Gelişmiş robotik sistemler, doktorlara ameliyat sırasında daha fazla kontrol ve görüş sağlayarak kapalı ameliyat gibi güvenli ve hassas cerrahi prosedürler gerçekleştirmelerini sağlar. Robotik cerrahi sırasında yazılım, gerçek el hareketlerinin yerini alarak hareketleri çok hassas hale getirebilir.

Kapalı Rahim Ameliyatı

Kadınların büyük çoğunluğunun 50 yaşına geldiklerinde rahim miyomu geliştirdiği düşünülmektedir. Bir miyom kanserli olmasa da, günlük (veya aylık) yaşam üzerindeki olumsuz etkileri de yoktur. Histerektomi tüm rahmin cerrahi bir operasyon ile vücuttan tamamıyla çıkarılmasıdır. İyi haber şu ki, hastaların hem hastanede kalmaktan kaçınmasına hem de rahmini korumasına izin veren seçenekler vardır.

Kapalı rahim ameliyatı olarak bilinen bu yöntemler çok daha az invazivdir. Bunlardan biri olan uterin fibroid embolizasyonu, tedavi gören kadınların çoğunda rahim şikâyetlerini azaltır. Kadınlarda kanama, ağrı ve diğer semptomları azaltan, cerrahi olmayan, minimal invaziv bir işlemdir. Miyomektomi, alt karın bölgesinden kesi yapılarak miyomların rahim duvarından çıkarıldığı başka kapalı ameliyat operasyonudur.

Operasyon Süreleri

Rahim kası daha sonra birkaç kat dikiş kullanılarak birlikte dikilir. Bu prosedürler için ortalama iyileşme süresi kişiden kişiye ve operasyonun büyüklüğüne göre değişir. Ancak tipik olarak histerektomi için 6-8 hafta ve miyomektomi için 4-6 haftadır. Kapalı rahim ameliyatı yöntemi ile rahim fibroidleri ietkili bir şekilde tedavi edilir. Aynı zamanda cerrahi tedaviye kıyasla daha az işlem sonrası komplikasyon vardır.

Ek tedavi ihtiyacı da kapalı ameliyat ile açık rahim ameliyatına kıyasla çok daha azdır. Uterus miyomlarının yeri, boyutu ve semptomlara göre çeşitliliği, her hastaya bireysel bir yaklaşım gerektirir. Bütün bu faktörlere bağlı olarak kapalı rahim ameliyatı kaç saat sürer sorusunun cevabı değişecektir. Düzenli jinekolojik kontrollerle, bir dizi farmakolojik ve minimal invaziv tedavi yöntemiyle kişisel tedavi gerçekleştirilir.

Fıtık Tedavisi

Kapalı ameliyat veya minimal invaziv prosedürler, fıtığa erişmek için çok sayıda küçük kesik kullanır. Karın daha sonra cerrahın çalışması için yer sağlamak için karbondioksit ile şişirilir. Ardından fıtık laparoskop adı verilen küçük, esnek bir cihaz kullanılarak onarılır. Bu prosedür, minimal invaziv tekniklerle bir fıtık uzmanı tarafından gerçekleştirilmelidir.

Kapalı fıtık ameliyatı tipik olarak daha az yara izi ve postoperatif ağrı riski taşır. Ayrıca operasyon küçük kesikler nedeniyle daha az yara enfeksiyonu riski taşır. Bunlara ek olarak operasyon sonrası hastanede kalış süresi daha kısadır. Çabuk iyileşme dolayısıyla normal aktivitelere açık amelyata kıyasla daha hızlı dönüş sağlar.

Açık ameliyatlar, karnı açmak ve fıtığa erişmek için tek ve büyük bir kesi kullanır. Açık prosedürler ideal olarak büyük veya çoklu fıtığı olan hastalar için uygundur. Karın bölgesindeki yara dokusu, kapalı ameliyat işlemlerini zor ve hatta tehlikeli hale getirebilecek dokulardır. Bu nedenle daha önce karın ameliyatı geçirmiş hastalarda açık prosedürler daha uygundur.

Apandisit Ameliyatı

Apandisit karnının üst kısmında belli belirsiz bir ağrı olarak başlayabilir. Ancak birkaç saat içinde hızla güçlü, kalıcı bir ağrıya dönüşerek tıbbi yardım gerektirebilir. Apandisit, kalın bağırsağının ilk kısmına bağlı tüp benzeri organın iltihaplanması veya enfeksiyonudur. Apandisit, hızla artan, güçlü karın ağrısına ek olarak bulantı ve kusmaya neden olabilir.

Bu organla ilgili garip olan şey, bilinen kesin bir işlevi olmamasıdır. ABD’de, apandisit neredeyse her zaman apandisiti çıkarmak için kapalı apandisit ameliyatı ile tedavi edilir. Çoğu zaman bu ayakta tedavi prosedürü olarak yapılabilir, böylece ameliyattan hemen sonra eve gidilebilir. Çoğu zaman, insanlar en fazla bir geceyi hastanede geçirip ertesi gün eve gitmektedirler.

Laparoskopik apendektomi yani apandisit için kapalı ameliyat minimal invaziv bir ameliyattır. Apandisit için antibiyotik tedavisi hakkında yeni haberler olmasına rağmen, bu seçenek çoğu hastada uygulanamıyor. Hastalar antibiyotik yolunu denedikten sonra, birçoğu bir yıl içinde apandisitlerini çıkarmak için ameliyat oluyor. Apandisit tedavisi hakkında bilgi edinmek için uzman bir doktorla görüşülmeli veya sağlık merkezi aranmalıdır.

Kapalı Diz Ameliyatı

Total diz protezi, hasarlı bir diz eklemini değiştirmek için yapılan bir ameliyat türüdür. Kapalı diz ameliyatı ile geleneksel total diz protezinden daha küçük bir kesim (kesi) kullanır. Bu tür bir ameliyat tipik olarak özel cerrahi aletler gerektirir. Böylece ameliyat ekibi daha küçük insizyondan prosedürü görebilir ve yapabilir.

Dizin birkaç bölümü vardır: uyluk kemiğinin alt ucu, kaval kemiğinin üst ucu, diz kapağı. Kıkırdak adı verilen pürüzsüz bir madde bu kemiklerin uçlarını kaplayarak kemiklerin birbirine sürtünmesini engeller. Diz ekleminde hasar olduğunda bu kemikler anormal şekilde birbirine sürtünerek ağrıya neden olabilir. Böyle durumlarda diz ameliyatı ile tedavi bir süre sonra kaçınılmaz olacaktır.

Kapalı diz ameliyatı iyileşme süreci hastaların geçmişine, yaşına ve operasyonun tipine göre değişkenlik gösterecektir. Bu süreçte cerrah hastayı dizine ne zaman ağırlık verebileceği konusunda bilgilendirecektir. Kapalı ameliyat sonrası bir süre boyunca koltuk değneği, baston gibi ek desteklerden yararlanmak gerekebilir. İyileşme sürecini hızlandırmak için bir fizik tedavi uzmanının desteğinden de faydalanılabilir.

Laparoskopik Cerrahi

Laparoskopik ameliyat (minimal invaziv yöntem) cerrahinin özel bir uygulama alanıdır. Laparoskopik cerrahi geçmişte kadın hastalıklarının tedavisinde ve ameliyatlarında kullanılmaya başlanmıştır. Gelişen teknolojiyle safra, mide, fıtık, dalak, karaciğer, mide ve bağırsak ameliyatlarında da kullanılmaya başlanmıştır. Geleneksel açık cerrahi teknikte cerrah, karın içine ulaşmak için geniş bir kesi yapmak zorundaydı.

Laparoskopik ameliyat yani kapalı ameliyat teknikleri küçük birkaç kesi ile tamamlanabilir. Laparoskopik ameliyat tekniği ile karın boşluğu karbondioksit gazı ile şişirilir. Bu sayede karın içi organlar birbirinden uzaklaştırılarak cerrahi operasyon yapılabilecek bir alan elde edilir. Kameradan alınan görüntüler, yüksek çözünürlüklü video monitörleri için ameliyathaneye aktarılır.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir