Mide Küçültme Ameliyatı Sonrasında Kilo Alınır mı_

Tüp mide ameliyatı, obeziteyle mücadele konusunda hastalara ışık tutan bir cerrahi yöntemdir. Uzmanlarca gerçekleştirilen bu ameliyatta başarı oranı hastalara göre değişkenlik göstermektedir. Ancak kayıtlara geçen “ameliyat sonrası kilo alma vakaları” da bulunmaktadır. Bu nedenle tüp mide ameliyatında bazı noktalara dikkat etmeniz gerekmektedir.

Mide ameliyatı sonrasında kilo alınır mı? Sorusuna cevap vermek aslında çok basittir. Midenizin tamamına yakınını aldırmış olsanız dahi, eğer orta vadede yeme rejiminizi uygun hale getirmez ve ameliyattan önceki formasyonda yemeye devam ederseniz, pekala kilo alırsınız. Kilo almak, vücudun doğal, ancak sağlıksız reaksiyonlarından bir tanesidir. Tüketeceğinizden fazla kalori almanız durumunda aldığınız kalorilerin atılabileceği bir mekanizma olmadığından bunlar yağ olarak depolanır.

Yani mideniz ne kadar küçülürse küçülsün, yeterli egzersiz ve doğru beslenme koşulları olmaksızın kilonuzu korumanız mümkün değildir. Bunun mide ameliyatı öncesi veya sonrası gibi bir kriteri de yoktur.

Ancak mide ameliyatı kilo aldırır mı? Sorusunun cevabı; elbette hayır olacaktır. Bu ameliyat kilo alma sonucunu, ameliyatın özellikleri nedeniyle ortaya çıkarmaz. Bilakis bu operasyonlar, kilo verme odaklı olduklarından dikkatli olunması ve hekim tavsiyelerine uyulması halinde ciddi miktarlarda kilo verilmesini de sağlar. Burada bahsettiğimiz orta vadede kilo alma durumu; kişinin ameliyat sonrasında yeme miktarını azaltmaması ve yeterli egzersiz yapmaması halinde söz konusu olan durumdur. Bunun sebebi ameliyat değil, kişinin kendisidir.

Lakin bu noktada ameliyat öncesi ve sonrasında endokrin sistemin doğru çalışıp çalışmadığı da incelenmelidir. Zira herhangi bir hormonal bozukluk kilo vermeye engel olabilir. Diyabet veya insülin direnci, kilo verme üzerinde bir engel olabileceğinden, kapsamlı bir değerlendirme yapılmalı ve ameliyat sonrasında da süreç izlenmelidir.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Yapılması Gerekenler

Eğer tüp mide ameliyatı olduysanız ve ameliyat sonrası kaygılarınız varsa bu tamamen doğaldır. Öncelikle bu kaygılarda haklı olduğunuzu bilmelisiniz. Zira büyük travma yaratan bu gibi hastalıklarda “tedavinin başarısızlığı” daima düşünülmektedir. Ancak uzman önerilerine dikkat ederseniz, hastalık sonrasında başarılı olma şansınız artacaktır.

  • Ameliyat sonrasında uzman önerilerine uymak, tedavinin seyri açısından önemlidir.
  • Ameliyat sonrasında beslenme ve egzersiz düzenine dikkat etmek, kilo vermeniz açısından elzemdir.
  • Ameliyat sonrasında yaşanan durumları ve sorunları doktorunuzla paylaşırsanız, geç kalmadan tedavi yöntemlerine başlayabilirsiniz.
  • Ameliyat sonrasında psikolojik yardım almak, tedavi sonrası iyileşme sürecinde başarı oranını artırır.
  • Ameliyat sonrasında çevrenizdekilerle başarılarını paylaşırsanız, alacağınız destekle itici bir güç elde edebilirsiniz.

Kilo verme konusunda acele etmemeniz gerekmektedir. Zira kilo verme süreci uzun ve yavaş işler. Ameliyattan 5 yıl sonrasında fazla kiloların yarısından fazlasını vermek mümkündür. Bunun oranı ise %80’ler boyutundadır.

Ameliyat Sonrasında Kilo Almamak İçin Nelere Dikkat Etmeli?

Eğer kilo almak istemiyor ve bunun için de önlem almıyorsanız, ne yazık ki başarılı olmanız oldukça zordur. Eğer kilo vermek istiyorsanız yapacağınız şeyleri yukarıda yazdık. Ancak yapmamanız gerekenler daha önemlidir. Şimdi de onlara değinelim:

  • Ameliyatı bir “sihirli değnek” olarak görmememlisiniz.
  • Ameliyatın tek çözüm olduğunu düşünmemelisiniz.
  • Ameliyat sonrasındaki tavsiyeleri görmezden gelmemelisiniz.
  • Ameliyat sonrasında her şeyin bittiğini düşünmemelisiniz.

Ameliyat her ne kadar çözüm olsa da tek başına yeterli değildir. Sayısal veriler de bu durumu kanıtlamaktadır.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrasında Psikolojik Destek Almak

Eğer ameliyat sonrasında yeteri kadar başarılı olamayacağınızı düşünüyor ve bu konuda destek almak istiyorsanız bu tamamen doğal bir davranıştır. Ameliyat sonrasında psikolojik destek almaya ihtiyaç duyuyor. Bu noktada bir psikolog ya da psikolojik danışma desteği alabilirsiniz.

İstatistiki veriler de gösteriyor ki, ameliyattan sonra psikolojik destek alan insanlar kilo vermede daha başarılıdır. Zira bu süreçte yalnızlık duygusuna kapılan insanlar, kilo verme konusunda da başarısızlığı daha fazla düşünmektedir. Başarısızlığı düşünen insanlar ise yeteri kadar önlem alamamaktadır.

Öte yandan, danışmanlık hizmeti alan insanlar bu konuda daha fazla önlem almaktadır. Zira hayatlarına dış bir gözden bakılması gereklidir insanların. İnsanlar, dışarıdan alacakları tavsiyeler sayesinde hem yalnız olmadıklarını anlar hem de daha fazla motive olurlar. Hepimiz insanız ve hepimizin duyguları oldukça yoğundur. Bunları sevdiklerimizle paylaşmak ise çok kritiktir. Onlardan alacağımız destek sayesinde bu mücadeleye devam etmekteyiz. Her konuda bu durum böyledir.

Obezite Ameliyatı Sonrasında Başarılı Olmak

Eğer kendinizi daha zayıf ve daha fit olarak görmek istiyorsanız, bunun acı bedelleri vardır. Bu bedeller; sevmediğiniz bir beslenme alışkanlığı ve istemediğiniz hareketleri her gün tekrarlamaktır. Ancak bu sayede obeziteyi ortadan kaldırmak mümkündür. Eğer ailenizle daha fazla vakit geçirebilmek ve her yere koşabilmek istiyorsanız, bir süre bu sorunlara katlanmanız gerekmektedir. Bu süreçte uzmanlar size her zaman yardımcı olmaktadır ve her sorununuzda sizlere destek sunmaktadır.

Söz konusu obezite ile mücadele etmekse şöyle bir son söz ekleyelim: Obezite, önlenebilir ölümcül hastalıklardan en büyük ikinci hastalıktır. Obezite önlenebilir.

Kaynakça:

https://journalsblog.gastro.org/what-causes-weight-gain-after-gastric-bypass/

https://www.healthline.com/health-news/bariatric-surgery-patients-see-weight-gain-after-honeymoon-period-080515

 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir