Şeker ameliyatı olan ünlüler sayı bakımından oldukça fazladır. İsimlerine televizyondan aşina olduğumuz şeker ameliyatı olan ünlüler arasında Işın Karaca, Hamdi Alkan, Fatih Ürek yer almaktadır. Ameliyat sayesinde hem zayıflayan bu ünlüler hem de şeker hastalıklarından kurtulmuşlardır. Aynı zamanda fazla kilonun getireceği hastalıkların da önüne geçmiş bulunmaktadırlar.

Şeker ameliyatı olan ünlüler genellikle hayatlarının çok iyiye gittiğini, sağlık açısından çok iyi olduklarını, sosyal hayatlarının bile çok iyi yönde ilerlediklerinden bahsetmişlerdir. Bu sayede de insanlar şeker ameliyatlarını merak ederek kendi sağlıkları için bu ameliyatı olmak isterler. Sadece şeker hastalığını değil birçok olası hastalığı da önleyebilecek bir ameliyattır.

Tip 2 diyabet hastalığının önüne geçebilmeyi sağlayan bu ameliyat öncelerde bilinmese de şeker ameliyatı olan ünlüler sayesinde yaygın hale gelmiştir denilebilir. Bu ameliyatlarda midenin de bir kısmı alındığı için ameliyat olan insanlar zayıflamış olurlar. Şeker ameliyatı olan ünlüler bu nedenle önceki ve sonraki halleri oldukça konuşulan bir konu olur. Siz de kilolarınızdan dolayı sağlık sorunları çekmemek için tip 2 diyabet hastası iseniz şeker ameliyatı olabilirsiniz.

Şeker Ameliyatı Fiyatları

Şeker ameliyatı fiyatları çeşitli etmenlere göre değişiklik göstermektedir. Örneğin ameliyat olacağınız hastane fiyatlarda değişiklik olmasına neden olur. Hatta ameliyat yaptıracağınız ile göre bile fiyatlar değişebilmektedir. Seçeceğiniz doktor da şeker ameliyatı fiyatlarını belirleyici bir etmen olarak karşınıza çıkacaktır. Ameliyat yaptırmak için seçeceğiniz hastanenin önemi büyük olduğundan en ucuz yerleri seçmek sağlığınızı riske sokabilir.

Şeker ameliyatı olan ünlüler genellikle bu ameliyata olmak isteyen kişilere doğru doktor seçmeleri hakkında çeşitli tavsiyelerde bulunmuştur. Bu sebeple de en ucuz doktoru değil, bütçenize uygun olan en iyi doktoru seçmeye özen göstermeniz gerekmektedir. Aksi takdirde iyi bir doktor tarafından şeker ameliyatı gerçekleştirilmezse ameliyat bazı riskler taşıyabilmektedir.

Şeker ameliyatı fiyatı sizlere pahalı geliyorsa eğer bir süre daha beklemeniz gerekmektedir. Maalesef bu ameliyat SGK tarafından karşılanmamaktadır. Metabolik cerrahi olarak da adlandırılan şeker ameliyatları özel olarak sayıldığından kişinin tüm masraflarının kendisinin karşılaması gerekir..

Kimler Şeker Ameliyatı Olamaz?

Kimler şeker ameliyatı olamaz diye soruyorsanız eğer tip 1 diyabeti olan kişiler diyabet ameliyatı olamamaktadır. Yalnızda tip 2 diyabet hastalarına yapılacak olan bu ameliyat, bazı durumlarda tip 2 diyabet hastalarına da yapılamayabilir. Hastada tip 2 diyabetinin ne kadar ilerlemiş olduğunun da ameliyatın durumunu, yapılıp yapılamayacağını belli etmektedir. Bazı riskli kalıtsal hastalıkları olan kişilere ameliyat önerilmez. Bu hastalıklar için mide ya da bağırsak sorunları örnek verilebilir.

Şeker ameliyatı olan ünlüler sonradan zayıflamıştır. İşte bu nedenle de zayıf olan kişilerin şeker ameliyatı olması mümkün değildir. Şeker ameliyatının yapılması için kişinin kullandığı ilaçların etki etmiyor olması, kilosunun sağlık sorunlara yol açar derecede yükselmiş olması gerekmektedir. 18 yaş altı ve 65 yaş üstü bireylerin şeker ameliyatı gerçekleştirilememektedir.

Şeker ameliyatının temelinde vücudun kendi kendine yeterli insülini üretebilmesini ve bu üretimi dengeye sokmaya çalışmaktır. Böyle bir durumda da kişinin vücudunun hala bir miktar da olsa insülin üretmesi gerekir. Eğer ki hastanın insülin rezervleri tükenmiş bir durumda ise ameliyatın yapılmaması gerekir. Çünkü ameliyat başarısız bir şekilde sonuçlanacaktır.

Şeker Hastalığı Ameliyatı Tehlikeli Mi?

Şeker hastalığı ameliyatı tehlikeli değildir. Her ameliyatın taşıdığı bazı riskleri şeker ameliyatları da taşıyor olsa da korkulması gereken ciddi tehlikeler ya da riskler söz konusu olmayacaktır. Şeker ameliyatı olan ünlüler sayesinde de günümüzde iyice yaygınlaşan bu ameliyat, artık teknolojinin gelişmesi ile de çok ciddi başarılar imza atılan bir yöntem haline gelmiştir.

Her işlemde olduğu gibi bu ameliyatta da %100 bir başarı ihtimali verilemese de tip 2 diyabet hastalığının önüne geçebilmek, sağlıklı bir şekilde kilo vermenin bir numaralı yöntemi olarak insanlara sunulmuştur. Şeker ameliyatı olanların şikayetleri pek fazla bulunmadığından da güvenilirliği daha da artmış bir ameliyattır.

Eğer ki şeker ameliyatı olmak istiyorsanız korkmanızı gerektiren, ciddi riskler taşıyan bir ameliyat olmadığını bilerek içiniz rahat bir şekilde şeker hastalığınızdan ve fazla kilolarınızdan kurtulmak için ameliyat olabilirsiniz. Kanama, kaçak gibi risklerin olabileceği söylense de bu risklerin oranları %1 ya da%2 gibi çok düşük olacağından dolayı korkulmaması gerekir. İyi bir hastane ve doktor seçimi ile güvenilir, başarılı bir operasyon geçirebilirsiniz.

Şeker Ameliyatı Kaç Günde İyileşir?

Şeker ameliyatından sonraki süreç diyetle kolay bir şekilde geçirilebilecek bir dönemdir. Bazı durumlarda da kişiye ilaçlar verilebilmektedir. Bu ilaçlar genellikle safra kesesini korumak amacı ile verilmektedir. İlaçlar ortalama olarak 2. aya doğru verilir. Ameliyattan sonraki 10. Gününde hastanın dikişleri alınmaktadır. Doku iyileşmesi için de ortalama 4 ay geçmiş olması gerekmektedir.

Şeker ameliyatı olanlar 4-5 gün sonra hastaneden taburcu olur. Ve kişiye uzun dönemli bir beslenme programı verilerek buna düzenli bir şekilde uyulması istenir. İlk günlerde hasta sadece sıvı besinler tüketebilmektedir. Ve günlük 1-2 litre su içebilir. Daha sonraki dönemlerde ise kişi püre, çorba gibi yarı katı sayılabilecek gıdaları öğünlerine ekleyerek beslenmeye başlayabilir. Bu dönemlerde içilecek olan su miktarı da biraz artırılabilir.

Hasta ameliyattan sonra da şeker hastalığı için kullanmış olduğu ilaçların bir süre daha kullanılması doktorlar tarafından istenebilir. İlk 3 ay boyunca aşırı hareketten hastanın kaçınması gerekir. Spor yapmak isteyen kişilerde çok yorulmayacakları hareketler ya da kısa yürüyüşler yapabilirler. Tam anlamı ile bir iyileşmenin gerçekleştiğini gözlemlemek, ortalama 1 yılı bulabilir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir