Mide Botoksu Riskleri Nelerdir_

Mide botoksu bir cerrahi işlem gibi adım görse de aslında bir tür uygulamadır. Sadece 15 – 20 dakikada uygulanabilen mide botoksu, midenin çeşitli bölgelerine enjekte edilmektedir. Kalıcı etkilere sahip değildir. Ortalama ömrü 6 – 7 ay ile sınırlı olmakla beraber dayanıklılığı ilk aylarda daha fazla iken ilerleyen aylarda yavaş yavaş azalmakta ve ömrünü tamamlamaktadır. Mide kaslarının kasılmasını azaltan ve bu azalma etkisiyle sindirimi yavaşlatan bir uygulamadır. Mide botoksu yapılmayan bir hastanın ortalama sindirim süresi 4 saat iken mide botoksu uygulanan hastanın ortalama sindirim süresi 12 saate kadar çıkabilmektedir. Bu da doğru orantılı olarak kişinin tokluk hissinin 3 kat daha fazla olması, besinlerden elde ettiği maddelerin 3 kat daha yavaş sistemine geçtiği anlamını taşımaktadır.

Mide botoksunun temelde bir riski bulunmamaktadır. Lakin yan etkileri her hastada olmasa da vardır. Yan etkilerin tamamı geçici nitelikte olması sebebiyle çokça tercih edilmektedir. Mide botoksunu yapacak hekimin daha önce pek çok kez başarılı mide botoksu yapıp yapmadığı araştırılmalıdır. Bu araştırma neticesinde risk ve yan etkileri minimize edilebilir. Mide botoksu uygulaması tek başına kilo verdirici etkiler sunamaz. Botoks uygulanan hasta eski beslenme alışkanlıklarına devam edecek olursa bir fayda sağlayamaz. Öte yandan sindirimi yavaşlattığı için faydalarını elde edememek de neredeyse imkansızdır.

Dozaj Riski

Mide botoksunun uygulanması gereken belirli bir doz vardır. Bu doz aşılırsa ya da azaltılırsa risk teşkil eder. Dozun fazla kullanılması demek mide kaslarının daha da yavaşlatılması demektir. İlk bakışta daha yavaş çalışan mide kaslarının daha az emilim ve daha hızlı kilo verme imkanı doğurması düşünülebilir. Lakin çok düşürülen kas sistemi alınması gereken vitamin – mineral oranını düşürecektir. Dolayısıyla genel vücut sağlığına da olumsuz etkiler doğuracaktır. Bu nedenle uzman uygulayıcı doktorun dozajı doğru oranda belirlemesi gerekir. Daha az yapılan dozaj da bir etki göstermeyeceği için fayda da sağlamayacaktır. Özetle daha önce mide botoksu uygulamasını başarılı olarak gerçekleştirmiş doktor seçimi yapmak ilk kriter olarak karşımıza çıkmaktadır.

Botoks Alerjisi

Çok nadir bir durumdur. Sadece bazı kas hastalıklarına sahip bireylerde görülür. Uygulama öncesi hastanın genel sağlık durumu, mevcut hastalıkları bilinmeli ve iyi analiz edilmelidir. Uygun kontrollerle kas hastalığı olan bireylere yapılmaması gerekir. Botoks alerjisine sahip bireylere mide botoksu yapılamaz. Yapıldığında önemli riskler meydana gelebilir.

Yukarıda da anlattığımız üzere mide botoksu sadece yanlış uygulama ve kas hastalığı türlerinden bazılarına yatkın hastalara uygulandığı takdirde risk oluşturur. Bunun dışında belirli bir risk ya da yan etki yoktur. Öte yandan uygulama safhasında mideye ulaşana dek geçirilen sürede herhangi bir alana tahribat vermemek gerekir. Aksi halde kanama oluşabilir. Bu durumda ek tedavi gerekir. Bu riskler oldukça nadirdir ve tamamen deneyimsiz hekim seçmekten kaynaklanır. Doğru hekim ve doğru bir uygulama ile riskler bertaraf edilebilir. Yan etki olarak da birkaç günü aşmayan mide bulantısı, kusma gibi etkiler belirebilir. Bu tür durumlar için ilaç verilebilir. Bu etkiler her hastada gözlemlenmez ve tamamen geçici durumlardır. Mide botoksunun etkisinin devam ettiği sürece doğru diyet uygulamaları yapılarak avantajlarından yararlanmak gerekir. Obezite tedavisine destek olabilen mide botokslarıyla etkisi süresinde doğru beslenme alışkanlıkları elde edilmelidir. Aksi halde etkisi geçtikten sonra yeniden kilo almaya devam etmemek imkansız hale gelir. Unutulmamalıdır ki mide botoksları sadece uygun diyetlere etkisini arttıracaktır. Tek başına yeterli kilo kaybetmeye uygun zemin hazırlayamaz.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir