Obezite cerrahisi sonrası süreçte önemli unsurlara dikkat etmek ve doktor ile iş birliği içerisinde iyileşme sürecini geçirmek çok önemlidir.

İşlem sonrasında hastaların çok keskin çizgilerle hayatı değişmektedir. Özellikle obezite cerrahisi sonrasıbeslenme süreci oldukça önemlidir. Hastaların işlem sonrasında hızlı bir biçimde katı beslenmeye dönme ihtimali yoktur. Aşamalı olarak normal yemek sürecine dönmek mümkündür.

Obezite cerrahisi sonrası alkol ve sigara kullanımına da dikkat edilmesi çok önemlidir. Sadece alkol değil, fazla kremalı ya da kafeinli kahveler de içilmemelidir. Dolayısıyla mideyi rahatsız edecek her türlü içecekten uzak durmak gereklidir demek yanlış olmayacaktır.

İşlem sonrasında kişilerin ciddi anlamda yaşam ve beslenme tarzını değiştirmesi gereklidir. Obezite cerrahisi sonrası kişilerin spor ile barışık bir hayata başlaması önemlidir. Eğer bu mümkün değilse psikolojik tedavi almaları da gerekmektedir.

Obezite Nedir?

Obezite, halk arasında şişmanlık ismi ile bilinen bir hastalık çeşididir. Bu hastalık vücutta fazla miktarda yağ birikmesi sonucunda meydana gelen bir hastalıktır. Ayrıca mutlaka tedavi edilmesi gereklidir.

Obezite, besinlerden alınan enerji miktarının, metabolizma ve hareket ile tüketilen enerji miktarını fazlaca aştığı durumlarda ortaya çıkmaktadır. İnsan vücudunda kalp ve damar sistemi, hormonal sistem, sindirim sistemi ve solunum sistemi gibi sistemleri etkileyen bir hastalık biçimidir. Ayrıca obezite, birçok önemli rahatsızlığa da zemin hazırlamaktadır. Bu önemli rahatsızlıklara; yüksek tansiyon, kalp hastalıkları, solunum problemleri, eklem rahatsızlıkları ve kısırlık örnektir.

Sonuç olarak obezite, insan yaşamını ciddi anlamda kısıtlayan ve yaşam kalitesini oldukça kötü yönde etkileyen bir hastalık olarak tanımlanmaktadır. Yapılan araştırmalara göre; obezite özellikle son yıllarda oldukça çok artış göstermektedir. Bu artış tüm dünyadır ve bir salgın hastalık gibi yayılma süreci devam etmektedir. Bu salgından ülkemizde etkilenmektedir. Ülkemizdeki kadınların neredeyse üçte biri, erkeklerin ise neredeyse beşte biri obezite hastalığına yakalanmıştır.

Obezite Cerrahisi Nedir?

Vücut kitle indeksinin 40 ve üzerinde olduğu kişilerde obezite hastalığını tedavi etmek için sindirim sistemine cerrahi bir işlem uygulanır. Bu işlem obezite cerrahisi biçiminde isimlendirilmiştir. Obezite cerrahisi doktorları son derece seçici olmak zorundadır ve herkese bu işlem uygulanmamaktadır.

İşlemlerin başarısı da yüksek ölçüde hastanın ameliyat sonrasında benimsediği davranış ve yaşam tarzı ile meydana gelmektedir. Obezite cerrahisi sonrası hastalar için hayat tam anlamıyla değişecektir. Cerrahi işlem öncesinde diğer tüm tedavi yöntemi uygulanan ancak başarı sağlamayan hasta için obezite cerrahisi devreye girer.

Hastalar, obezite cerrahisi sonrası diyetisyen tarafından belirlenen diyet planlarına dikkatli bir biçimde uyumalıdır. Beslenme ve egzersiz hastalarında ciddi manada değiştirmek için davranışsal terapi almaları önemlidir.

Obezite cerrahisi Adana gibi az nüfuslu şehirlerde bile görülmekte olan bir işlemdir. Ancak kalabalık şeylerde obez olan insan sayısının fazlalığı dolayısıyla obezite cerrahisi İstanbul gibi illerde daha yoğun yapıldığı gözlenen bir operasyondur.

Obezite Cerrahisi Kimlere Uygulanır?

Daha önce de söz ettiğimiz gibi obezite cerrahisi her insana uygulanmamaktadır. Belirli durumlarda obezite cerrahisi iyi bir seçenek konumundadır. Bu durumları inceleyecek olursak; vücut kitle indeksinin 40’ın üzerinde olduğu hastalar için uygun bir operasyondur. Yine bir yıllık uzman denetiminde egzersize medikal tedavi gibi yöntemlerle ve tıbbi beslenme ile zayıflayamayan hastalar için de uygundur.

Ayrıca bu işlemi görecek olan insanların sigara veya uyuşturucu madde bağımlı olmaması, ameliyata engel sağlık durumunun olmaması ve anlama ve uyum kabiliyeti tam olup obezite cerrahisi sonrası tıbbi ekip ile işbirliği içerisinde olabilecek kişiler olması gerekmektedir.

Obezite Cerrahisi Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

Obezite cerrahisi sonrası bireyin dikkat etmesi gereken noktalar olduğu gibi cerrahi öncesi de hastanın dikkat etmesi gereken noktalar bulunmaktadır. İşlem öncesi beslenme, alışkanlıklara ve sigara alkol tüketimine dikkat edilmesi çok önemlidir.

Ayrıca obezite cerrahisi öncesinde hastaya belirli tetkiklerinde uygulanması ve sonuçlarının kontrol edilmesi ihmal edilmemesi gereken noktalardandır. Eğer bu testler yapılmazsa işlemin gerçekleşmesi imkansızdır.

Obezite cerrahisi öncesi iyi bir doktor araştırması yapmak da önemlidir. Özellikle obezite cerrahi İstanbul gibi büyük şehirlerde gelişmiştir. Ancak obezite cerrahisi Antalya gibi illerde de ilgi çeken bir operasyondur.

Obezite Cerrahisi Yöntemleri

Her ameliyatın olduğu gibi obezite cerrahisinde belli başlı yöntemleri ve türleri vardır. Bu yöntemler kiloya, cinsiyete, hastalığa, yaşa ve kadınlarda ilerde hamile olup olmadığına göre değişir. Obezite cerrahisi yöntemlerinin tamamının hedefi; hayat boyu sürdürülebilir kilo kaybının oluşması ile yaşam kalitesini yükseltme ve o ulaştığı tüm hastalıkların yok edilmesi çabasıdır.

İlk obezite cerrahisi yöntemi mide bandı veya mide kelepçesi ismi ile bilinen yöntemdir. Doktor, ameliyat ile yemek borusunun hemen altındaki midenin üst kısmına denk gelen bir noktaya ayarlanabilir bir bant yerleştirir. Böylece mide iki eşit kısma ayrılmaktadır. Bu cerrahi yöntemle yenilen yemekler üst kısımda toplamaktadır ve alt kısma geçmesi gerçekleşmemektedir.

Bahsettiğimiz yöntem günümüzde ilgi görmemekte olan bir yöntemdir. Çünkü hormonlar beyni sürekli yemek yemesi için sinyal gönderir. Ancak midede yemek yiyecek yer yoktur. Dolayısıyla da açlık hissi sürekli devam eder ve bu durumda kusmaya neden olur.

İkinci bir yöntem ise tüp mide ameliyatı yöntemidir. Bu ameliyatlar, midenin büyük bir kısmının bırakılarak çıkarıldığı cerrahi işlemlerdir. İşlem sırasında midenin belli bir bölümü çıkartılıp tüp biçiminde bir mide geriye bırakılmaktadır. Ayrıca midenin açlık hissi veren noktası çıkarıldığından dolayı hastada açlık hissi de azalacaktır.

Gıdaların emilimi aynı şekilde devam ettiği için hastanın mineral veya vitamin takviyesi alması gerekmez. Tüp mide ameliyatının başarısı kalıcı bir başarıdır demek yanlış olmaz. Ancak bu yöntem herkese uygulanmamalı, doğru kişiler tercih edilmelidir. Cerrahi operasyon öncesinde ve sonrasında hasta diyetisyen tarafından görülmeli ve kontrolleri sağlanmalıdır. Ayrıca tüp mide ameliyatı uygulanan hastalar belirli bir hafta boyunca kontrolüne gitmeli ve bu kontrolleri asla aksatmamalıdır.

 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir