Obezite öncesi ilaç kullanımı neredeyse en az seviyeye indirilmeli hatta mümkün ise tamamen kesilmelidir.

Çünkü ameliyata hazırlanan vücuda herhangi bir ek tavsiye yapılmamalı, kendini toparlaması beklenmelidir. Eğer hastaların düzenli olarak kullanması gereken ilaçlar bulunuyor ise uzman kişiye danışılması ve konunun açıklanması çok önemlidir. Bu noktada doktorun vereceği karar ve tavsiyeler üzerine davranış sergilemek en uygunu olacaktır.

Obezite Nedir?

Obezite, halk arasında şişmanlık olarak bilinen bir hastalık çeşididir. Bu hastalık vücutta fazla miktarda yağ birikmesi sonucunda meydana gelen bir rahatsızlıktır. Ayrıca tedavi edilmesi çok önemli ve gereklidir.

Obezite, besinlerden alınan enerji miktarının, metabolizma ve hareket ile tüketilen enerji miktarını fazlaca geçtiği durumlarda meydana gelmektedir. İnsan vücudunda, kalp ve damar sistemi, hormonal sistem, solunum sistemi ve sindirim sistemi gibi sistemleri de etkileyen bir hastalık çeşididir. Ayrıca obezite, birçok önemli rahatsızlığı da zemin hazırlamak konusunda öncüdür. Bu önemli rahatsızlıklara; kalp hastalıkları, solunum problemleri, eklem rahatsızlıkları, yüksek tansiyon ve kısırlık örnek verilebilmektedir.

Sonuç olarak obezite, insan yaşamını ciddi anlamda kısıtlamaya sokan ve yaşam kalitesini oldukça olumsuz yönde etkileyen bir hastalıktır. Yapılan araştırmalara göre; obezite özellikle son yıllarda oldukça fazla artış göstermekte olan bir hastalıktır. Bu artış tüm dünya genelindedir ve bir salgın gibi yayılma sürecini devam ettirmektedir. Bu salgından ülkemizi de etkilenmiştir ve etkileri sürmektedir. Ülkemizdeki kadınların üçte biri erkeklerin ise beşte biri obezite hastalığına yakalanmaktadır.

Obezite Cerrahisi Nedir?

Vücut kitle indeksinin 40 ve üzerinde olduğu kişilerle obezite hastalığını tedavi etmek için kişilerin sindirim sistemine cerrahi bir işlem uygulanması durumudur. Bu işlem obezite cerrahisi biçimde adlandırılmaktadır. Obezite cerrahisi ile ilgilenen doktorların son derece seçici olması zorunluluktur ve bu işlemler herkese uygulanmamalıdır.

Obezite cerrahisi işlemlerinin başarısı da yüksek ölçüde hastanın ameliyat sonrası benimse diye hayat tarzı ile meydana gelmektedir. Obezite cerrahisi sonrası hastalar için hayat tam manasıyla değişmektedir. Cerrahi işlem öncesinde diğer tüm tedavi yöntemleri uygula ancak başarı sağlamayan hastalar için cerrahisi devreye girmek zorunda kalır.

Obezite cerrahisi Adana gibi az nüfuslu illerimizde bile görülmekte olan bir işlem çeşididir. Ancak kalabalık şehirlerde obez olan insan sayısının fazlalığı sebebiyle obezite cerrahisi İstanbul gibi illerde daha yoğun yapılan bir operasyondur.

 

Obezite Cerrahisi Kimlere Uygulanır?

Daha önce de bahsettiğimiz gibi obezite cerrahisi her insana uygulanmaması gereken bir cerrahi operasyondur. Belirli durumlarda iyi bir seçenek konumunda olmasına rağmen belirli durumlarda çok büyük bir risktir. İyi seçenek oldu durumları inceleyecek olursak; vücut kitle indeksinin 40’ın üzerinde olduğu hastalar için uygundur. Yeni bir yıllık uzman denetiminde egzersiz ve medikal tedavi gibi yöntemlerle zayıf hemen hastalar için de uygun konumdadır.

Ayrıca obezite cerrahisi uygulanacak olan insanların sigara ya da uyuşturucu madde bağımlısı olmaması, ameliyata engel sağlık durumunun bulunmaması ve anlama veya uyum kabiliyetini tam olup işlem sonrasında tıbbi ekip ile işbirliği içerisinde olması gereklidir. Bu işbirliği iyileşme sürecini oldukça hızlandıracaktır.

Obezite Cerrahisi Yöntemleri

Her ameliyatın olduğu gibi obezite cerrahisi operasyonlarının da belli başlı yöntemleri ve çeşitleri bulunmaktadır. Bu yöntemler cinsiyete, kiloya, hastalar, yaşa ve kadınlarla ilerde hamilelik isteği olup olmadığına göre değişmektedir. Obezite cerrahisi yöntemlerin hepsinin hedefi; hayat boyu sürdürülebilir kilo vermenin oluşması ile yaşam kalitesini yükseltmek ve obezitenin sebep olduğu hastalıkların ortadan kaldırılması çabasıdır.

İlk obezite yöntemi mide kelepçesi ya da mide bandı adıyla bilinen yöntemdir. Doktor, ameliyat ile yemek borusunun hemen altındaki ve midenin üst kısma denk gelen noktaya ayarlanabilir bir bant yerleştirmektedir. Böylece mide iki eşit parçaya ayrılacaktır. Bu cerrahi yöntemle yenilen yemekler üst kısımda toplanır ve alt kısma geçmezler.

Bahsi geçen yöntem günümüzde tercih edilmeyen bir yöntem biçimidir. Çünkü bu yöntemde hormonlar beyne sürekli olarak yemek yemesi için sinyaller göndermeye devam eder. Ancak midede yemek yiyecek alan bulunmamaktadır. Dolayısıyla da açlık ise sürekli devam edecek ve bu durumda kusmaya sebep olacaktır.

İkinci bir yöntem ise tüp mide ameliyatı yöntemi şeklinde isimlendirilmiştir. Bu ameliyatlar, midenin büyük bir kısmının alındığı ancak geriye bir parça bırakılan cerrahi operasyonlardır. İşlem sırasında midenin belli bölümü çıkartılıp geriye tüp biçimde bir mide bırakılmaktadır. Ayrıca midenin açlık hissi veren alanı da çıkarıldığı için hastada fazladan herhangi bir açlık hissi olmayacaktır.

Gıdaların emilimi aynı biçimde devam ettiği için hastaların mineral ya da vitamin takviyesi alması gerekmektedir. Tüp mide ameliyatı başarısı kalıcı bir ameliyattır. Ancak bu yöntem herkese uygulanmamalı ve doğru kişilerin tercih edilmesi gerekmektedir. Cerrahi operasyon öncesinde ve sonrasında hasta diyetisyen tarafından görülmeli ve diyetisyen kontrolleri ile hayatına devam etmelidir.

 

Obezite Cerrahisi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Obezite cerrahisi sonrasında hastaların hayatları ciddi manada değişmekte ve dikkat ettikleri birçok unsur meydana gelmektedir. Özellikle beslenme süreci oldukça önemlidir. Hastalığın işlem sonrası hızlı bir biçimde katı beslenmeye dönme ihtimalleri yoktur. Aşamalı bir biçimde normal yemek sürecini dönmek mümkün olacaktır.

Obezite cerrahisi işlemi sonrasında alkol ve sigara kullanımına dikkat edilmesi çok önemlidir. Sadece alkol değil, fazla kremalı ya da kafeinli kahvelerde içmek doğru olmayacaktır. Dolayısıyla mideyi rahatsız edecek her türlü içecekler uzak durmak gereklidir demek yanlış olmaz.

İşlem sonrasında kişinin ciddi anlamda yaşam ve beslenme tarzını değiştirmesi önemlidir. Obezite cerrahisi işlemi sonrasında kişinin spor ile barışık bir hayata başlaması önemlidir. Eğer bu mümkün değilse psikolojik tedavi almaları da gereklidir.

 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir