Mide Küçültme Ameliyatı Kilo Sınırı Nedir_

Tüp mide ameliyatı ve diğer kilo verme ameliyatları – topluca bariatrik cerrahi olarak bilinir – kilo vermenize yardımcı olmak için sindirim sisteminizde değişiklikler yapmayı içerir. Bariatrik cerrahi, diyet ve egzersiz işe yaramadığında veya kilonuz nedeniyle ciddi sağlık sorunlarınız olduğunda yapılır. Bazı prosedürler ne kadar yiyebileceğinizi sınırlar. Diğer prosedürler, vücudun besinleri emme yeteneğini azaltarak çalışır. Bazı prosedürler ikisini de yapar.

Bariatrik cerrahi birçok fayda sağlayabilirken, tüm kilo verme cerrahisi türleri ciddi riskler ve yan etkiler oluşturabilecek önemli prosedürlerdir. Ayrıca, bariatrik cerrahinin uzun vadeli başarısını sağlamak için diyetinizde kalıcı sağlıklı değişiklikler yapmalı ve düzenli egzersiz yapmalısınız.

Genel olarak, şu durumlarda obezite cerrahisi sizin için bir seçenek olabilir:

  • Vücut kitle indeksiniz (BMI) 40 veya daha yüksek (aşırı obezite).
  • Vücut kitle indeksiniz 35 ila 39,9 (obezite) arasındadır ve tip 2 diyabet, yüksek tansiyon veya şiddetli uyku apnesi gibi kiloyla ilgili ciddi bir sağlık sorununuz var. Bazı durumlarda, Vücut kitle indeksiniz 30 ila 34 ise ve kilo ile ilgili ciddi sağlık sorunlarınız varsa, belirli kilo verme ameliyatı türlerine hak kazanabilirsiniz.

Bariatrik cerrahi aşırı kilolu herkes için değildir. Kilo verme ameliyatına hak kazanmak için belirli tıbbi yönergelere uymanız gerekebilir. Hak kazanıp kazanmadığınızı görmek için büyük olasılıkla kapsamlı bir tarama süreciniz olacaktır. Daha sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürmek için kalıcı değişiklikler yapmaya da istekli olmalısınız. Beslenmenizi, yaşam tarzınızı ve davranışınızı ve tıbbi durumunuzu izlemeyi içeren uzun vadeli takip planlarına katılmanız gerekebilir. 

Ameliyat Öncesi ve Sonrası Bakım

Hastalara tam öykü, fizik muayene ve psikolojik değerlendirme dahil olmak üzere standart bir ameliyat öncesi değerlendirme yapılır. Cerrahi ve/veya anestezi için tıbbi koşullara veya diğer risk faktörlerine dayalı olarak daha fazla çalışma uygun şekilde değerlendirmeler yapılır. Kilo kaybı cerrahisi için seçim kriterleri, belli otoriteler tarafından belirlenmekte ve tüm müdahaleler, değerlendirmeler buna uygun olarak yapılmaktadır. Vücut kitle indeksi 40’tan büyük veya Vücut kitle indeksi 35’ten büyük olan hastalar, en az 1 obezite ile ilişkili potansiyel adaylar olarak kabul edildi. Gelen hastaların % 80’inde tip 2 diyabet olacak şekilde hastalar seçilmektedir.

Tüm adayların orta düzeyde egzersiz ve yüksek proteinli, düşük karbonhidratlı ve az yağlı diyet dahil olmak üzere denetimli bir kilo verme programını takip etmesi ve programa bağlılığın gerçek kilo kaybı ile gösterilmesi beklenmektedir. Bariatrik cerrahiye hak kazanırsanız, sağlık ekibiniz size özel ameliyat türünüz için nasıl hazırlanacağınız konusunda talimatlar verir. Ameliyattan önce çeşitli laboratuvar testleri ve muayeneleri yaptırmanız gerekebilir. Yeme, içme ve hangi ilaçları alabileceğiniz konusunda kısıtlamalarınız olabilir. Bir fiziksel aktivite programı başlatmanız ve her türlü tütün kullanımını durdurmanız gerekebilir.

Kaynakça:

1 The epidemiology of obesity. Ogden CL, Yanovski SZ, Carroll MD, Flegal KM Gastroenterology. 2007 May; 132(6):2087-102.

2 US National Library of Medicine – National Institutes of Health – Bariatric Surgery: Risks and Rewards Web: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2729256/

3 Lifestyle, diabetes, and cardiovascular risk factors 10 years after bariatric surgery. Sjöström L, Lindroos AK, Peltonen M, Torgerson J, Bouchard C, Carlsson B, Dahlgren S, Larsson B, Narbro K, Sjöström CD, Sullivan M, Wedel H, Swedish Obese Subjects Study Scientific Group. N Engl J Med. 2004 Dec 23; 351(26):2683-93.

4 Human gut microbiota in obesity and after gastric bypass. Zhang H, DiBaise JK, Zuccolo A, Kudrna D, Braidotti M, Yu Y, Parameswaran P, Crowell MD, Wing R, Rittmann BE, Krajmalnik-Brown R – Proc Natl Acad Sci U S A. 2009 Feb 17; 106(7):2365-70.

5 Dalcanale L, Oliveira CP, Faintuch J, Nogueira MA, Rondó P, Lima VM, Mendonça S, Pajecki D, Mancini M, Carrilho FJ. Long-term nutritional outcome after gastric bypass. Obes Surg. 2010;20:181–187. doi: 10.1007/s11695-009-9916-5

6 Rubino F, Forgione A, Cummings DE, Vix M, Gnuli D, Mingrone G, Castagneto M, Marescaux J. The mechanism of diabetes control after gastrointestinal bypass surgery reveals a role of the proximal small intestine in the pathophysiology of type 2 diabetes. Ann Surg. 2006

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir