Laparoskopik ameliyat (kapalı ameliyat) nedir?

Laparoskopi denildiğinde karın içi organların görüntüsü karın açılmadan özel cihazlar ve teleskop aracılığı ile ekrana yansıtılarak bakma anlamına gelmektedir. Bu şekilde yapılan ameliyatlara laparoskopik yani kapalı ameliyat denir

Hangi hastalıklarda laparoskopik ameliyat yapılır?

Karın içi gibi bir boşlukta bulunan mide, ince barsak, kalın barsak, rektum, karaciğer, safra kesesi ve safra yolları, pankreas, dalak, apendiks gibi organların hastalıklarında tedavi için kullanılır.

Ayrıca kasık fıtığı ve karın duvarı fıtıklarında da laparoskopik olarak tedavi seçenekleri vardır.

Neden laparoskopik ameliyat?

Eski yıllarda karına büyük kesikler yapılarak karın içi organlara ait cerrahi hastalıkların tedavisi yapılırken günümüzde cerrahın kontrolünde yapılan küçük kesiler ve laparoskopik aletler yardımıyla ameliyatlar yaparak hastanın daha az etkilenmesi amaçlanmaktadır. Böylece ameliyat sonrası daha az ağrı, daha hızlı iyileşme, daha kısa hastane yatışı, günlük faaliyetlere erken dönme ve bunların sonucunda işine erken dönme amaçlanmaktadır. Ayrıca kesiler küçük olduğu için ameliyat sonrası daha az iz ve ameliyat yeri fıtığı da daha az görülmektedir.

Laparoskopik ameliyat nasıl yapılır?

Genellikle genel anestezi yapılarak uyutulan hastada öncelikle göbek altı ya da üstünden küçük bir kesi ile karına girilir ve buradan karbondioksit gazı verilerek karın şişirilir. Yine aynı delikten kamera (teleskop) geçişine izin veren tıbbi cihaz (trokar) konulur ve organlar ekranda görünecek hale getirilir.

Kamera girildikten sonra hangi organa yönelik ameliyat yapılacaksa ona uygun diğer trokarlar girilir ve çubuk şeklinde ucu makas, pens gibi kesici ve tutucu aletler ile ameliyat yapılır.