Mide Balonu ile Kaç Kilo Verilir_

Obezite ile mücadele, günümüzdeki en büyük mücadelelerden birisidir. Zira ülkemizde her 4 erkekten birisi ve her 3 kadından birisi obezite risk grubu içerisinde yer almaktadır. Hal böyle iken obezite hakkında bilinçlenmek çok önemli bir noktadır. Bu konuda alınabilecek önlemlerden birisi olan mide balonu hakkında detaylı bilgi edinmek istiyorsanız doğru yerdesiniz. Yazımızda sizlere bu tedavi hakkındaki bilgileri paylaşacağız.

Öncelikle kaç kilo veririm sorusunun cevabı, bütünüyle kişi ile ilgilidir. Sayısal bir değer verebilmek bu bakımdan mümkün olmayabilir. Örneğin; 100 kilo fazlası olan bir birey ile 30 kilo fazlası olan bir bireyin kilo verme miktarları elbette aynı olmaz. Bu iki örneğin birincisinde mide balonu ile 80 kilo dahi verilebilirken, diğerinde zaten matematiksel olarak bu miktar mümkün olmaz.

Genel olarak açık kaynaklarda bazı rakamlar zikrediliyor olsa da, bunlar vaka üzerinden yapılan değerlendirmeler olmaktan öte olmamalıdır. Bu noktada belirtilen süreçler de son derece sakıncalıdır. Her bireyin sahip olduğu fazla kiloları vermesi için uygun bir periyot söz konusudur ki, bunun için diğer bireylerin referanslarını almak her zaman doğru olmaz.

Süper obez bireylerin kilo verme hızları ile obez bireylerinki aynı olamaz. Kaldı ki belirttiğimiz gibi miktar da aynı olamaz. Endokrin sistemin nasıl çalıştığına bağlı olarak aynı miktarda kilolu kişilerde dahi bu sayılar değişiklik gösterebilir. Eğer kendinizi, sizden çok daha farklı çalışan bir metabolizmaya odaklarsanız, ciddi olumsuzluklarla kaşırlaşabilirsiniz. Bu nedenle, kendi periyodunuzu hekiminizle görüşerek öğrenmeli ve bu yönde doğru programı izlemelidir.

Mide balonu ile kilo vermek, genel geçer bir durumdur. Midenizin hacmi küçüleceğinden besin alım miktarınız azalır ve doğal olarak kilo verirsiniz. Ancak belirttiğimiz gibi bu sayısal değer herkes için farklı olacaktır ki, buna en doğru cevabı hekim verebilir.

Mide Balonu Nedir?

Mide balonu, hastaların midesine silikon bir balon yerleştirme işlemidir. Bariatrik cerrahi konusunda ağır müdahalelerde bulunmadan önce bu yöntem uygulanmaktadır. Bir nevi ön hazırlık ya da ilk adım olarak değerlendirilmektedir. Temel amacı, hastaların midesine yerleştirilen balon sayesinde hastaların kilo vermesini sağlamaktır. Bunu da daha az porsiyonlarla daha çabuk doymalarını sağlayarak gerçekleştirmektedir.

Mide kelepçesi ya da mide bandı gibi birçok yöntem, hastaların kilo vermesinde kullanılmıştır. Ancak son zamanlarda daha sağlıklı olduğu kanıtlanan bu yöntem tercih edilmeye başlanmıştır. Hastalar, bu silikon balon ile yaklaşık olarak 1 yıl gibi bir sürede epey kilo vermektedir. Bu nedenle ameliyat öncesinde kilo verme sürecinde sıklıkla tercih edilmektedir.

Mide Balonu Kimlere Uygulanır?

Vücut kitle indeksinde 25 ile 30 değer arasında yer alan hastalara uygulanmaktadır. Bu sayede hastaların ameliyat olmadan da ideal kilolarına ulaşmaları sağlanmaktadır. Aynı zamanda cerrahi müdahaleden çekinen hastalar, bu yöntem ile kilo kaybetmektedir.

Vücut kitle indeksinde 35 üzerinde değer alan hastalarda da bu yöntem sıkça tercih edilir. Özellikle de morbid obez olarak tanımlanan sınıflamada yer alan hastalarda bu yöntem uygulanmaktadır. Bu sayede ameliyat öncesinde hastaların bir miktar kilo vermeleri sağlanmaktadır. Kilo veren hastalar böylece ameliyata uygun şartlar taşır.

Mide balonu ameliyatı aynı zamanda 18 ile 65 yaş arası bireylere uygulanmaktadır. Yan etkileri olsa da bu etkiler oldukça düşük seviyededir. Bu nedenle güvenilir yöntemlerden birisidir. Mide kelepçesi işleminin son zamanlarda güvenirliğini kaybetmesi üzerine bu yönteme başvuranların sayısı da git gide artmaktadır.

Mide Balonu ile Kaç Kilo Verilir?

Bu soru tamamen değişken cevaplar barındırmaktadır. Zira söz konusu insan olduğunda rakamlar her zaman değişir. Ortalamaya baktığımızda ise başarılı ve kalıcı sonuçlar yakaladığımızı söyleyebiliriz. Özellikle de 1 yıllık süreç içerisinde hastaların fazla kilolarının %20’sine kadar verdiği bilinmektedir.

Mide balonu yöntemi ne yazık ki tek başına çözüm sağlamayan yöntemler arasındadır. Zira bu yöntem sayesinde hastalar daha az porsiyonla doymaktadır. Bu nedenle porsiyon içeriğindeki besinlerin kalori değerini iyice hesaplamak gerekir. Hastalar bu yöntemle birlikte gelen uyarılara kulak asmıyorsa bu noktada büyük sorunlar çıkabilir. Özellikle de bu yöntem sonrasında kilo alımını dahi meydana gelebilir. Yöntemin başarılı olup olmaması, hastanın alacağı önlemlere bağlıdır.

Mide küçültme ameliyatı öncesinde kullanılan bu yöntemle hastalar oldukça başarılı sonuçlar almaktadır. Ancak her hastaya göre kilo miktarı değişkenlik gösterir. Özellikle de normal değerin bir seviye üzerinde olan hastalarda kilo kaybı az olsa da etkilidir. Süper morbid obez hastalarda ise 40 kilo ve üzerinde kayıplar söz konusudur.

Mide Balonu Güvenilir midir?

Son zamanlarda uygulanan yöntemler arasında yer alan mide balonu işlemi, tıbbi koşullar altında gerçekleştirildiği taktirde kesinlikle güvenilir bir işlemdir. Her tıbbi işlemde yan etkiler olduğu gibi bu işlemde de yan etkiler söz konusudur. Ancak bu yan etkiler oldukça seyrektir ve her işlemde meydana gelebilecek durumlardır. Genele baktığımızda bu yöntemin başarı getirdiği gözden kaçmayan sonuçlar arasındadır. Güvenle bu yönteme başvurabilirsiniz.

Kaynakça:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12194556/

https://link.springer.com/article/10.1381/096089201321336692

 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir