Laparoskopik Cerrahi Komplikasyonları

Laparoskopik cerrahi komplikasyonları açık ameliyat sonrası gerçekleşen komplikasyonlara nazaran kişilerde sorun yaratmamaktadır. Hastaların çoğu aynı gün içerisinde hastaneden taburcu edilir, birkaç gün içinde gündelik hayatlarına dönebilmektedir.

 

Laparoskopik Cerrahi Tanımı

Laparoskopik cerrahi komplikasyonları açık ameliyata göre çok daha az hasar vermektedir. Bu işlemi tanımlayacak olursak,

Laparoskopi, leğen kemiği organları ile karın içi organlarının operasyonlarında, kişilerin vücudunda geniş kesi izleri kullanmadan kesi içinden borucuklar yerleştirme ile yapılan işleme denmektedir.

Halk arasında kapalı ameliyat olarak bilinen laparoskopik ameliyat, açık ameliyatlara göre daha az hasar vermektedir.Laparoskopik teknikler ile hem karın içindeki anormal durumlar teşhis edilebilir hem de cerrahi hastalıkların tedavisi için bir araç olarak kullanılabilir.

Laparoskopik cerrahide anestezi yöntemi uygulanır. Kişilere işleme başlamadan önce genel anestezi verilmektedir.Kişilerin karnının içine boru aracılığıyla bir kamera takılır ve hekim işlemi bu monitörden izleyerek gerçekleştirir. Uygulanan işlemin uzunluğuna bağlı olarak da süresi değişeceğinden kişilere genel anestezi uygulamak daha doğrudur.

Laparoskopik cerrahide kesi alanı çok küçük olduğu için kişilerin işlem sonrasında iyileşmesi kısa sürecektir. Estetik açıdan ise bu görüntü bir sorun teşkil etmeyecektir. Birkaç yıl içerisinde de giderek küçülerek yok olma derecesine gelecektir.

Laparoskopik Cerrahi Kimler Tarafından Tercih Edilir?

Laparoskopik cerrahi komplikasyonları  açık ameliyatlara göre daha hasarsız olduğu için sık tercih edilmektedir..

Pek çok hastalığın tanı ve tedavisi için uygulanabilen bir yöntemdir.

Laparoskopik yöntemin en sık kullanıldığı ameliyatlar ise safra kesesi ameliyatı, kist ameliyatı, apandisit ameliyatı, çikolata kisti cerrahisidir.

İç organlar ile alakalı olan sağlık problemlerinin cerrahi yöntem ile tedavi edilmesine imkan sağlayan laparoskopik yöntemi en çok kullanan hekimler üroloji, gastroenteroloji, genel cerrahi ve jinekolglardır.

Laparoskopik cerrahi gerçekleşirken karın bölgesine açılan kesinin olduğu bölgeden farklı bir müdahale gerekli ise birkaç yerden daha kesi açılır ve bu bölgelere trokar tüpleri yerleştirilir. Bu tüplerin içinden de laparoskopik cerrahide kullanılan aletler sokulur.

Bu yöntemin en sık kullanıldığı hastalıklara birkaç örnek vermek gerekirse;

Karındaki tümörlerin alınması, mide ülseri tedavisi, obezite cerrahisi, karın ve kasık bölgesindeki fıtıkların tedavisi, bağırsakların kesilmesini gerektiren hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır.

Hekim bu şekilde hastaya etkili müdahale edebilir. Açık ameliyatlara göre daha geniş bir görüş alanı sağlayanlar bu yöntem kesi izlerinin çok küçük olması da yara fıtığı gibi sık görülen laparoskopik cerrahi komplikasyonları görülmesinin  azalmasına etki eder. Yara izleri estetik açıdan hastayı rahatsız etmeyecek kadar küçüktürler.

 

Laparoskopik Cerrahi Nasıl Gerçekleştirileştirilir?

Laparoskopik cerrahi komplikasyonları  mutlaka vardır. Fakat bu komplikasyonlar bir ameliyatın ardından gerçekleşenler kadar ağır değildir.Hastalarda hafif mide bulantısı, omuz ağrısı dışında bir komplikasyon görülme ihtimali oldukça azdır.

Diğer ameliyat türlerinde de olduğu gibi bu yöntem işe gerçekleştirilecek ameliyatlarda hasta uyutulur.

Ameliyat, karnın alt kısmından yapılan kesi ile başlar. Hekimin ameliyatı gerçekleştireceği bölgeyi monitörden rahatça görebilmesi için işlem öncesi açılan kesiden karbondioksit gazı verilir. Bu gaz hastanın karnının şişmesini sağlar, böylece karnın iç bölgesi genişler ve müdahale edilecek alan rahatça görülebilir.

Ameliyat esnasında bir kısmı vücut tarafından emilerek atılan karbondioksit gazı ile kişinin batın bölgesinin şişirilir ve vress iğnesi sokularak trokar tüpü sokulur. Trokar tüpünden geçirilen laparoskop ile hekim monitörden hastayı gözlemler.

Opere edilecek bölgeye bağlı olarak 0,5 cm ile 1 cm çapında birkaç kesi daha açılabilir. Bu işlem gerçekleştirilirken de kullanılacak özel el aletleri batın bölgesine sokulur.

Cerrahi müdahale tamamlanınca da tüm aletler ve tüpler bölgeden çekilir. Karbondioksit gazı boşaltılır ve kesi bölgesi dikilerek müdahale tamamlanır. Dolayısıyla laparoskopik cerrahi aletler açısından oldukça önemlidir.

 

Laparoskopik Cerrahi Yöntemin Kişiye Sağladığı Fayda

Laparoskopik cerrahi avantajları arasında işlemin sık tercih edilmesinin nedeni kesi bölgesinin çok küçük olmasıdır. Bu durum ameliyat sonrasında hastanın hızlı bir şekilde iyileşerek karın içi yapışıklık miktarının açık gerçekleşen ameliyatlara göre daha az olmasıdır.

Ameliyat sonrasında hastanın daha az acı ve ağrı duymasını sağlayan laparoskopik cerrahi yöntemi ile kişi, iyileşme döneminde daha az ağrı kesici almaya ihtiyaç duyacaktır.

Laparoskopik cerrahi sonrasında kişi çok kısa bir zamanda taburcu edilir, günlük yaşantısına hızlı döner. Kesinin boyutu, estetik yönden bir sorun teşkil oluşturmayacak yani kişiyi rahatsız etmeyecek kadar küçüktür. Olan kesi izleri de birkaç sene içerisinde görünmeyecek düzeye gelir.

Ameliyat sonrasında fıtık gelişme riski azdır. Laparoskopik cerrahinin bir başka avantajı ise kanama ve enfeksiyon gibi komplikasyonların açık cerrahi müdahalelere göre daha az bulunmasıdır.

Laparoskopik cerrahi komplikasyonları diğer işlemlere göre daha tehlikesiz olduğu için bu yöntem çok sık tercih edilmektedir.

 

Laparoskopik Cerrahi Fiyatları Nasıldır?

Laparoskopik cerrahi kadın doğum  hastalıkları için de kullanılır. Tanı koymak için de kullanılan bu yöntem öncesi mutlaka bir uzmanla konuşulmalıdır.

Laparoskopik cerrahi bir takım aletler ile gerçekleştirilir ve bu aletlerin yardımı ile doktorun işlemi gerçekleştireceği bölgeyi görmesi sağlanır. Bu aletler de gelişen teknoloji artan imkanlar sayesinde her geçen gün değişmektedir. Dolayısı ile işlemin laparoskopik cerrahi fiyatları açısından bir farklılık olması oldukça doğaldır.

Bu ameliyatı gerçekleştirecek cerrahların çok ince çalışması gerekmektedir. Kişinin karnından açılan kesiden salınan trokar ismi verilen borular aracılığıyla kamera kişinin iç organlarını gösterir. Bu kamera yardımı ile görüntüler 10-15 kat büyümektedir. Yani doktorun gerçekleştireceği işlem yerini en ince detayına kadar görmesi yine bu cerrahi aletler yardımı ile olmaktadır.

Laparoskopik cerrahi komplikasyonları da bu aletlerin son teknolojiye göre uyarlanması ile kişilerde daha az hasar meydana getirmekte ve hekimlerin işini kolaylaştırmaktadır.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir