obezite ile mücadele

Bir halk sağlığı sorunu haline gelen obezite ile mücadele için en etkili yöntem sağlıklı yaşam ile obeziteye hiç yakalanmamaktadır. Ancak obez olan kişiler hayat tarzında bazı değişiklikler yaparak bu sorunun üstesinden gelebilir.

Obezite İle Baş Etmenin Yolları

Motive Olun

Obezite ile mücadele için en etkili şey kararlılıktır. Zayıflamak için kararlı olursanız bunu başarabilirsiniz. Kendinize bir hedef koyun ve uygulamaya başlayın. Bu hedefe ulaşmak için hayatınızı yeni kurallara göre yeniden şekillendirin. Örneğin kalori alımını günde belirli miktarla sınırlayın. Günlük 1 saat egzersiz yapmak gibi kurallar koyun. 

Kısa sürede kilo vermek için kendinizi şartlamayın. İlk hedef kurallara uymak olsun. Sonrasında asıl hedefe kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Kurallar koyarken çok katı olmayın. Kafanıza göre değil, ancak belirli kurallara göre esnetin. Örneğin verdiğiniz her bir kilo için küçük bir çikolata ile kendinizi ödüllendirebilirsiniz. Çok katı kurallar koyarsanız uymanız da zorlaşacaktır. Kendinizi en iyi tanıyan sizsiniz. Neler yapabileceğinizi unutmadan kendinizi yeniden şekillendirmelisiniz. Bu süreçte çevrenizden destek olmayanları geri çevirmeyin ancak motivasyonunuzu bozanları bir süre hayatınızın dışına koyun. 

Sağlıklı Beslenin

Obezitenin temel sorumlusu yanlış yemek alışkanlıklarıdır. Bu nedenle obezite ile nasıl mücadele edilir diyenler ilk olarak beslenme tarzını gözden geçirmelidir. Genellikle fast food tüketenler, abur cubur dediğimiz ambalajlı gıdalara düşkün olanlar, işlenmiş et ürünleri yiyenler gibi hazır beslenme alışkanlığı olan kişilerde obezite oranı daha yüksektir.

Sağlıklı beslenme için ilk olarak alışveriş alışkanlıklarını değiştirin. Hazır gıdalar yerine evde yemek yapmak için gerekli olan malzemeleri alın. Yemek yapmak bile tek başına bir aktivitedir. Ayrıca ev yemeği dışarıdakilere oranla çok daha besleyici, sağlıklı ve az kalorilidir. 

Beslenme tarzında karbonhidrat ve şekerleri en az indirin. Bunların yerine bolca protein ekleyin. Et ve süt ürünleri en avantajlı besinlerdendir. Kalorileri düşük ama proteinleri yüksektir. Böylece daha uzun süre enerji verir, metabolizmayı hızlandırır, kilo yapmaz. Örneğin ara öğünlerde kek, bisküvi yemek yerine bir kase yoğurt yiyin. Daha iyi doyduğunuzu ve daha uzun süre acıkmadığınızı fark edeceksiniz. 

Obezler için diyet listeleri yapılırken doktorlar da bu ilkeleri takip etmektedir. Ayrıca diyete yeterli miktarda meyve ve sebze eklenmektedir. Böylece açlık giderilirken lifli beslenme de sağlanır. 

Eğer kendi başınıza beslenme düzenini değiştirecek güce sahip değilseniz uzman bir diyetisyenden destek alın. Bir başkasının koyduğu kurallara uymak daha kolay olacaktır. Evdeki diğer bireyler sağlıklı beslenmenize engel oluyorsa onların da sağlıklı beslenmesi için harekete geçin. Hep birlikte sağlıklı hayata adım atmak daha kolay olacaktır. 

Aktif Yaşam

Obezite hem fiziksel olarak hem de ruhsal olarak sağlığı tehdit eden bir durumdur. Hastalar genellikle dış görüntüsünden memnun olmaz ve eve kapanır. Bu durumda hareketsizlikten ötürü diğer bazı sorunlar eşlik eder. Bir yandan da kilo alımı devam eder. İşte bu kısır döngüye girmemek için mutlaka hareketli yaşam tarzını benimsemek gerekir. 

Hareketli bir yaşam ile fazla kalorileri yakmak mümkündür. Bunun için öncelikle adım adım hareketli yaşama geçmelisiniz. İlk olarak araba kullanmayı azaltıp yürüyüş yapmaya ya da asansör kullanmadan merdiven kullanmaya başlayabilirsiniz. Yürüyüş herkes tarafından her zaman yapılabilen, kolay ve hafif bir egzersizdir. Bisiklet ve yüzme egzersizleri de obez kişiler için oldukça uygundur. 

Eğer yürüyüş yapmak için engelleriniz varsa oturduğunuz yerde kol ve bacak kaslarını çalıştıracak egzersizler yapabilirsiniz. Böylece biraz daha dinç hale gelerek spor yapacak enerjiyi kendinizde bulabilirsiniz.

Sadece obez olanlar değil obezite adayları da hayatlarını daha hareketli hale getirmelidir. Obezite ile mücadele ederken ilk kural hareketli yaşam tarzıdır. 

Çevreye Karşı Duyarsız Olun

Obez kişiler dışarıdakilerin ne dediği, dış görünüşleri hakkında ne düşündüğü gibi sorunlara kulak vererek kendilerini daha kötü hissedebilirler. Bu nedenle kilo verme süreciniz boyunca dışarıya karşı kulaklarınızı tıkayın. İnsanların şu an ne düşündüğünü değil, siz ideal kilonuza ulaştığınızda ne düşüneceklerine odaklanabilirsiniz. 

Görüntünüzden utanarak dışarı çıkmamazlık yapmayın. Aksine bu görüntüden kurtulmak için dışarı çıkıp spor yapmanız gerektiğini hatırlayın. Diyet yapıyorsanız çevrenizdekilerle paylaşmak zorunda değilsiniz. İnsanların yorumları ile motivasyonunuzu kaçırmayın. İstediğiniz kiloya ulaşana kadar kimsenin dediklerinizi duymayın. Sonrasında yeni görüntünüze gelecek olan övgüleri duyabilirsiniz. 

S.S.S

Obez Neden Olur?

Alanında uzman birçok isim obezitenin düzensiz beslenme, düzensiz uyku durumu ve hareketsiz yaşamın olduğuna dair hemfikirdirler. Günümüzde de birçok insan bu durumlardan kaynaklı obezite hastasıdır.

Obez Olup, Olmadığımı Nasıl Anlarım?

Obez olup, olmadığınız karar vermesi gereken mercii siz değil, uzman bir hekimin olması gerekmektedir. Bu yüzden obez olduğunu düşündüğünüzde alanında uzman bir hekime danışmanız ve bilgi almanız gerekir. Her kilo alımının sebebinin obezite olmadığı birçok uzman tarafından açıklanmıştır.

Obezitede Spor ve Beslenme Ne Kadar Önemlidir?

Obezitede spor ve beslenme oldukça önemlidir. Bu iki alan arasında bir ayrıştırma yapmak ve birisinin daha önemli olmamasının yanı sıra; her iki durumun da birlikte gerçekleştirilmesi oldukça önemlidir. Spor ve Beslenme birbirlerini destekleyen oldukça önemli bir denge sistemidir. Obeziteden korunmak için de ikisinin önemli olduğunu bilmenizde fayda var. Ancak plan ve programlarınızın bireysel olarak değil, alanında uzman bir hekim, diyetisyen ve spor eğitmeni tarafından almanız sağlıklı olacaktır.

Neler Yaparsam Obez Olmam?

Obeziteden kaçınmak ve sağlıklı bir yaşam için uzman bir doktor tarafından destek alabilirsiniz. Her bireyin fizyolojisi ve gereklilikleri farklı olmasından kaynaklı; alanında uzman doktorlar tarafından yönlendirilmesi oldukça ehemmiyet taşımaktadır. Genel programların yapılması yerine doktorunuza danışmanız ve doktorun sizlere göre bir bireysel program çıkartması oldukça önemlidir.

Kaynakça: 

https://food.ndtv.com/health/13-effective-tips-to-control-obesity-1236369

https://www.who.int/en/news-room/fact-sheets/detail/obesity-and-overweight

 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir