Mide balonu ameliyatı olmak için ideal yaş aralığı nedir _

Son araştırmalar, obezite cerrahisinin 60’lı, 70’li yaşlarındaki ve hatta 80’li yaşlarındaki bazıları için güvenli olabileceğini ve halihazırda tip 2 diyabeti olan hastalar için kalp hastalığı ve felç riskini önemli ölçüde azaltabileceğini göstermektedir.

Mide balonu operasyonlarının da obezite cerrahisinin dahilinde olduğu göz önünde bulundurulduğunda, direkt olarak bir ideal yaş aralığı atamak mümkün değildir. Bu kişinin metabolizması ile daha çok alakalı bir durumdur. Fakat yasal olarak bir kişinin kendi iradesi ile mide balonu ameliyatı olması için yasal alt sınır 18 yaş olarak bilinmektedir. Yine kanunen bir üst limit bulunmasa da, doktorların onayı olduğu zaman bu ve diğer obezite ameliyatlarının uygulanmasında bir problem bulunmamaktadır. 

Son yıllarda, genellikle küçük laparoskopik kesiler yoluyla yapılan prosedür, kiloları uzak tutmak için daha verimli ve daha çok tercih edilen bir hale geldi. Diğer operasyonlarda olan ve hastanede geçirdikleri sürelerden farklı olarak, hastalar genellikle ameliyat günü eve döndükleri için iyileşme süresi de kısaldı. 

Bu şartlar göz önünde bulundurulduğunda ameliyat için atanabilecek yaş skalası da benzer şekilde daha değişken hale geliyor. Testler ve muayeneler sonucu uygun olan hastalar bu ve diğer obezite cerrahi ameliyatlarını uygulatabilmektedir. 

Bir diğer yandan çocuklarda obezite, yüksek tansiyon, kalp hastalığı ve çocukların yetişkinliğe ilerledikçe yaşamın ilerleyen dönemlerinde anormal glikoz seviyelerini artıran ciddi bir sağlık sorunudur. Sağlık koşullarının yanı sıra, fazla kilolu bir çocuk, depresyon, düşük öz saygı ve okuldaki kötü notlar gibi başka zorluklarla da karşı karşıya kalabilir. Obez çocuklar kilo sorunlarını bariatrik cerrahi olarak bilinen cerrahi bir prosedürle aşabilirler. Obez çocuklarda kilo verme ameliyatı olup olmayacağı konusunda süregelen tartışmalara rağmen, geçmiş yıllarda çocuklarda obezitenin etkilerini bastırmak için yapılan birçok başarılı cerrahi operasyon yapılmıştır. Bununla birlikte, birçok insan hala bariatrik cerrahi için asgari yaş gerekliliği konusunda endişe duymaktadır. 

Bir çocuğun veya bir gencin obezite cerrahisine hazır olup olmadığını belirlemek büyük bir karardır. Hastanın, doktorun, ailelerin, psikologların, diyetisyenlerin ve egzersiz uzmanlarının kararını içeren ve üzerine ciddi şekilde düşünülmesi gereken bir karardır. Uzman cerrahlara göre, 14 yaşındaki gençlerin en önemlisi ergenlik çağına girmiş olmaları durumunda ameliyata gitmelerine izin verilebilir. Ayrıca aşırı kilodan kaynaklanan ciddi tıbbi sorunları olan 35 BMI ( vücut kitle endeksi ) veya daha fazla vücut kitle indeksine sahip olmaları gerekir. Bununla birlikte, doktorlar ameliyat olmadan önce yaş ve kilo dışında başka şeylere de bakarlar. 18 yaşın altındaki kişilere bazı kilo verme ameliyatları, ciddi sağlık komplikasyonları olan kişiler için istisnalar dışında önerilmemektedir. 

Çocukluk ve ergenlik çağındaki obezite, yetişkinlik yıllarına ilerledikçe kötüleşen çeşitli sağlık sorunlarına neden olabilir. Sadece genel sağlıklarına zarar vermekle kalmaz, aynı zamanda hastanın ömrünü de kısaltabilir. Çocuğunuzun bariatrik cerrahiye gitmesi gerekip gerekmediğine ilişkin karar, bir ameliyatın en iyi seçenek olup olmadığına karar vermek için psikologlar ve doktorlarla birkaç toplantı gerektirebilir. Doktorların bir kişinin hazır olmadığını düşündüğü zamanlar olurken, bazen hastalar ve aileleri ameliyatın kendileri için doğru seçenek olmadığına karar verebilir.

Bariatrik cerrahi için asgari yaş gerekliliği, cerrahınız tarafından sağlığınız ve kişinin işleme hazır olup olmadığı konusunda yaptığı değerlendirmeye bağlı olarak değişebilir. Hastanın ve ailelerinin, kilo verme ameliyatına girip girmeyecekleri veya daha az invaziv diğer seçenekleri kullanıp kullanmayacakları konusunda nihai kararı vermeleri gerekir. Asgari yaş duruma göre belirlenir. 

Kaynakça:

https://www.orbera.com/faqs

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4214011/

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir