Kilo Verme Ameliyatını Yapacak Cerrah Nasıl Seçilir?

Kilo verme ameliyatını düşünmeden önce birçok insan yıllarca cerrahi olmayan kilo verme tekniklerini dener. Bariatrik cerrahi, resmi olarak adlandırıldığı gibi, genellikle son çaredir. Kilo verme ameliyatı hayat değiştiren, hatta hayat kurtaran bir prosedür olabilir. Ve bu yolculukta kritik rol oynayan tek kişi sizin obezite cerrahınız. Her cerrah sizin için uygun olmayabilir.

Araştırma ve Yönlendirmeler

İnternet, parmaklarınızın ucunda bir bilgi hazinesidir. Kilo verme cerrahınıza odaklanmadan önce biraz araştırma yapmakta fayda var. Bölgenizdeki bazı cerrahları kısa listeye alın ve sosyal medya profillerine bakın. Bu, onlar ve programları hakkında daha fazla bilgi edinmenizi sağlayacaktır. Hasta referanslarını ve memnuniyet anketlerini okuyun. Başkalarının ne söylediğini görmek için çevrimiçi forumlara gidin.

Bir cerrahın başucu tavrı hakkında ilk elden bir rapor almak için önceki hastalarla çevrimiçi bağlantı kurun. Bazı web siteleri, doktorları çeşitli kriterlere göre derecelendirir. Ayrıca referanslar için arkadaşlarınıza, ailenize ve sağlık hizmeti sağlayıcılarına sorabilirsiniz.

Deneyim ve Kimlik Bilgileri

Bir kilo verme cerrahı seçerken göz önünde bulundurmanız gereken bir diğer önemli faktör de deneyim ve kimlik bilgileridir. Kurul sertifikası, eğitim, beceriler ve deneyim önemlidir. Cerrahınız ideal olarak genel cerrahi alanında kurul onaylı olmalıdır. Yapacağınız kilo verme ameliyatı türünü (lap band, sleeve gastrektomi veya gastrik bypass) gerçekleştirmede deneyimli bir cerrah seçmeniz iyi bir fikirdir. Çalışmalar bir cerrahın bariatrik bir prosedür gerçekleştirmede ne kadar deneyimliyse, ameliyat sonrası erken dönemde ciddi komplikasyon oranının o kadar düşük olduğunu göstermiştir.

İletişim Şekli

Kilo verme cerrahınızla olan etkileşiminiz ameliyatınızın olduğu gün bitmeyecektir. Bariatrik cerrahınız, ameliyat sonrası iyileşmenizde ve kilo verme başarısı için gerekli yaşam tarzı değişikliklerinde önemli bir rol oynayacaktır. Bu nedenle cerrahınızla iyi bir anlayış geliştirmeniz önemlidir.

Doğru ya da yanlış cerrah yoktur, bu daha çok öznel bir duygudur. Bazı cerrahlar sadece “doğru hissediyorlar”. İçgüdülerinize güvenmelisiniz. Örneğin, yüksek puanlı bir cerrah çok meşgul olabilir ve tüm sorularınızı yanıtlayacak zamanı bulamayabilir, bu da sizi huzursuz ve endişeli hissettirebilir. Sizin için en iyi seçim olmayabilirler. Aklınıza takılan soruları cerrahınıza sorabilmelisiniz. Konsültasyonlar aceleye getirilmemelidir. Seçtiğiniz cerrah, aşırıya kaçmadan karar vermenize yardımcı olmalıdır. Kişisel bilgileri tartışma ihtiyacından dolayı belirli bir cinsiyetten bir cerrahla daha rahat hissedebilirsiniz.

Hastane Kalitesi ve Konumu

Bir kilo verme cerrahı tek başına değil, bir hastanede sağlık hizmeti sağlayıcılarından oluşan bir ekiple çalışır. Kilo verme prosedürünüzü yapacağınız hastanedeki bakımın kalitesini göz önünde bulundurmanız önemlidir.

Hasta bakımında yüksek standartlara sahip hastaneler genellikle en düşük ameliyat sonrası komplikasyon oranlarına sahiptir. Ayrıca ameliyat sonrası destek ve takip ziyaretleri için hastaneye gitmeniz gerekecek, bu nedenle hastanenin konumu önemlidir. En iyi dereceli bir cerrahı görmek için 400 millik bir yolculuk ilk seferinde büyük bir şey gibi görünmeyebilir, ancak çabucak yorucu olabilir.

Kilo Verme Ameliyatı Öncesi Doktorunuza Sormanız Gereken Sorular

Obezite, yaşamı tehdit eden diğer birçok hastalığa ve hastalığa yol açan ciddi bir durumdur. Sağlıksız bir kiloda olduğunuzda, diğer koşulların yanı sıra kalp hastalığı, Tip 2 diyabet, uyku apnesi ve eklem sorunları geliştirme riskinizi artırırsınız. Bu nedenle, kilo sorunlarınıza hızlı ve etkili bir çözüm bulmak, hayatınızı birden fazla yönden iyileştirebilir.

Birini Kilo Verme Ameliyatı İçin İyi Bir Aday Yapan Nedir?

Bariatrik cerrahi için iyi bir aday olmak için 16 ile 70 yaşları arasında olmanız ve morbid obez olarak kabul edilmeniz gerekir. Ulusal Sağlık Enstitüsüne göre, morbid obez bir kişi, ideal vücut ağırlığının 100 pound veya üzerinde veya Vücut Kitle İndeksi 40 veya daha yüksektir. Bu kuralların birkaç istisnası vardır, bu nedenle gereksinimleri karşılamıyorsanız doktorunuzla konuşun.

Bariatrik Cerrahinin Farklı Türleri Nelerdir?

Bas Bariatrik Cerrahi Merkezi dört tip kilo verme ameliyatı sunar: Mide Tüpü, Gastrik Bypass, Gastrik Band ve Duodenal Switch.

• Mide Tüpü ile midenin bir kısmı ayrılarak çıkarılır, küçülür ve yemek yerken daha çabuk doymanızı sağlar.

• Gastrik Bypass mideyi böler ve midenin boyutunu ve kapasitesini azaltan bir üst ve alt kese oluşturur. Prosedür ayrıca, gıda akışının yeniden yönlendirilmesine neden olur, böylece malabsorpsiyon boyunca kilo kaybı elde edersiniz.

• Lap bandı olarak da bilinen Mide Bandı prosedüründe cerrah, daha küçük bir mide poşu oluşturmak için midenin üst kısmına şişirilebilir balon içeren lastik bir halka yerleştirir.

• Bir Duodenal Anahtar ile ameliyat, Mide Tüpü ile aynı işlemi içerir, ancak yiyecekleri ince bağırsaklara ve kalın bağırsağın on iki parmak bağırsağı olarak da bilinen üst kısmına salan bir valf içerir. Cerrah, bağırsağın orta bölümünü kapatır ve son bölümü doğrudan on iki parmak bağırsağına yapıştırır.

Ne Kadar Kilo Vereceğim?

Miktar kişiden kişiye değişir, ancak gastrik bypass ameliyatı olan çoğu kişi ameliyattan hemen sonra fazla vücut ağırlığının %30 ile %40’ını kaybetmeyi bekleyebilir. Mide bandı hastaları genellikle haftada 1 ile 2 kilo ve altı ay içinde yaklaşık 25 ila 50 kilo kaybederler.

Bariatrik Cerrahinin Riskleri Nelerdir?

Bariatrik cerrahi ile ilgili potansiyel risklerden bazıları, böbrek taşı geliştirmeyi, istediğiniz kiloyu vermemeyi, kilo almayı ve dumping sendromunu içerir. Dumping sendromu, midenin bir kısmı veya tamamı alındıktan sonra gelişebilen bir durumdur. Bu duruma sahip olanlar, yemekten 10 ile 30 dakika sonra karın ağrısı ve ishal yaşarlar.

Komplikasyon Riskimi Düşürmek İçin Ameliyattan Önce Ne Yapabilirim?

Obezite cerrahisinden önce yapabileceğiniz en iyi şey, mümkün olduğunca ameliyat öncesi diyet planınıza bağlı kalmaktır. Bu, kilo verme hedeflerinize başlamanıza yardımcı olacak ve ameliyattan önce kilo vererek hem cerrahınız hem de kendiniz için işleri kolaylaştıracaksınız.

 

 

 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.