Kilo Verme Ameliyatı Sonrası Nasıl Bir Sonuç Beklemelisiniz?

Kilo verme ameliyatı olmaya hazırlanıyorsanız muhtemelen iyi sonuçları bekliyorsunuzdur. Çok fazla kilo vermeyi bekleyebilirsiniz. Tip 2 diyabet veya uyku apnesi gibi kiloyla ilgili bir tıbbi durumunuz varsa bu koşullar iyileştirilebilir.

Bunun yanı sıra kilo verme ameliyatı olan insanların neredeyse tamamı yaşam kalitelerinin de arttığını söylüyor. İyileşmeye hazırlanmak ve değişiklikleri kalıcı kılmak için ne yapmanız gerektiğini bilmek isteyeceksiniz.

Doktorunuza tam olarak ne bekleyebileceğinizi sorun. Kısmen, şu anda kilonuza ve aldığınız ameliyatın türüne bağlı olabilir. Tüp mide ameliyatı daha popüler bir kilo verme ameliyatı haline geliyor. Tüp mide ameliyatı olan kişiler fazla kilolarının yaklaşık %40’ını kaybederler. Ortalama olarak, insanlar gastrik bypass ameliyatından sonra fazla kilolarının %60’ını kaybederler.

Gastrik bantlama artık yaygın olarak uygulanan bir kilo verme ameliyatı değildir. Birçok insan kilo kaybının aylar içinde inip çıktığını, sonra düştüğünü, sonra dengelendiğini ve sonra tekrar düştüğünü fark eder. Prosedüre bağlı olarak, ameliyattan sonra 2 veya 3 yıla kadar kilo vermeye devam edebilirsiniz.

İyileşme Nasıl Olacak?

Çoğu gastrik bypass ameliyatı laparoskopiktir, yani cerrah küçük kesikler yapar. Bu daha kısa iyileşme süresi sağlar. Çoğu insan 2 ila 3 gün hastanede kalır ve 3 ila 5 hafta içinde normal aktivitelerine döner. Ameliyatın “açık” olması gerekiyorsa, yani cerrahın daha büyük bir kesim yapması gerekiyorsa, iyileşme daha uzun sürer.

Muhtemel yan etkiler nelerdir?

Kilo verme ameliyatı geçirmenin potansiyel kısa ve uzun vadeli komplikasyonları vardır. Uzun vadeli riskler ameliyatın türüne göre değişir. İnsanların yaklaşık %40’ı bir tür komplikasyon yaşar. %5’ten azında ciddi komplikasyonlar vardır. Sizi ilgilendiren herhangi bir sorununuz varsa, doktorunuza danışın.

Bazı yaygın yan etkiler şunlardır:

Kabızlık: Kilo verme ameliyatından sonra yaygındır. Doktorunuz bununla nasıl başa çıkacağınızı size bildirebilir. Tıkanmalara neden olabilecek granüler liflerden kaçının.

Dumping sendromu: Kilo verme ameliyatından sonra yüksek şekerli yemekler yedikten sonra ortaya çıkar. Gazlı içecekler veya meyve suları genellikle suçlanır. Şekerli yiyecekler mideye hücum eder ve mide bulantısı, kusma ve halsizliğe neden olabilir. Hızlı kilo verdiğinizde safra taşları sık görülür. Gastrik bypass ameliyatından sonra hastaların %50 kadarında safra taşı oluşur ve bunlar genellikle zararsızdır. Bazen safra taşları bulantı, kusma ve karın ağrısına neden olabilir . Gastrik bypass ameliyatından sonra insanların yaklaşık %15 ila %25’inin safra kesesini çıkarmak için ameliyat olması gerekir.

Yara Enfeksiyonları: Ameliyattan 3 hafta sonra ortaya çıkabilir. Semptomlar, cerrahi yaradan kızarıklık ve sıcaklık, ağrı veya kalın drenaj (irin) içerir. Yara enfeksiyonları antibiyotik ve bazen daha fazla ameliyat gerektirir.

Ciddi yan etkiler şunları içerir:

  • Kırmızımsı veya siyah dışkı gibi görünebilen dışkıda kanama ciddi olabilir. Bunu derhal doktorunuza bildirin veya bir acil servise gidin.
  • Akciğerlerdeki kan pıhtıları nadirdir ve zamanın %1’inden daha azında meydana gelir. Hayatı tehdit edici olabilirler. Ancak kan inceltici ilaçlar ve sık aktivite ile genellikle kan pıhtıları önlenebilir.
  • Kilo verme ameliyatı ile yapılan yeni bağlantılardaki sızıntılar nadirdir, ancak ciddidir. Genellikle ameliyattan sonraki 5 gün içinde ortaya çıkarlar. Karın ağrısı ve hasta hissetmek yaygın semptomlardır.

Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Gastrik bypass veya diğer bazı kilo verme ameliyatlarından sonra, sağlık yararları genellikle hemen ortaya çıkar. Örneğin, diyabetiniz önemli ölçüde iyileşebilir. Aynı şey yüksek tansiyon, artrit, uyku apnesi, yüksek kolesterol ve diğer durumlar için de geçerli olabilir.

Kilo Verme Ameliyatı Sonrası Beslenme

Kilo verme ameliyatı vücudunuzun yiyecekleri işleme şeklini değiştirir. Aşağıdakiler de dahil olmak üzere belirli besin maddelerini emmek zorlaşır:

  • B12 vitamini
  • Kalsiyum
  • D vitamini

Bu besinlerden mahrum kalmanıza gerek yok. En besleyici yiyecekleri seçmeye odaklanın. Hangi yiyecekleri yemeniz gerektiği konusunda tavsiyeye ihtiyacınız varsa, doktorunuza veya bir diyetisyene danışın. Ayrıca doktorunuza takviye almanız gerekip gerekmediğini sorun.

Kilo Verme Ameliyatı Sonrası Yaşam Tarzı Değişiklikleri

Kilo verme ameliyatından dramatik sonuçlar alabilirsiniz. Kiloları uzak tutmak için bunları yaşam tarzı değişiklikleri ile desteklemeniz gerekecek.

Bu ipuçları yardımcı olabilir:

Küçük, sık öğünler yiyin. Kilo verme ameliyatı ile oluşturulan küçük mide ancak bu kadarını tutabilir. Büyük öğünler yemek sorunlara neden olabilir. Obezitesi olan birçok insan tıkınırcasına yiyicidir. Daha küçük öğünler yemeye uyum sağlamak zor olabilir. Doktorlar genellikle yemek sırasında içilmemesini tavsiye eder, çünkü midedeki yiyecekleri çok çabuk yıkayabilir ve tokluk hissine müdahale edebilir.

İyi beslenmeyi alışkanlık haline getirin. İhtiyacınız olan tüm besinleri size sağlayacak bir plan oluşturmanıza yardımcı olması için bir diyetisyene danışın.

Mutlaka Egzersiz Yapın

Egzersiz yapın. Kilo vermenize yardımcı olur ve kilo verme ameliyatından sonra genellikle daha kolaydır, çünkü kilo vermek eklemlerinize yardımcı olmuş olabilir. Şu anda aktif değilseniz, başladığınızda sakin olun ve yavaş yavaş daha zorlayıcı hale getirin. Başlamanın kolay yolları hakkında mutlaka doktorunuzla konuşun. Ayrıca bir fizyoterapist veya eğitmenle çalışmaktan da faydalanabilirsiniz. Birçok kilo verme ameliyatı merkezi, kilo verme ameliyatından önce ve sonra insanların daha sağlıklı bir yaşam tarzına geçmelerine yardımcı olacak programlar da sunar.

Kendi İmajınızda Değişiklikler Yapın

Yeni size alışmak ve yaşam tarzınızdaki değişikliklere uyum sağlamak biraz zaman alabilir. Ayrıca geçmişte rahatlık için yiyeceğe ne kadar güvendiğinizi de fark edebilirsiniz, bu ameliyattan sonra mümkün olmayan bir şey. Bu normal. Bunun hakkında bir terapistle konuşmayı düşünün. Bölgede kilo verme ameliyatı geçirmiş kişiler için destek grupları olup olmadığını da doktorunuza sorabilirsiniz. Aynı değişikliklerden geçen insanlarla tanışmak çok yardımcı olur.

 

 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.