlık ve tokluk kan şekeri kontrolü yaptırması erken

tanı için önemlidir. 

Gizli Şeker Neden Önemlidir?

Gizli şeker hastalığı insülin direncinde oluşan bir bozukluk nedeniyle ortaya çıkar. Bu durum diyabetin neden olduğu diğer tüm hastalıkların ortaya çıktığı bir sorunu oluşturur. Gizli şeker hastalığı kontrol altına alınmadığında, görme bozukluğu, organ hasarı, kalp krizi, böbrek yetmezliği gibi rahatsızlıklar ortaya çıkabilir.

Gizli Şeker Hastalığı Önlenebilir Mi ?

Gizli şeker hastalığı erken tanı ile diyabete yol açmadan kontrol altına alınabilmektedir. İnsülin

direnci bozukluğu ile başlayan bu süreçte pankreasın ürettiği insülin hormonu salgısında değişiklik yaşanır. Bu değişikliğin en önemli sebebi genetik faktörler yoksa vücuttaki aşırı yağlanmadır.

Gizli şeker durumunun önlenmesi için kilo vermek, spor yapmak, sağlıklı beslenmek bu hastalığı

önlediği gibi, ortaya çıkma durumunda da iyileşmeyi sağlayan etkenlerdir. Hayatınıza katacağınız bu değişiklikler ile gizli şeker hastalığının yüzde altmışa kadar geriletebildiği bilinmektedir. Düzenli ilaç kullanımı ise hastalığı durdurmada yüzde otuz oranında etkili olmaktadır.

Gizli Şeker Hastalığı Olan Kişilerin Dikkat Etmesi Gerekenler

Gizli şeker hastalığı olan ya da ailesinde şeker hastalığı bulunan kişiler diyabet hastalığı riskiyle karşı karşıyadır. Bu kişilerin hayatlarında dikkat etmesi gereken önemli noktalar vardır. Gün içerisinde tüketilen şeker ve karbonhidrat içeren ürünlerin azaltılması, sebze tüketiminin arttırılması, öğün atlamamak, stres ve uykusuzluktan uzak durulması, düzenli egzersiz yapmak, kilo vermek, bitki çayı tüketmek, alkol tüketimini azaltmak bu durumlarda önemlidir. Eğer ilaç kullanıyorsanız düzenli kullanmanız gerekmektedir.

Gizli Şeker Hastalığının Yaşı Yoktur

Gizli şeker hastalığı günümüzde çok sık rastlanan bir hastalıktır. Belirtileri diyabete yaklaşıldığında fark edildiği için vücudu iyi gözlemlemek önemlidir. Günümüzde yeme alışkanlıklarının kötüleşmesi, fast food yiyeceklerin artışı ile gizli şeker hastalığı çocukluk döneminde de ortaya çıkmaya başlamıştır.

Obez tanısı konan birçok çocuk şeker hastalığına sahiptir. Erken yaşlarda sağlıklı beslenme ve spor alışkanlığı ile çocuklar bu hastalığa yakalanma ihtimalinden kurtulabilir. Şekerli içecekler, abur cubur denen atıştırmalıklar, kızartmalar ve yağlı yiyecekler çocuklarda aşırı kilo problemi ve sonucunda gizli şeker hastalığını ortaya çıkarmaktadır.

Kaynakça:

https://www.scripps.org/news_items/4260-hidden-symptoms-of-type-2-diabetes

https://www.medicalnewstoday.com/articles/323185

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir