Laparoskopik Cerrahi Fiyatları

Laparoskopik cerrahi fiyatları kişilerin tercih edeceği kliniğin bulunduğu ile göre değişiklik gösterecektir. Laparoskopik cerrahinin ne olduğuna gelecek olursak,

karın bölgesinde gelişen çeşitli hastalıkların tanımlanmasında ya da tedavisi için kullanılan laparoskopik cerrahi yönteminde, cilt üzerindeki kesi boyutu oldukça küçük olmaktadır. Laparoskopik cerrahi, ismini cerrahi işlem sırasında kullanılan laparoskoptan alır. Laparoskop, ucunda ışığı olan fiber optik bir teleskop olarak tanımlanabilir.

 

Laparoskopik Cerrahi Nedir?

Laparoskopik cerrahi fiyatları günden güne gelişen teknoloji ve değişen imkanlar sayesinde laparoskopik cerrahide kullanılan aletlerin fiyatları da değişecektir. Bu nedenle bu cerrahi işlemin fiyatı da değişiklik gösterecektir.

Laparoskopi, leğen kemiği organları ile karın içi organlarının operasyonlarında, kişilerin vücudunda geniş kesi izleri kullanmadan kesi içinden borucuklar yerleştirme ile yapılan işleme denmektedir.

Halk arasında kapalı ameliyat olarak bilinen laparoskopik ameliyat, açık ameliyatlara göre daha az hasar vermektedir.Laparoskopik teknikler ile hem karın içindeki anormal durumlar teşhis edilebilir hem de cerrahi hastalıkların tedavisi için bir araç olarak kullanılabilir.

Laparoskopik cerrahide anestezi yöntemi uygulanır. Kişilere işleme başlamadan önce genel anestezi verilmektedir.Kişilerin karnının içine boru aracılığıyla bir kamera takılır ve hekim işlemi bu monitörden izleyerek gerçekleştirir. Uygulanan işlemin uzunluğuna bağlı olarak da süresi değişeceğinden kişilere genel anestezi uygulamak daha doğrudur.

 

Laparoskopik Cerrahi Yöntemin Avantajları

Laparoskopik cerrahi avantajları arasında işlemin sık tercih edilmesinin nedeni kesi bölgesinin çok küçük olmasıdır. Bu durum ameliyat sonrasında hastanın hızlı bir şekilde iyileşerek karın içi yapışıklık miktarının açık gerçekleşen ameliyatlara göre daha az olmasıdır.

Ameliyat sonrasında hastanın daha az acı ve ağrı duymasını sağlayan laparoskopik cerrahi yöntemi ile kişi, iyileşme döneminde daha az ağrı kesici almaya ihtiyaç duyacaktır.

Laparoskopik cerrahi fiyatları artmasının nedeni de işlemi gerçekleştirecek aletlerin her geçen gün değişen teknoloji ile yenilenmesi ve daha donanımlı hale getirilmesidir.

Laparoskopik cerrahi sonrasında kişi çok kısa bir zamanda taburcu edilir, günlük yaşantısına hızlı döner. Kesinin boyutu, estetik yönden bir sorun teşkil oluşturmayacak yani kişiyi rahatsız etmeyecek kadar küçüktür. Olan kesi izleri de birkaç sene içerisinde görünmeyecek düzeye gelir.

Ameliyat sonrasında fıtık gelişme riski azdır. Laparoskopik cerrahinin bir başka avantajı ise kanama ve enfeksiyon gibi komplikasyonların açık cerrahi müdahalelere göre daha az bulunmasıdır.

Laparoskopik cerrahi komplikasyonları diğer işlemlere göre daha tehlikesiz olduğu için bu yöntem çok sık tercih edilmektedir.

 

 

Laparoskopik Cerrahi Ne İçin Yapılır?

Laparoskopik cerrahi kadın doğum için tercih ediliyor mu gibi soruları hastalar oldukça sık merak etmektedirler.

Laparoskopik cerrahi, birçok hastalığın tanınmasında ve tedavisinde tercih edilir. Bu yöntem ile en sık yapılan işlemler, kist cerrahisi, safra kesesi ameliyatları ve apandisitin alınması olmaktadır.

İç organlar ile ilgili olan rahatsızlıklarda operasyon olanağı tanıyan laparoskopi, üroloji, genel cerrahi, gastroenteroloji ile jinekoloji hekimleri aracılığı ile kullanılmaktadır.

Laparoskopik işlemin tercih edildiği hastalıklardan bazıları; karın ağrısı yaşayan kişilerin bu hastalığına tanı konulması, aşırı ağrı ve kanama görülen regl kanamalarında tanı konulması, yumurtalık kistlerinin tanınması, dış gebelik tedavisi, mide ülseri tedavisi, obezite cerrahisi ve daha birçok rahatsızlıkta kullanılmalıdır.

Laparoskopik cerrahi fiyatları yapılan işlemin süresine, gereken aletlere, doktorun tecrübesine göre değişiklik gösterecektir. En sağlıklı bilgiyi işlemi gerçekleştirecek olan klinikten almak gerekir.

 

 

Laparoskopik Cerrahi Nasıl Yapılır?

Laparoskopik cerrahi fiyatları imkanların gelişmesi ile kişilerde kesi yaratmadan, aynı gün ağrısız taburcu edilecek kadar hafif atlatılan bir yöntem olması dolayısı ile diğer ameliyatlara göre farklılık göstermektedir.

Diğer ameliyatlardaki gibi hasta genel anestezi ile uyutulur.Operasyon karnın alt kısmından kesi yapılması ile başlar.Kesilerde vücut giriş- çıkışında kolaylık sağlayan trokar denen cerrahi aletler kullanılmaktadır. By kesilere yerleştirilen borular aracılığıyla vücut içine kamerayı sokup çıkarmak mümkün hale gelir.

Karnın içerisine karbondioksit gazı verilir ve karın şişirilir. Laparoskopik cerrahi aletler sayesinde bu işlemi 2 ya da 3 cerrah birlikte kolayca gerçekleştirebilmektedir.

Laparoskopik cerrahide ekranda görülen görüntüler normalden on kat büyüktür. Bu şekilde tüm işlemler detaylıca yapılabilmekte ve kanamaya neden olabilecek damarlar detaylıca görülebilmektedir.

Ayrıca hasta organın çevresindeki korunması gereken bölgeler, doku ve diğer organlar da korunabilir.

Bazen işleme göre bazı organların çıkarılması gerekebilir. Bazen de yetersiz kalınırsa daha ileri yöntemler kullanılması gerekebilir. Böyle durumlarda ileri seviye laparoskopik cerrahi teknikleri tercih edilmektedir.

Laparoskopik cerrahi fiyatları kişilerin fazla olmasında anlayış göstermesi gereken bir durumdur. Çünkü gerçekleştirmesi ince bir işlemdir. Ve bu cerrahi müdahalenin bu kadar az komplikasyon riski olması da cerrahların oldukça iyi çalıştığını göstermektedir.

 

 

Laparoskopik Ameliyat Sonrası Kişilerin İyileşmesi

Laparoskopik cerrahi fiyatları işlemin uygulanacağı kliniğin bulunduğu ile ve klinikteki doktorların tecrübesine, kliniğin donanımına göre değişecektir.

Bu nedenle kişiler klinik tercihi yaparken dikkatli olmalıdır. İşlem sonrasında hızlı iyileşebilmek için detaylı bilgi alabilecekleri yerleri seçmelidirler.

Laparoskopik ameliyat sonrası kişi, ameliyathaneden çıkarılırken gözlem altına alınır.

Kişinin bilincinin tamamen yerine gelmesinin ardından hasta odasına getirilir. Kişinin almış olduğu anestezinin etkisi bir süre devam edeceği için işleme bağlı mide bulantısı ve kesi bölgesinde hafif ağrı görülme ihtimali de bulunmaktadır.

Laparoskopik cerrahide kullanılan aletler değişen teknolojiye uyum sağlanarak yenilendiği için bu aletlerin de yeni ve bakımının yapılmış olması gerekecektir.

Bu yöntem ile yapılan müdahalenin ardından kişilerin ayağa kalkma süreleri farklılık gösterse de hasta çoğunlukla aynı gün içersinde ayağa kalkar ve hafif bir yemek yiyebilir.

Operasyonda hastaya verilen karbondioksit gazına bağlı olarak kişi bir gün boyunca omuz ağrısı hissedebilir. Operasyonun çeşidine göre değişmekle birlikte kişi çoğu zaman aynı gün ya da diğer gün taburcu edilerek evine gönderilir.

 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir