Laparoskopik Cerrahide Anestezi

Laparoskopik cerrahide anestezi kişilerin karın bölgelerinde oluşan farklı türden hastalıkların tanısı ya da hastalığın tedavisi için kullanılan laparoskopik yöntemde , kişinin cildinin üstündeki kesi boyutu oldukça miniktir. Laparoskopik cerrahi, ismini cerrahi müdahale sırasında kullanılan laparoskoptan almaktadır. Laparoskop, uç kısmında ışık bulunan fiber optik bir teleskop olarak tanımlanabilir.

 

Laparoskopik Cerrahi Nedir?

Laparoskopik cerrahide anestezi kişilerin işlemi daha sağlıklı uygulamak için uyutulma yöntemidir.

Karın bölgesine açılan kesiden vücut içine sokulan laparoskop yardımı ile doktor, operasyon sırasında rahat bir görüş elde etmektedir. Karın bölgesinin farklı yerlerinden açılan kesilerden kişinin operasyon gerçekleştirilecek bölgesine diğer cerrahi aletler sokulmaktadır.

Cerrah, laparoskopik cerrahide anestezi işlemini gerçekleştirirken işlemi yüksek çözünürlüklü bir ekrandan izler. Bu yönteme kansız ameliyat ya da laparoskopik cerrahi yöntemi denmektedir. Bu sayede pek çok hastalığın tanısı koyulacağı gibi birçok hastalık tedavi edilebilir.

Laparoskopik cerrahide ihtiyaç duyulan kesi alanı 0,5 cm ile 1 cm aralığındadır. Bu kesinin küçüklüğü sayesinde kişiler ameliyat sonrası az ağrı hissetmektedirler. Açık ameliyattan sonra gerçekleşecek organ ve dokuda gözlenen yapışıklık da bu işlemde minimum düzeyde olacaktır. Laparoskop olarak adlandırılan bu cihaz, karın bölgesinde açılmış olan yerden içeri sokulur ve işlemi gerçekleştiren hekim bu sayede monitörden bölgeyi rahatça görebilir.

Laparoskopik cerrahi avantajları olarak sayılacak durum, ameliyat ne kadar büyük olursa olsun operasyondan sonra kişinin hissedeceği acının ve ağrının açık ameliyata göre daha az olacak olmasıdır. Ayrıca hastanın daha az ilaç kullanarak iyileşeceği bu yöntem ile pek çok hastalık tedavi edilebilir.

 

Laparoskopik Cerrahi Neden Tercih Edilir?

Laparoskopik cerrahide anestezi diğer ameliyatlara göre daha kolay gerçekleşmektedir.

Pek çok hastalığın tanı ve tedavisi için uygulanabilen bir yöntemdir. Laparoskopik yöntemin en sık kullanıldığı ameliyatlar ise safra kesesi ameliyatı, kist ameliyatı, apandisit ameliyatı, çikolata kisti cerrahisidir.

İç organlar ile alakalı olan sağlık problemlerinin cerrahi yöntem ile tedavi edilmesine imkan sağlayan laparoskopik yöntemi en çok kullanan hekimler üroloji, gastroenteroloji, genel cerrahi ve jinekolglardır.

Laparoskopik cerrahi gerçekleşirken karın bölgesine açılan kesinin olduğu bölgeden farklı bir müdahale gerekli ise birkaç yerden daha kesi açılır ve bu bölgelere trokar tüpleri yerleştirilir. Bu tüplerin içinden de laparoskopik cerrahide kullanılan aletler sokulur.

Bu yöntemin en sık kullanıldığı hastalıklara birkaç örnek vermek gerekirse;

Karındaki tümörlerin alınması, mide ülseri tedavisi, obezite cerrahisi, karın ve kasık bölgesindeki fıtıkların tedavisi, bağırsakların kesilmesini gerektiren hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır.

Hekim bu şekilde hastaya etkili müdahale edebilir. Açık ameliyatlara göre daha geniş bir görüş alanı sağlayanlar bu yöntem kesi izlerinin çok küçük olması da yara fıtığı gibi sık görülen laparoskopik cerrahi komplikasyonları görülmesinin  azalmasına etki eder. Yara izleri estetik açıdan hastayı rahatsız etmeyecek kadar küçüktürler.

 

Laparoskopik Cerrahi Nasıl Yapılır?

Laparoskopik cerrahide anestezi şarttır. Diğer ameliyat türlerinde de olduğu gibi bu yöntem işe gerçekleştirilecek ameliyatlarda hasta uyutulur.

Ameliyat, karnın alt kısmından yapılan kesi ile başlar. Hekimin ameliyatı gerçekleştireceği bölgeyi monitörden rahatça görebilmesi için işlem öncesi açılan kesiden karbondioksit gazı verilir. Bu gaz hastanın karnının şişmesini sağlar, böylece karnın iç bölgesi genişler ve müdahale edilecek alan rahatça görülebilir.

Ameliyat esnasında bir kısmı vücut tarafından emilerek atılan karbondioksit gazı ile kişinin batın bölgesinin şişirilir ve vress iğnesi sokularak trokar tüpü sokulur. Trokar tüpünden geçirilen laparoskop ile hekim monitörden hastayı gözlemler.

Laparoskopik cerrahide anestezi işlemi ile hastanın uyutulması önemlidir. Çünkü hekim hastanın işlemi gerçekleştireceği bölgeyi incelemesi uzun sürebilir ve bu da hasta uyanıkken mümkün olmayabilir.

Opere edilecek bölgeye bağlı olarak 0,5 cm ile 1 cm çapında birkaç kesi daha açılabilir. Bu işlem gerçekleştirilirken de kullanılacak özel el aletleri batın bölgesine sokulur.

Cerrahi müdahale tamamlanınca da tüm aletler ve tüpler bölgeden çekilir. Karbondioksit gazı boşaltılır ve kesi bölgesi dikilerek müdahale tamamlanır. Dolayısıyla laparoskopik cerrahi aletler açısından oldukça önemlidir.

 

Laparoskopi Cerrahi Ne Kadar Zamanda Gerçekleşir?

Laparoskopi cerrahi kadın doğum polikliniklerinde ya da doğum gerçekleştirmiş kişilerde uygulanır mı gibi sorular kişilerin sık sorduğu sorulardır. Bu konular da mutlaka uzmana danışılmalıdır. Alınan yanlış bilgiler kişilerin hayatı ile ilgili önemli etkilere neden olabilecektir.

Tanı amacıyla gerçekleştirilen laparoskopik cerrahi yarım saat kadar sürmektedir. Fakat işlem öncesi verilen laparoskopik cerrahide  anestezi de dahil edildiğinde süre 45 dakikaya çıkmaktadır.

Tedavi amaçlı laparoskopik girişimin süresi ise işlemin türüne ve niteliğine göre farklılık gösterecektir.

Laparoskopik cerrahi sonrası hasta çoğu zaman aynı gün taburcu edilecektir. Açık ameliyatlara göre daha hızlı iyileşme sağlayan bu işlem sonucu kişinin günlük işlerine dönmesi de oldukça kolaydır.

 

Laparoskopik Cerrahi  Fiyatları

Laparoskopik cerrahi fiyatları işlemin gerçekleşeceği ile göre elbet değişiklik gösterecektir. İstanbulda gerçekleştirilen bir işlem ile Diyarbakır ilinde gerçekleştirilen bir işlemin fiyatının aynı olması söz konusu değildir .

Kişiler bu işlem için net bilgiyi internetten öğrenmemelidir. Çünkü işlemin gerçekleştirileceği klinikteki yoğunluk, tecrübe, uzmanlık  alanları bu işlemin fiyatında belirleyici unsurlardır.

Laparoskopik cerrahinin en önemli etkenlerinden biri aletleri olduğu için her geçen gün gelişen teknoloji ve artan imkanlar dahilinde kullanılacak aletler de değişiklik göstermektedir. Bu nedenle fiyatların da her geçen gün değişmesi olağandır.

Laparoskopik cerrahide anestezi de oldukça önemli olduğu içni kişiler bu işlemi gerçekleşecektirecek klinik ile mutlaka yüz yüze görüşme yapmalıdır.

İşlemin olası komplikasyonlarına ve işlemden önceki beslenmeleri ile ilgili bilgileri doktordan almalıdırlar.

Doktora danışarak yapılan cerrahi müdahalelerin kişiler nezdinde daha sağlıklı sonuçlar doğurduğu bilinen bir gerçektir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir