Mide balonu nasıl çıkarılır _ (1)

İntragastrik bir balonun çıkarılması, sedasyonlu basit bir endoskopik prosedürü içerir. Tıbbi açıklamanın yanı sıra kısaca ; kendi başınıza nefes alacaksınız, ancak sedasyon ilaçları herhangi bir ağrı hissetmemenizi ve neler olup bittiğinin farkında olmamanızı sağlayacaktır. 

Çıkarılma sırasında midenizde ciğerlerinize aspirasyona neden olabilecek katı yiyecek bulunmadığından emin olmak için bazı adımlar atmak önemlidir. Bu adımları takip etmezseniz cerrahlar balonlarınızı çıkaramayabilir, bu da mideniz boşaltıldıktan sonra başka bir çıkarma prosedürü yapmak zorunda kalınacağı anlamına gelir. 

Balonu çıkarmanızdan 48 saat öncesinden itibaren bazı standartlar dahilinde beslenmeniz ve doktorunuzun telkinlerine göre hareket etmeniz gerekmektedir. Bunun için genellikle ilk muayene sırasında bir reçete gönderilir. Bu reçete sadece beslenmek açısından değil, aynı zamanda sağlıklı bir ameliyat geçirmek adına operasyon öncesi alınacak önlemleri de barındırmaktadır ( uyku saatleri, içilen su miktarı ve benzeri ).

İşlemden 48 saat önce katı yiyeceklerden de kaçınmalısınız. Bu süre zarfında soda vb içecekler içmek genel olarak önerilir. Bu, balonun çıkarıldığı gün midede herhangi bir yiyeceğin bulunmasını önlemek içindir, bu da akciğerlerinize aspirasyona neden olabilir. Sodadaki karbonatlaşma, hem balonun temizlenmesine hem de katı yiyeceklerin mideden çıkarılmasına yardımcı olur. Ayrıca işlemden 12 saat önce hiçbir şey yiyip içmemelisiniz, çünkü anestezi altında bu ameliyatı olacaksınız ve anestezi dahilinde yapılan ameliyatların hepsinde olduğu gibi beslenmenize birtakım sınırlandırmalar getirmek zorundasınız. 

İlk önce doktorunuz balondan  (balonlardan ) salin veya gazı çıkaracak, ardından onları alacaktır. İşlem 20-30 dakika sürmeli ve daha sonra taburcu olabilmenizi sağlamak için bir süre gözetim altında tutulacaksınız.  

Peki mide balonu nedir, çıkarılmadan önce nasıl yerleştirilir ?

İntragastrik balon yerleştirme, hastanın midesine salin dolu bir silikon balon yerleştirmeyi içeren bir kilo verme prosedürüdür. Bu, ne kadar yiyebileceğini sınırlayarak ve kişinin daha hızlı tok hissetmesini sağlayarak kilo vermeye yardımcı olur. Bu noktadan bakıldığında diğer kilo verme operasyonları ile benzer bir prensip barındırmaktadır. 

Kimin için uygulanabilir ?

  • Vücut kitle indeksi ( BMI ) 30 ile 40 arasındaki insanlara, 
  • Sağlıklı yaşam tarzı değişiklikleri yapmaya, düzenli tıbbi takip almaya ve davranışçı terapiye katılmaya istekli insanlara, 
  • Daha önce mide veya yemek borusu ameliyatı geçirmemiş insanlara mide balonu ameliyatı uygulanabilir. 

Şartlar ve ameliyat geçirmek için gereklilikler sadece bunlar ile de sınırlı değildir. Bu noktada doktorunuzun detaylı bir incelemesi gerekmektedir. İlgili cerrahınızın vereceği onay dahilinde metabolizmanızın durumuna ve tedavi geçmişinize göre bu ameliyatı geçirebilirsiniz. 

6 veya 12 ay midede kalan iki tip balon vardır. Bu balon tipini seçmek tamamen hasta ve doktor tarafından verilen bir karardır. Sindirim sorunu olan hastalara genellikle kısa süreli balon önerilir. Her iki tip balon işleminde de hastalara mide asidini azaltan ve bulantıyı önleyen ilaçlar verilebilir. Gerekirse 12 aylık balonların boyutları ayarlanabilir.

Ağrı ve mide bulantısı, mide içi balon takıldıktan hemen sonra insanların yaklaşık üçte birini etkiler. Bununla birlikte, bu semptomlar genellikle balon yerleştirildikten sonra sadece birkaç gün sürer. Bu semptomlar genellikle evde ağızdan alınan ilaçlarla yönetilebilir.

Mide içi balon, hastanın normalde olduğundan daha hızlı tok hissetmesini sağlayabilir, bu da genellikle daha az yediği anlamına gelir. Bunun bir nedeni, intragastrik balonun mideyi boşaltma süresini yavaşlatmasıdır. Diğer bir neden de balonun iştahı kontrol eden hormon seviyelerini değiştiriyor gibi görünmesidir.

Kişinin kaybettiği kilo miktarı, diyet ve egzersiz dahil yaşam tarzı alışkanlıklarınızı ne kadar değiştirebileceğinize bağlıdır. Bu açıdan bakıldığı zaman ameliyattan aldığınız verim tamamen hastaya, yani size bağlıdır.  Yeniden kilo almamak için diyetinizde kalıcı sağlıklı değişiklikler, düzenli fiziksel aktivite ve egzersiz gereklidir.

Kaynakça:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6376151/

https://journals.lww.com/ajg/Fulltext/2017/10001/Eight_Minute_Technique_for_Orbera_Gastric_Balloon.820.aspx

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir