Şeker ameliyatı hakkında merak edilenler oldukça çok sayıdadır ve kolay bir araştırma veya uzmanlara danışma yoluyla bulunabilecek cevaplardır.

Şeker Hastalığı Nedir?

Şeker hastalığı, halk arasında bilinen ismiyle diyabet, pankreasın vücut için yeterli miktarda insülin üretememesi ya da üretti insülin vücut tarafından etkili bir şekilde kullanılamaması sonucunda ortaya çıkan yüksek kan şekeri nedeniyle gelişen bir hastalık türüdür.

İnsan vücudunun enerji ihtiyacı, alınan besinlerdeki karbonhidrat yağlar ve proteinlerden sağlanmaktadır. Bu besin ögeleri örtülürken ortaya çıkan önemli parçalardan biri de glikoz adı verilen basit şekerlerdir.

Glikoz vücudun tüm organları için en önemli besin kaynağı konumundadır. Hücreler ihtiyacı olan glikozu şekerin hücre içine girmesi ve depolanmasını sağlayan pankreas bezi tarafından salgılanan insülin hormonu yardımıyla kullanmaktadır.

Diyabet yani şeker hastalığı birkaç farklı türde görülebilmektedir. İlk türünde vücudun doğal olarak insülin üretimi azalır. İkinci türünde ise vücut insülin etkisine karşı direnç geliştirmektedir. Bu iki durumun sonucunda kan şekerinin yükselmesi durumu gerçekleşir. Henüz bütünüyle ortaya çıkmamış şeker hastalığı türüne ise gizli şeker adı verilmiştir.

Şeker Ameliyatı Nedir?

Şeker ameliyatı olabilmek için emilimin bozulması ve mideye alınmış olan besin miktarının kısıtlanması gereklidir. Her iki uygulamanın da ortaya çıkmasına sebep olan hastalık obeziteden başkası değildir. Bununla birlikte günümüzün vebası konumunda olan diyabet hastalığına da ilgili yöntemleri revize ederek müdahale etmek mümkündür.

Şeker hastalığı ameliyatları mide hacminin küçültülmesi şeklinde başlayacaktır. Ortalama olarak midenin %70’i tamamen alınır. İşlevsiz hale getirilen mide hacminin aynı zamanda iştah hormonu salgıladığından dolayı besin miktarı çift taraflı olarak azaltılır. Şeker ameliyatı fiyatı hastanelere göre değişim gösterir.

Mide küçültme ameliyatından sonra ise emilimin bozulması ve hormon salgısının değiştirilmesi için bağırsaklara yapılacak müdahaleleri sıra gelmektedir. Bu da hangi tür müdahalenin yapılacağı şeker hastalığı ameliyatının türü belirlemektedir. Her yöntemin kendine göre avantajları ve de dezavantajları bulunmaktadır. Şeker ameliyatı hakkında merak edilenler bu şekilde açıklanabilir.

Şeker ameliyatı olanlar oldukça fazla sayıdadır. Çünkü günümüzde şeker hastalığı oldukça sık rastlanan bir hastalık olmuştur. Hatta şeker ameliyatı olan ünlüler bile vardır.

 

Şeker Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Şeker ameliyatı nasıl oluyor sorusu da sıkça sorulmaktadır. Rahatsızlığın ameliyat ile çözümü doktor ve hastanın ortak karar neticesinde kararlaştırmalıdır. Hastanın durumu, hastalığın hayatına etkisi, hastalığa bağlı meydana gelen durumlar bu konuda belirleyicidir.

İlk aşama olarak hastanın kan değerleri ve çeşitli verileri şeker ameliyatı yapacak doktor tarafından incelenir. Kişinin ameliyatın yöntemlerini, yapılacak cerrahi mücadelenin şeklini bu veriler ve kişinin geçmişi belirler. Yapılan analizler sonunda doktor tavsiyesi ve hasta onayıyla ameliyat başlayacaktır.

Şeker ameliyatı genel olarak metabolik cerrahi yöntemleri adı altında bir dizi ameliyat silsilesiyle gerçekleştirilir. Şeker hastalığını ortadan kaldırmak için hormonel değişiklikler sağlamak bu operasyonun asıl amacıdır. Şeker hastalığı ile beraber obezite sıkça görülmektedir. Şeker hastalığı ameliyatı bu iki sorunda aynı anda ortadan kaldırır.

Operasyon ilk aşamada mide üzerinde yoğun ulaşılmaktadır. Midede açlık hormonu üreten ve açlık hissetme sebebiyet veren esnek yapılı bir kısım vardır. Bu kısım cerrahi müdahaleyle alındığında yemek yeme isteği ciddi oranda azalır.

Yemek yeme isteği azalacağı için obezite sorunu da ortadan kalkacaktır. Obezitenin ortadan kalkması da şeker rahatsızlığını azaltacaktır. Ancak tek başına genellikle bu operasyon şeker hastalığını bitirmeyecektim. Dolayısıyla da ek operasyona ihtiyaç duydum. Mide operasyonu tamamlandıktan sonra mide çıkışında inilir, mide çıkışı ile ince bağırsak arasındaki kısım kesilir ve aynı işlem ince bağırsağın son kısmı içinde tekrarlanır.

Operasyon tamamladıktan sonra ince bağırsağın ilgili bölümünden eskiye nazaran daha fazla salgılanan hormonu pankreas üzerindeki baskıyı kaldırması ile insülin salgılama hızı ciddi oranda artar ve şeker hastalığı sona erer. Şeker ameliyatı hakkında merak edilenler bu şekilde açıklanabilir.

Şeker Ameliyatı Kesin Çözüm Mü?

Şeker hastalığı için uygulanan ameliyatlar, hastaların neredeyse tamamında iyileşme ile sonuçlanmıştır. İlaç tedavileri maalesef sorunu kökten çözmeye yetmemektedir. Bu sebeple yapılan cerrahi işlemlerde hormonel bazı değişiklikler sağlanarak tedavi kısa süre içinde kendini belli eder. Şeker ameliyatı hakkında merak edilenler bu şekilde açıklanabilir.

Şeker Ameliyatı Kaç Saat Sürer?

Şeker ameliyatı hastaların vücudunda açılan küçük dediklerinle gerçekleştirilen bir ameliyattır. Operasyon ortalama olarak dört buçuk saat sürmektedir. Ancak bu süreç bireylere göre değişiklik göstermektedir.

Bahsedilen süreç yalnızca operasyon süreci olmamakla beraber, hastanın ameliyat öncesi hazırlık süreci ve ameliyattan sonraki bekleme süreci ile beraber ortalama olarak 6 saati bulabilmektedir. Şeker ameliyatı hakkında merak edilenler bu şekilde açıklanabilir.

Şeker Ameliyatı Sonrası Süreç

Şeker ameliyatı operasyonu hastanın metabolizmasında emilim sınırlandırmasına sebep olmamaktadır. Dolayısıyla da hastanın ince bağırsakların besinleri emmesinde sıkıntı yaşanmaz. Ameliyattan sonra hastanın yeni fizyoloji alışması için belli bir süre beslenme ve yaşam alışkanlıklarına doktor kontrolünde devam etmesi gerekmektedir.

Bu bağlamda ilk iki ayı sıvı ağırlıklı beslenmeli, az miktarda yumuşak ve iyi pişmiş gıdalar tüketilmeli, özellikle su de su tüketimi doktorun önerilerini dahilinde dikkat edilecek unsurlar arasında olmalıdır.

Bununla birlikte hastanın ihtiyaç duyduğu dozda vitamin ve mineral kullanması önemlidir. Beslenme düzeni oturdukça bu vitamin alımı azalacaktır. İkinci ayın sonundaysa iyi pişmiş yumuşak gıdalar artırılarak beslenmeye devam edilmelidir.

Ameliyat ardından üç ay geçtikten sonra hastanın açlık iste yeme alışkanlıkları, mide ve beyin arasındaki ilişki çok daha fazla düzene girmiş olacaktır. Bu şekilde sıkı kontrol altında tutulan şeker ameliyatı sonrası beslenme düzeni, ameliyattan sonraki ilk altı aylık süreçte devam eder. Altı ayın sonunda hasta normal ölçülerde beslenebilir. Şeker ameliyatı hakkında merak edilenler bu şekilde açıklanabilir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir