Metabolik Cerrahi Hakkında Merak Edilenler

Metabolik cerrahisi hakkında merak edilenler oldukça çok sayıdadır ve kolay bir araştırma veya uzmanlara danışma yoluyla bulunabilecek cevaplardır. Bu yazıda da metabolik cerrahi hakkında merak edilenler açıklanacaktır.

Metabolik Cerrahi Nedir?

Metabolik cerrahi şeker ameliyatı olarak da bilinen hem diyabetin hem de obezitenin aynı anda kontrol altına alınabilmesini sağlayan ameliyatların içeren cerrahidir.

Diğer adı şeker olan diyabet, iki ayrı tipe ayrılmaktadır. Vücutta insülin üretiminin olduğu fakat bu insülini etkisiz kaldığı ikinci tip diyabet hastalığı genellikle obezite ile ilişkilendirilen bir hastalıktır. Dünya genelinde şeker hastası olanların ortalama %90’ ında ikinci tip diyabet ve insülin direnci görülür.

Sağlıklı kişilerde mideden salgılanan bir hormon ile kişi açlık hisseder ve dolayısıyla da yemek yer. Yediği yemekle mide duvarı gelince beyine giden uyarı sonucunda mide hormon salgılıyor durdurun ve kişi doyma hissini hissetmeye başlar. Bu sırada gıdalar Bağırsakları geçip sindirilmeye ve milmeye başlanmıştır.

Sağlıklı kişilerde ince bağırsağın son kısımlarına sindirmemiş gıdalar da rahatlıkla ulaşabilir. Gıdalar buradan belirli hormonların salgılanmasına sebebiyet verir. Bu e zorunda kalırlar. Ayrıca obez kişilerin bağırsak boyu ve gıda emilimini sağlayan organizma sayısı daha da fazladır.

Böylelikle ince bağırsağın son kısmı sindirilmemiş gıda ulaşamaz ve bahse geçen hormon aktive olamaz. Sonuç olarak da pankreas insülin aktif tanımayacağı için kan erikleri yükselir. İnsülin direncinin de etkisiyle hastalarda kan şekeri aşırı yükselmektedir. Bunun sonucunda ise şeker hastalığı ortaya çıkar.

Tip iki diyabet tedavisinde genel olarak ilaçlar, uygun egzersizler ve diyet kullanılır. Fakat bazı durumlarda bu tedaviler yeterli olmamakta ve hastalık daha da ilerleyerek kalp ve damar hastalıkları, felç, bebek ve ayak rahatsızlıkları veya görme kaybı gibi farklı hastalıkları da beraberinde getirebilmektedir. Bazı hastalarda ise insülin yoğun olarak alınmasına rağmen istenilen sonuçlar elde edilemez.

Metabolik cerrahi ekşi sayesinde vücutta üretilen fakat etki göstermeyen insülinin kullanılması sağlanmıştır. Aynı zamanda, diyabet sebebiyle ortaya çıkan diğer hastalıkların da iyileştirilmesi ile hastaların yaşam süreleri uzamaktadır hayat kalitelerini gözle görülür biçimde artmaktadır. Metabolik cerrahi hakkında merak edilenler bu şekilde açıklanabilir.

Metabolik Cerrahi Kimler İçin Uygundur?

Metabolik cerrahi tüm diye bir türleri için uygun değildir. Birinci tip diyabette sahip olan hastalara bu ameliyatların herhangi bir etkisi olmayacaktır. Metabolik cerrahi operasyondan yararlanmak için vücudun çok az miktarda da olsa İzmir etmesi gereklidir. Bu anlamda insülin üretiminin olmadığı birinci tip diyabet de farklı tedavi yöntemleri uygulanır.

Şeker hastaların çoğunluğunu oluşturan ikinci tip diyabet hastalarıysa metabolik cerrahi için en uygun hastalardır. Ancak ikinci tip diyabet de olsa on yıl geçmiş şeker hastalarında pankreasta insülin üretimi de azalmış olabileceği için metabolik cerrahi öncesi kişi de ikinci tip diyabet de olsa Punkreasdaki insülin seviyesini ölçmek çok önemlidir. Bunun için pankreasta insülin ölçüsü olan belirli bir hormonun madde seviyesini ve kan tahlillerine bakılır.

Dünya sağlık örgütü verilerine göre bu hastaların neredeyse tamamı aynı zamanda aşırı kiloludur. Hasta seçiminde vücut kitle indekse büyük önem arz etmektedir. Metabolik cerrahiden yararlanmak için hastaların vücut kitle indeksinin 35’ in üzerinde olması gerekmektedir. Metabolik cerrahi hakkında merak edilenler bu şekilde açıklanabilir. Metabolik cerrahi ameliyatı olanların yorumları da oldukça olumludur.

Metabolik Cerrahi Nasıl Uygulanır?

Günümüzde gelişen tıp teknolojileri sayesinde metabolik cerrahi operasyonu kapalı bir biçimde gerçekleştirilmektedir. Genellikle dört veya altı adet küçük kesiler açılarak gerçekleştirilen operasyonlar farklı yöntemlerle de yapılmaktadır. Bütün ameliyatlarda ortak özellik mideye müdahalede bulunup iş daha azaltmak ve gıda alımını kısıtlamaktır. İlave olarak yenilen besinlerin ince bağırsağın son kısmı ulaşmasını sağlayacak kestirme yollar yapılır.

Metabolik cerrahi yöntemlerinden bir tanesi de tüp mide ameliyatıdır. İkinci tip diyabet ve obezite tedavi yöntemlerinden biri olan tüp mide ameliyatında midenin çok büyük bir bölümü hastadan alınır. Bu operasyonda yalnızca midenin sindirim sistemin devamını sağlayacak yemek borusu ve bağırsaklara bağlantı noktaları bırakılır. Tüp mide ameliyatının en önemli amacı hastaların mide hacmini küçültmek ve çok daha az yemek yiyerek doymalarını sağlamaktır.

Aynı zamanda açlık hormonu salgılan bölge alındığı için de iştahın azalması sağlanır. Günümüzde yaygın olarak tercih edilen bu yöntemle hastalar iştahlarını kontrol altına alırlar. Obezitenin kontrol altına alınmasıysa ikinci tip diyabete bağlı olarak görülen hasarlar da ortadan kaldırılır. Metabolik cerrahi hakkında merak edilenler bu şekilde açıklanabilir

Metabolik Cerrahinin Riskleri Nelerdir?

Her ameliyatta olduğu gibi metabolik cerrahi ameliyatlarında belirli riskleri vardır. Metabolik cerrahi ameliyatı sonrası her operasyonda görülen bazı riskler bulunmaktadır. Kanama riski, posta sorunları, darlık sorunları, kaçak olma ihtimali veya nadir de olsa her ameliyat olabilecek anesteziye bağlı problemler ve çok nadir olarak da hastaların hayatını kaybetmesi ameliyat riskleri arkasındadır.

Bununla beraber yapılan ameliyat tipine göre değişmekte olan belirli riskler de vardır. Bu bahsettiğimiz riskler uzun vadede fıtık, ishal, kusma, ülser, reflü ve bağırsak tıkanıklığı gibi risklerdir. Fakat bu riskler oransal olarak çok küçük bir hasta grubunda görülmüştür. Ameliyatlarda elde edilen başarı oranı neredeyse tamamına yakınıdır. Metabolik cerrahi hakkında merak edilenler bu şekilde açıklanabilir

Kimler Metabolik Cerrahi Ameliyatı Olamaz?

İkinci tip diyabet hastalarına uygulanan metabolik cerrahi operasyonlarından bazı hasta grupları yararlanamaz. Vücut kitle indeksi 30 sayısının altında olan kişiler, pankreasta yeterince insülin bulunmayan kişiler, ağır psikiyatrik hastalığı bulunan kişiler, şeker hastalığına bağlı olarak organ fonksiyonları kayıpları olan hastalara metabolik cerrahi işlemi uygulanmaz. Dolayısıyla işlem öncesinde metabolik cerrahi doktorunun hasta için iyi bir gözlem yapmadı gereklidir. Metabolik cerrahi hakkında merak edilenler bu şekilde açıklanabilir

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir