Mide Balonu Ameliyatı Riskleri

Mide balonu bir ameliyattan daha çok bir tür endoskopik uygulamayı temsil etmektedir. Tam olarak bir cerrahi girişim sayılmamaktadır. Bu nedenle riskleri de oldukça az ve ender seviyelerdedir. Alanında uzman ve mide balonu takma – çıkarma deneyimleri çok olan bir hekim tarafından uygulandığı takdirde olası riskleri de aynı oranla minimalize edilmiş olur. Mide balonu uygulamaları ortalama 15 – 20 dakika süren kısa süreli bir operasyondur. Kameralı endoskopi aracılığı ile mideye indirilen mide balonları hava – sıvı ile şişirilmekte ve obeziteyle mücadeleye yardımcı olmaktadır. Aşağıda anılan riskler ve komplikasyonlar çok nadirdir. Mide balonu uygulaması yaptırmak isteyen hastalara ilk önerimiz, daha önce pek çok defa başarılı mide balonu uygulaması yapan hekimleri tercih etmeleri yönünde olacaktır.

Kanama Riskleri

Tüm operasyonlarda olan bir risktir. Mide balonu yerleştirme ya da çıkarma sırasında deneyimsiz cerrahların neden olduğu bir durumdur. Görülme sıklığı çok ama çok nadirdir. Kısa süreli bir uygulama da olsa mide balonları yerleştirilirken, mideye inene ve oradan çıkana dek oldukça yavaş hareket edilmelidir. Ani bir hareket sindirim sistemine ulaşana ya da oradan çıkana dek geçirilen süreçte kanamaya neden olabilir. Kanamalar ek girişim ya da tedavilerle düzeltilmelidir.

Anestezi – Sedasyon Riskleri

Bu riskler de oldukça nadirdir. Riskin yok edilmesi için hastanın sağlık geçmişi, mevcut sağlık durumu iyi analiz edilmelidir. Daha önce anestezi ya da sedasyon etkili operasyonlar geçirip geçirmediği, kullandığı ilaçlar ve herhangi bir ilaca karşı alerjisinin olup olmadığı bilinmeli gerekirse de ek tahlillerle doğrulanmalıdır. Sadece 15 – 20 dakika süren bu uygulamada verilen uyuşturucu etkili ilaçların dozu operasyonun zaman ortalamasına göre ve hastanın mevcut sağlık durumuna göre ayarlanmaktadır. Ayarlama Uzman Anestezist tarafından sağlanmaktadır. Dozun az ya da çok olmazı, ilaca karşı hastanın bir hassasiyetinin olup olmadığı gibi durumlar tespit edilmelidir.

Mide Balonu Patlaması – Sızdırması

Mideye yerleştirilen mide balonlarının patlaması ya da sızdırması en çok korkulan risklerden biridir. Modern teknoloji sayesinde üretilen mide balonlarında yaşanan sızdırma ve patlama olasılıkları oldukça ender olsa da halen gözlemlenebilmektedir. Mide balonunun patladığı durumlarda hızla alınması gereklidir. Aksi halde bağırsağa ilerleyerek ek operasyon gerektirebilir. Öte yandan mide balonunun sızdırma riski de vardır. Risk ender de olsa mide balonlarındaki teknolojiler sayesinde erken teşhis edilebilmektedir. Örneğin sızdıran bir mide balonu mavi –yeşil renkli bir sıvı yaydığı için kolaylıkla idrar ve katı dışkılamada hasta tarafından tespit edilebilmektedir.  Hastanın sızdırma görüntülemesinin ardından hızla hekimine başvurması ve balonun çıkartılması gereklidir. Sızdırma işaretini alan hasta çok beklememelidir. Aksi halde mide balonu barsak kanalına ilerleyebilir.

Kusma ve Mide Bulantısı

Bu iki tepkime bir riskten çok yan etki olarak tabir edilmektedir. Her hastada gelişmese de çoğu hastada gözlemlenebilen geçici yan etkilerden biridir. Mideye yabancı bir madde yerleştirilmiştir ve hem midenin hem de bağışıklık sisteminin bu etkiye karşı bir tepkime vermesi gayet doğaldır. Mide bulantıları ve yer yer kusma şikayetleri genellikle 2 – 3 gün içerisinde son bulmaktadır. Nadiren bazı hastalara daha uzun süre görülmektedir. Mide bulantısı ve kusma için hekim tarafından damar yolu ile gerekli enjeksiyonlar yapılmaktadır. Böylece bu tür şikayetlerin giderilmesi maksimum derecede sağlanarak hastanın genel huzuru sağlanabilmektedir.

Karın Ağrısı

Karın ağrısı da bir riskten çok yan etki olarak değerlendirilmektedir. Her hastada olmamaktadır. Bazı hastalarda birkaç günü aşmayan karın ağrısı ve karın ağrısına ek olarak gelişen sindirim zorlaşma etkileri yaşanabilmektedir.

Kaynakça:

https://stanfordhealthcare.org/medical-treatments/i/intragastric-balloon/complications.html

https://www.fda.gov/medical-devices/letters-health-care-providers/update-potential-risks-liquid-filled-intragastric-balloons-letter-health-care-providers-0

 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir