Kilo Verme Ameliyatı Öncesi Doktorunuza Sormanız Gereken Sorular

Kilo verme ameliyatı önce doktorunuza sormanız gereken bazı sorular vardır. Bu sorular sizin daha sağlıklı bir yaşama adım atmanızı sağlayacaktır. Kilo verme ameliyatı olmayı düşündüğünüzde, ne bekleyeceğiniz hakkında mümkün olduğunca fazla bilgi almak istersiniz. Bu soruları doktorunuza sorarak başlayın.

Kilo verme ameliyatı için iyi bir aday mıyım?

Kilo verme ameliyatı her bünye için uygun değildir. Bu nedenle mutlaka doktorunuza önce bu soruyu sormalısınız. Sizi belli başlı testlerden geçirmelidirler. Bu testleri yapmayan hiçbir doktora güvenmemelisiniz. Aksi takdirde kilo sorununuzun yanında başka sağlık sorunları da yaşabilirsiniz.Cerrahi bariatrik prosedürler için en iyi adaylar, obezite ile ilgili koşullara sahip vücut kitle indeksi 40, 35’in üzerinde olan ve bazı durumlarda ciddi eşlik eden hastalıkları olan BMI’si 30 olan ciddi obez kişilerdir.

Ameliyattan önce ne tür tıbbi testlere ihtiyacım var?

Birçok obezite cerrahı, hastaların prosedür için sağlıklı olduklarından emin olmak için kapsamlı bir fiziksel değerlendirmeden ve psikolojik testlerden geçmelerini ister. Ameliyattan önce ne tür test ve muayenelerden geçmeniz gerektiğini öğrenin.

Prosedürle ilgili riskler nelerdir?

Farklı bariatrik prosedürlere birçok risk eşlik eder. Bu nedenle tedaviye başlamadan önce tüm risklerin ve komplikasyonların ayrıntılı bir özetine ihtiyacınız olacaktır. En bilinçli kararı verebilmeniz için enfeksiyon riskinin ötesindeki belirli riskleri sorun.

Kilo vermeye ne kadar çabuk başlamayı bekleyebilirim?

Bazı bariatrik prosedürler, prosedürden sonraki birkaç hafta içinde kilo vermeyi kolaylaştırır, ancak diğerlerinde bir aya kadar sürebilir. Sonuçla ilgili gerçekçi beklentileriniz olması için ne tür bir zaman dilimiyle çalıştığınızı öğrenin.

Prosedür geri alınabilir mi?

Sadece laparoskopik mide bandı ameliyatı gibi bazı bariatrik prosedürler geri dönüşümlü veya ayarlanabilirdir. Kalıcı bir prosedüre sahip olma fikri konusunda rahat olduğunuzdan emin olun ve mevcut farklı seçenekler hakkında kilo verme cerrahınıza danışın.

İyileşme süreci ne kadar sürer?

Mide bandı ameliyatı gibi bariatrik prosedürler genellikle gastrik bypass ameliyatından daha kısa bir iyileşme sürecine sahiptir ve iyileşme süresi sağlık durumunuza ve ameliyatın ne kadar başarılı olduğuna bağlı olarak değişebilir. Kilo verme cerrahınıza iyileşme sürecinin nasıl göründüğünü sorun, böylece buna göre plan yapabilirsiniz.

Kilo verme ameliyatı hamile kalma yeteneğimi etkiler mi?

Aşırı kilo kaybı hormonlarınızı etkileyebilir ve hamile kalmayı zorlaştırabilir. Önümüzdeki birkaç yıl içinde çocuk sahibi olmayı planlıyorsanız, kısırlık riski altında olup olmadığınızı öğrenin.

Minimal invaziv cerrahi için seçenekler nelerdir?

Bariatrik cerrahide kullanılan birkaç yöntem ve teknik vardır ve bazı doktorlar ameliyat süresini kısaltmak için laparoskopik cerrahi gibi minimal invaziv prosedürleri kullanmayı tercih ederler. Laparoskopik cerrahi ile cerrah, midede küçük bir kesi ile erişim sağlar ve işlemi gerçekleştirmek için kesi içine küçük bir kamera yerleştirir. Bu, iyileşme süresini hızlandırır ve daha invaziv prosedürlerden daha az risk oluşturabilir.

Hangi diyet değişikliklerini yapmam gerekecek?

Kısıtlayıcı kilo verme cerrahisi, malabsorptif kilo verme cerrahisi ve kombinasyon cerrahisi, işlemden önce ve sonra diyet değişiklikleri yapmayı gerektirir. İşlemden sonraki birkaç hafta boyunca diyetiniz sıvılar ve püre gıdalarla sınırlı olabilir. Ne bekleyeceğinizi bilmeniz için önerilen diyet planının ne olduğunu öğrenin.

Vücut Kitle İndeksi Nasıl Hesaplanır?

Tahmini sağlıklı ağırlığı bulmak oldukça kolaydır. İki basit araç kullanabilirsiniz. Birincisi vücut kitle indeksi (BMI) olarak adlandırılır.

BMI’nizi bulmak için şu matematik formülünü kullanın: Kilonuzu pound olarak 703 ile çarpın ve bunu boyunuzun (inç olarak) karesine bölün. Örneğin, 185 pound ağırlığında ve 5 fit-5 (65 inç) iseniz, BMI’niz şu şekilde çalışır:

185 x 703 = 130,055

65 x 65 =

4,225 130,005 ÷ 4,225 = 30,78 (30,8’e yuvarlanır)

Yetişkinlerde obezite, BMI’nin 30.0 veya üzerinde olması olarak tanımlanır.

Diğer aralıklar şunlardır:

Fazla kilolu = 25,0 – 29,9 Normal ağırlık = 18,5 – 24,9

Zayıf = 18.5’in altında

BMI, size nerede olduğunuz hakkında bir fikir vermek için yaygın bir araçtır. Ama vücut yağını ölçmez . Bir teşhis koymak veya kilo probleminiz olduğundan emin olmak için değildir. Örneğin, kaslı insanlar obez olmadan yüksek BMI’ye sahip olabilir. Ve BMI, yaşlı insanlarda ve kas kaybetmiş diğerlerinde yağı hafife alabilir. Obez olduğunuzu düşünüyorsanız veya sağlıklı kilo hakkında sorularınız varsa, doktorunuzla konuşun.

Bel Ölçümü Yapın

Sağlıklı bir kiloya ne kadar yakın olduğunuza dair bir fikir edinmenin ikinci bir yolu daha var – sadece belinizi ölçün. Bel çok önemlidir çünkü karın bölgesindeki yağlar daha ciddi olabilir ve sizi tip 2 diyabet, yüksek tansiyon ve kalp hastalığı gibi durumlar için daha fazla risk altına sokabilir. BMI gibi, belinizi ölçmek de kilolu olduğunuzu kesin olarak göstermez. Her ikisi de yaygın, genel tarama araçlarıdır.

Ancak genel olarak, erkekler ve kadınlar için yönergeler şunlardır:

  • Bir erkeğin beli 40 inçten fazla olmamalıdır
  • Hamile olmayan bir kadınsanız 35 inçten fazla olmamalıdır.

Belinizi nasıl ölçeceğiniz aşağıda açıklanmıştır: Ayağa kalkın ve belinizin etrafına (kalça kemiklerinin hemen üstüne) bir ölçüm bandı sarın. Bant sıkı olmalı, ancak cildinize bastırılmamalıdır. Ölçmeden önce nefes verin.

Doktorlar, belinizin etrafındaki inçlere kıyasla kalçalarınızın etrafındaki inçlere dayanan başka bir alete sahipler.

Bel-kalça oranınızı bulmak için:

  • Belinizi en ince yerinden ölçün.
  • Kalçalarınızı en geniş yerinden ölçün.
  • Belinizi kalçalara bölün.

Bel-kalça oranı 0,9’dan yüksek olan erkeklerin göbeği çok fazladır. 0,85’ten yüksek olan kadınlar çok fazla ağırlık taşırlar.

Belden kalçaya yönergeler cinsiyete göre farklılık gösterir, çünkü erkekler karınlarında fazla ağırlık taşıma eğilimindeyken, kadınlar bunu daha çok kalçalarda gösterir.

 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.