Şeker Ameliyatı Riskleri Nelerdir_

Şeker ameliyatında uygulanan yöntem, Laparoskopik yani kapalı ameliyat yöntemi olsa da tüm cerrahi girişimlerde olduğu gibi şeker ameliyatında da belirli risk ve komplikasyon olasılıkları vardır. Diyabet hastalığına yönelik cerrahi adımlar ayrı bir imtina gerektirmektedir. Bu nedenledir ki yapılabilecek operasyon öncesinde birden fazla ana bilim dalın uzmanları tarafından itinayla tetkik edilmelidir. Her şeker hastası sırasıyla; Göğüs Hastalıkları Uzmanı, Kardiyoloji Uzmanı, Psikiyatri Uzmanı, Dahiliye Uzmanı ve Anestezi Uzmanı tarafından muayene edilerek ilgili tüm tahlilleri yapılmalı ve kontrol edilmelidir. Aynı zamanda hem EKG hem de solunum fonksiyonlarına yönelik rutin testleri gerçekleştirilmelidir. Konsultasyon sürecinde herhangi bir uzman doktor tarafından şüpheli durumlarla karşı karşıya kalındığında EKO ve Toomografi de talep edilebilmektedir.

Şeker ameliyatı öncesinde hastanın tüm sağlık geçmişi edinilmelidir. Kullandığı ilaçlar, diğer hastalıkları, şeker hastalığından kaynaklanan ek hastalıklar, genetik geçişli hastalıkları gibi ek verilere ulaşılmalıdır. Unutulmamalıdır ki diyabet hastalığı bir tür multi sistem hastalığıdır ve zaman içerisinde diğer vücut fonksiyonlarını – vücut sistemlerini olumsuz yönde etkileyerek kalıcı hasarların oluşması için uygun zemin hazırlayabilir. Yukarıda anılan tüm tetkikler yapıldıktan sonra hastanın şeker hastalığı ameliyatı için uygun bir aday olup olmadığı konsultasyon neticesinde belirlenir ve son olarak Anestezi uzmanı tarafından onaylandığı takdirde cerrahi operasyona geçilir.

Şeker Ameliyatı Esnası ve Sonrası Riskler

Adım adım ilerleyerek oluşabilecek her türlü risk ve komplikasyonu inceleyecek olursak;


  1. Kanama Riskleri

Her cerrahi operasyonda doğabilecek bir riski temsil eder. Sadece şeker ameliyatına özgü bir durum değildir. Operasyon esnasında fark edilemeyen ya da operasyondan sonra oluşabilen kanamalar bu risk grubuna aittir. Operasyon sonrasında hastaya drenler yerleştirilmektedir. Drenler de kanamaların erken fark edilmesi ve ilgili tedbirlerin alınmasında etkili birer araçtır.


  1. Pıhtı Oluşma Riskleri

Akciğer Emboli riski olan pıhtı oluşmaları operasyon esnasında kan akışının durağan hale geçmesi sebebiyle oluşabilir. Özellikle hastanın bu riske karşı yatkınlığı yani hastalıkları varsa bilhassa bacak bölgelerinden akciğerlerin damarlarına yönelik pıhtı atımları meydana gelebilir. Eğer pıhtı oluşumu büyük olursa ve akciğerlerin damarlarından birini tıkayacak olursa yüksek riskli ölümcül bir komplikasyon meydana gelebilir.  Bu nedenle operasyon öncesinde hastaya varis çorapları giydirilmektedir. Varis çorapları kanın bacak bölgesinde göllenmesinin önüne geçebilmektedir. Bunun yanı sıra Pnömatik cihazlar da takılmaktadır. Cihazlar önceden saptanan zaman dilimlerinden bacak bölgesine basınç uygulayarak kan dolaşımının devamlılığına hizmet etmektedir. Operasyon bitiminde de takılı olan cihaz hastanın yürümeye başlayacağı zaman çıkartılmaktadır. Pıhtı risklerine karşın alınan tedbirler operasyondan sonraki 3 – 4 günlük süreçte de devam eder. Bu süreçte Heparin uygulaması yapılmaktadır.


  1. Anastamoz Kaçağı Riskleri

Bir diğer komplikasyon da anastamoz kaçağıdır. Riskler arasında hekimler arasında en çok korkulan komplikasyon türüdür. Erken anlaşılamaz ise doktor ve hasta tarafından sonuçları kötü olabilir. Yeni oluşturulmuş mide – barsak düzeninde bir hata, malzeme hatası, hastanın yeterli iyileşememe konularından kaynaklı sızıntılar meydana gelebilir. Sızıntıların geç anlaşılması neticesinde mide ve barsakların içerikleri karına karışabilir ve neticesinde enfeksiyon silsilesine meydan verebilir. Enfeksiyonlarla birlikte hastanın genel sağlık durumunda hızla bozulmalar oluşabilir.


  1. Yara ve Fıtık Oluşumları

Yara ve fıtık oluşumları ameliyat esnasında yapılan hatalardan kaynaklanmaz. Hastanın pansumanlarını düzenli ve yerli yerinde yapmaması – yaptırmaması, hijyen kurallarına uygun davranmaması, kendisine dikkat etmemesi, ameliyat yerlerine darbe alması, reçete edilen ilaçları düzenli kullanmaması gibi nedenlerle oluşabilen risklerdir. Bu çeşit riskler ek tedavilerle giderilmelidir.

Kaynakça:

https://www.verywellhealth.com/risk-of-surgery-for-diabetics-3157017

https://patient.info/doctor/precautions-for-patients-with-diabetes-undergoing-surgery

 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir