Karın fıtık ameliyatı; birçok sebebe bağlı olarak karın bölgesinde meydana gelen fıtık oluşumu tedavisi için yapılan cerrahi bir uygulama olarak ifade edilebilmektedir. Göbek fıtığı ameliyatı veya karın fıtığı ameliyatı, söz konusu bölgede ortaya çıkan fıtık için cerrahi bir müdahale olmaktadır. Göbek deliği kısmında ya da çevresinde ortaya çıkan fıtık türü, bebeklerde de yetişkinlerde de görülebilmektedir.

Karın fıtık ameliyatı, lokal anesteziyle yapılmasının yanı sıra, genel anesteziyle de yapılabilmektedir. Karın fıtığı ameliyatı olan hastalar arasında çoğunlukla kilolu kişilere rastlama ihtimali çok yüksektir. Yakın zamanda gebelik yaşamış ya da çoğul gebelik yaşayan kadınlar arasında da karın fıtığı, çok fazla görülmektedir. İlgili yazımızda; karın fıtığı nedir, ameliyatı nasıl yapılır gibi birçok sorunun cevabına erişim sağlayabilirsiniz.

Karın Fıtık Ameliyatı Çeşitleri Nelerdir

Karın fıtık ameliyatı, iki farklı teknik ile gerçekleştirilmektedir. Bu noktada doktor, hastanın sağlık geçmişi ve fıtığın büyüklüğü, durumu gibi unsurları göz önünde bulundurmaktadır. Tüm tahlil ve tetkiklerden sonra programlama yapan doktor, ameliyatın türüne karar vermektedir. Karın fıtığı ameliyatı:

 • Açık karın fıtığı ameliyatı
 • Kapalı karın fıtığı ameliyatı olmak üzere iki şekilde gerçekleştirilmektedir.

Karın fıtık ameliyatı sonrası korse şeklinde yapacağınız arama, bilgi edinmeye yardımcı olmaktadır. İlgili yazıda; açık ve kapalı karın fıtığı ameliyatlarının nasıl yapıldığına dair bilgi sahibi olabilirsiniz. Bu noktada dikkat edilmesi gereken bir nokta bulunmaktadır. Sağlık alanında yapılan her araştırmada hastanın edindiği bilgiler, doktor görüşleri ile desteklenmelidir.

Karın Fıtık Ameliyatına Neden İhtiyaç Duyulur

Karın fıtığı meydana geldiğinde her zaman cerrahi bir yönteme başvurmak şart değildir. Ancak, vücuttaki varlığı, aşağıdaki durumları beraberinde getiriyor ise karın fıtık ameliyatı ile tedavi yapılması zorunlu hale gelebilmektedir:

 • Fıtık bölgesi, çok şiddetli bir ağrıya neden olmaya başlamış ise
 • 5 santimden çok daha büyük bir boyuta ulaşmış ise,
 • Fıtık boğulması riski artmış ise bu gibi durumlarda cerrahi müdahale yapılmaktadır.

Fıtık boğulması adı verilen durum, meydana gelen bölgede fıtık dönmesi veya sıkışması anlamlarına gelmektedir. Vücudunda meydana geldiği hastanın bağırsaklarında herhangi tıkanıklığa yol açabilmektedir. Bu da hayati bir tehlike oluşturabilecek durum olarak ifade edilebilmektedir. Boğulma yaşanması ihtimali düşündürecek kadar büyük bir fıtık, karın fıtığı ameliyatı ile tedavi edilebilmektedir.

Karın Fıtık Ameliyatı Nasıl Yapılmaktadır

Karın fıtık ameliyatı, uygulama yapılan yöntemlere göre iki türde gerçekleştirilmektedir. Her iki yöntemin de amacı, karın duvarında meydana gelen ve çıkıntıya sebep olan fıtığın itilmesi ve tedavisidir. İki yöntemin arasında; yapılan kesinin boyutu, iyileşme süreçleri gibi faktörler nedeni ile farklılıklar bulunmaktadır. Açık karın fıtığı ameliyatında; genel anestezi kullanılmaktadır ve çıkıntıya sebep olan şişlik 10 cm kadar bir kesi atılıp içeri itilerek dikiş atılmaktadır.

Kapalı karın fıtığı ameliyatında ise daha küçük boyutlarda kesi atılmaktadır. Laparoskopik fıtık ameliyatı şeklinde de adlandırılan bu yöntem, hasta için uygun ise tercih edilebilmektedir. Laparoskop, doktorun karın boşluğunu görüntüleyerek, operasyon sırasında olanları kaydetmeye yaramaktadır. Diğer kesi bölgelerinde ise çıkıntıya sebep olan fıtığın, itilmesi sağlanmaktadır.

Karın fıtık ameliyatı ne kadar sürer sorusu da hastanın merak ettiği sorulardan biridir. Bu, doktorun hasta durumuna göre planlayarak cevap vereceği bir sorudur. Cerrahi işlemin sonrasında kesi yapılan ilgili bölge, dikiş ile kapatılmaktadır. Kapalı karın fıtık ameliyatı, genel anestezi ile yapılabilmektedir. Her iki ameliyat yönteminde de fıtık nüksedebilmektedir. Bu nedenle bunun önüne geçmek için fıtık bölgesi için yama takviyesi yapılabilmektedir.

Karın Fıtık Ameliyatına Sebep Olan Faktörler Nelerdir

Karın fıtık ameliyatı, yetişkinlerde bazı nedenlere bağlı olarak gelişen fıtığın tedavisi için yapılmaktadır. Karın fıtığı sebepleri arasında yer alan ilk unsur; karnın iç basıncında meydana gelen aşırı artıştır. Bunun dışında, yetişkinler için karın fıtığı nedenleri, şu şekilde sıralanabilmektedir;

 • Aşırı bir şekilde ıkınmak
 • Kabızlık
 • Çok fazla kilo
 • Prostat ile ilgili hastalıklar
 • Beden hareketleri yaparken aceleci davranmak
 • Bel bölgesine fazla yüklenerek yüksek basınca maruz bırakmak
 • Aşırı ağırlık, yük kaldırma
 • Siroz
 • Kadınlarda hamilelik sırasında meydana gelen bazı olumsuz durumlar olarak ifade edilebilmektedir.

Bu sebepler dolayısıyla ameliyat yapıldıktan sonra da dikkat edilmesi gereken faktörler bulunmaktadır. Karın fıtığı ameliyatı sonrası için doktor bilgilendirmesi ve hastanın bunlara uyması çok önemlidir.

Karın Fıtık Ameliyatı Riskleri Var Mı

Karın fıtık ameliyatı riskleri, düşük ihtimalli olan süreçler içermektedir. Karın fıtığı ameliyatı riskleri, hastanın sağlık geçmişine bağlı olarak da değişmektedir. Ancak operasyon sırasında veya sonrasında problem oluşma ihtimali, oldukça düşüktür. Karın fıtığı ameliyatıyla ilgili bir risk unsuru taşıyıp taşımadığınızı, doktorunuz size bildirebilmektedir. Bunların yanı sıra, karın fıtığı ameliyatının riskleri arasında yer alan durumların bazıları, şu maddeler ile sıralanabilir:

 • Dolaşım bozuklukları nedeni ile pıhtı oluşumu
 • Enfeksiyon
 • Kanama
 • Anesteziye karşı alerjik reaksiyon gösterme

Karın Fıtık Ameliyatı Sonrası

Karın fıtık ameliyatı sonrası, doktor önerileri ile hareket etmek çok büyük önem taşımaktadır. Ameliyatı gerçekleştiren doktor tarafından, karın fıtığı ameliyatı sonrası ile alakalı bir açıklama yapılmaktadır. Ancak, genel olarak fıtık ameliyatından sonra dikkat edilmesi gereken unsurlar şu şekilde açıklanabilmektedir:

 • 24-48 saat geçince banyo yapılabilmektedir.
 • Doktorun tavsiyesi dikkate alınarak spor yapılabilmektedir.
 • İleri derecede olan fıtık ameliyatından sonra doktor, korse kullanımını önerebilmektedir.
 • Karın fıtık ameliyatı sonrasındaki 12 ay boyunca gebe kalmak için beklenmelidir.
 • Birkaç hafta süren şişlik ya da morluklar olabilir, bunlar endişelenecek durumlar değildir.
 • Ameliyat sonrasındaki ilk 2 gün içerisinde ağrılar ortaya çıkabilmektedir. Doktorun verdiği ağrı kesiciler sayesinde ağrı duyulmadan iyileşme süreci tamamlanmaktadır.

Karın fıtığı ameliyatı fiyatı da göz önünde bulundurularak yapılacak seçim sonrası ameliyat gerçekleşmektedir. Alanında uzman doktor tarafından verilen talimatlara harfiyen uymak, hayati önem taşımaktadır.

 

 

 

 

 

 

 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir