Obezite Cerrahisi Hakkında Merak Edilenler

Obezite cerrahisi hakkında merak edilenler oldukça çok sayıdadır ve kolay bir araştırma veya uzmanlara danışma yoluyla bulunabilecek cevaplardır.

Obezite Nedir?

Obezite halk arasında şişmanlık adıyla bilinen bir hastalıktır. Bu hastalık vücutta fazla miktarda yağ birikmesi sonucunda ortaya çıkmaktadır. Ayrıca mutlaka tedavi edilmesi gereken bir hastalık çeşididir.

Obezite, besinlerden alınan enerji miktarının, metabolizma ve hareket ile tüketilen enerji miktarını fazlaca aştığı durumlarda meydana gelir. İnsan vücudunda kalp ve damar sistemi, hormonal sistem, solunum sistemi, sindirim sistemi gibi sistemleri de etkileyen bir hastalıktır. Ayrıca obezite birçok önemli rahatsızlığa zemin hazırlamaktadır. Bu önemli rahatsızlıklara kalp hastalıkları, yüksek tansiyon, şeker hastalığı, kolestrol, solunum rahatsızlıkları, eklem hastalıkları ve kısırlık örnek verilebilir.

Sonuç olarak obezite, insan yaşamına ciddi manada kısaltan ve yaşam kalitesini oldukça olumsuz yönde etkileyen bir hastalık olarak tanımlanabilir. Yapılan araştırmalara göre obezite özellikle son yıllarda çok artış göstermiştir. Bu artış tüm dünyadadır ve bir salgın hastalık gibi yayılmaktadır. Bu salgından ülkemizde etkilenmiştir. Ülkemizdeki kadınların yaklaşık üçte biri, erkeklerinde beşte biri obezdir.

Obezite Cerrahisi Nedir?

Vücut kitle oranının 40 veya üzerinde olduğu kişilerde obezite hastalığı tedavi etmek için sindirim sistemlerine cerrahi bir işlem uygulanır. Bu işlem obezite cerrahisidir. Obezite cerrahisi doktorları son derece seçicidir. Obezite cerrahisi en iyi doktorlar konusunda İstanbul ili oldukça ön plandadır.

Obezite cerrahisinde hangi yöntemi tercih edileceği hastadan hastaya değişiklik gösterir. Cerrahi işlem öncesinde diğer tüm tedavi yöntemlerin uygulandığı ancak başarı sağlanamayan hastalar için obezite cerrahidevreye girer.

Bu cerrahi işlemlerin başarısı yüksek ölçüde hastanın ameliyat sonrasında benimsediği davranış ve yaşam tarzı ile meydana gelir. Hastalar cerrahi işlem sonrasında diyetisyen tarafından belirlenen diyet planlarına dikkatli bir biçimde uyumalı ve beslenme ve egzersize karşı tutumlarını gerçek manada değiştirmek için davranışsal terapi almalıdır. Obezite cerrahisi hakkında merak edilenler bu şekilde açıklanabilir.

Obezite Cerrahisi Kimlere Uygulanır?

Tabii ki obezite cerrahisi her insana uygulanmamaktadır. Bu işlemi gerçekleştirebilmek için hastalarda belli başlı kriterler aranır. İlk kriter hastanın vücut kitle indeksinin 35 ve 40 arasında olması ve aynı zamanda ciddi hastalıklara sahip olmasıdır. Bu ciddi hastalıklar kalp hastalıkları, diyabet, kısırlık veya hepatit olabilir.

İkinci bir kriter ise vücut kitle indeksinin 40’ın üzerinde olmasıdır. Bu kadar kilolu kişilerin obezite cerrahisine başvurması oldukça doğaldır. Üçüncü bir hasta çeşidi ise bir yıllık uzman denetiminde tıbbi beslenme, egzersiz ve medikal tedavi gibi yöntemlerle zayıflamayı başaramayan hastalardır. Bu hastaların da ameliyat olmaktan başka bir seçenekleri kalmadığı için obezite cerrahisinden yararlanırlar. Obezite cerrahisi hakkında merak edilenler bu şekilde açıklanabilir.

Obezite Cerrahisi Yöntemleri

Her milletin olduğu gibi obezite cerrahisi nde belirli başlı yöntemleri ve türleri vardır. Bu yöntemler cinsiyet, kilo, hastalık, yaş ve kadınlarda ilerde hamilelik isteği olup olmadığına göre değişiklik gösterir. Obezite cerrahisi yöntemleri tamamını hedefleri sürdürebilir kilo kaybının oluşmasıyla yaşam kalitesini yükseltme ve obezite hastalığının yol açtığı tüm engellerin yok edilmesidir.

İlk obezite cerrahisi yöntemi mide bandı veya mide kelepçesi olarak bilinen yöntemdir. Uzman ameliyatla yemek borusunun hemen altındaki midenin üst kısmına ayarlanabilir bir bant yerleştirir. Böylece mide iki kısma ayrılacaktır. Bu cerrahi yöntemle yenilen yemekler üst kısımda toplanmakta ve alt kısma geçmemektedir.

Bu yöntem günümüzde oldukça az ilgi görmektedir. Çünkü hormonlar beyni sürekli yemesi için sinyal gönderirken kelepçeli mide buna izin vermemektedir. Dolayısıyla da açlık hissi sürekli devam etmektedir. Bu durumda kusmaya sebep olur.

İkinci bir yöntem ise tüp mide ameliyatıdır. Bu ameliyat midenin büyük bir kısmının mide tüpü bırakılarak çıkarıldığı cerrahi bir işlemdir. İşlem sırasında midenin belli bir bölümü çıkartılır ve geriye tüp şeklinde bir mide bırakılır. Ayrıca midenin açlık hormonu salgılayan kısmı çıkartıldığından dolayı hastada açlık hissi de azalacaktır.

Gıdaların eminim aynı şekli devam ettiği için de hastanın yardımcı vitamin ve mineral takviyesi alması gerekmez. Türk mide ameliyatının başarısı kalıcıdır. Ancak bu yöntem herkese uygulanmamalı, doğru kişiler tercih edilmelidir. Cerrahi operasyon öncesinde ve sonrasında hastalar diyetisyen tarafından görülmelidir. Ayrıca tüp mide ameliyat uygulanan hastalar belirli haftalarda kontrollere gelmeli ve bu kontrolleri asla aksatmamalıdır. Obezite cerrahisi hakkında merak edilenler bu şekilde açıklanabilir.

Obezite Cerrahisi Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Obezite cerrahisinde ameliyat sonrası istenilen başarının yakalanması için belirli bir süre doktorun verdiği diyet programına uyuması gerekmektedir. Operasyondan sonra katı yiyeceklere belirli bir limit koyulacaktır. Ameliyat sonrasında hastalarda gaz meydana gelebilmektedir. Hasta obezite ameliyatı sonrası ayrılmasından 3 -4 saat süre sonra artık sıvı tüketim olarak su içmeye başlar.

Ayrıca bu süre zarfında ufak fiziksel hareketlerle gaz atımı sağlayacaktır. Midedeki gazın adımından sonra ertesi gün posasız ve taneleri olmaz sıvı tüketimleri başlar. Operasyon sonrası sıvı tüketimi de herhangi bir sorun olmayacaktır fakat katı tüketimi belli bir süre sıkıntı görülebilmektedir. Hastanın kendini korumaya devam etmesi çok önemlidir.

Operasyon sonrası ilk iki hafta ağırlıklı sıvı ile beslen be sağlanacaktır. Doktorun tavsiyeleri doğrultusunda ilk on gün sonrasında püre şeklinde yiyeceklerin alınmasına izin verilebilir. Operasyon sonrası ilk haftalarda kusma mide problemi zaman zamansa halsizlik görülecektir. Obezite cerrahisi hakkında merak edilenler bu şekilde açıklanabilir.

Sigara ve alkol kullanan hastaların operasyon sonrası artık tüketimleri durdurması gerekecektir. Özellikle alkol ilk aylar kesinlikle tüketilmemesi gereken bir besindir. Yine yüksek kafeinli ve kremalı içecekler belirli bir süre uzak durulması gereken içecekler listesindedir. Kafein su kaybını artıracağı için midede sürekli sıvı girişine neden olmuş olursunuz.

Ameliyat sonrası yemekleri yürüyerek yememek de önemli bir dikkat edilmesi gereken noktadır. Dolayısıyla obezite cerrahisi sonrası beslenme oldukça önemlidir.

 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir