Şeker ameliyatı yaptıranlar ne diyor diye düşünen insan sayısı oldukça fazladır. Kalıtsal bir hastalık olan şeker, genellikle tedavisi olmadığı düşünülmektedir. Bu nedenle de şeker ameliyatı olan kişilerin tecrübeleri şeker hastaları için bir merak konusu olmaktadır. Şeker hastalığı kişinin vücuduna zamanla oldukça zarar vermektedir. Bu nedenle de daha etkili bir yöntemle insanlar tedavi olmak isterler.

Diyabet olarak bilinen şeker hastalığı genetik olarak insanlarda ortaya çıkıyor olsa da bazı durumlarda kişilerin tükettiği sağlıksız besinler dolayısı ile de sonraki yaşlarda ortaya çıkması olası bir durumdur. Özellikle yaşı ilerlemiş olan bireylerin diyabet, yani şeker hastası olma olasılıkları daha yüksek olmaktadır. Şeker ameliyatı yaptıranlar ne diyor diye düşünüyorsanız eğer genellikle memnun kalan insan sayısı oldukça fazladır.

Pek fazla bilinmediğinden dolayı insanlar şeker ameliyatı yaptıranlar ne diyor diye düşünmektedir. Şeker tedavisi ilaçla diyet listesi ile kontrol altına alınabiliyor olsa da tamamen önüne geçilebilmesi için ameliyat olunması gerekmektedir. Şeker ameliyatı olan ünlüler sayesinde de daha da bilinir ve de yaygın hale gelen şeker ameliyatları yüksek oranlarda başarılıdır.

Şeker Ameliyatı Nasıl Oluyor?

Şeker ameliyatı, öncelikli olarak hastanın kan değerleri gibi bazı verilerinin doktor tarafından incelenmesi ile yapılıp yapılmamasına karar verilerek yapılmaktadır. Metabolik cerrahi arasında yer alan şeker ameliyatında amaç hormonal bozuklukları engelleyerek şeker hastalığına neden olan hormonları düzene sokmaktır. Bu sayede vücutta salgılanması gerekli olan hormonun daha iyi salgılanması şeker hastalığının önüne geçilmesi sağlanır.

Şeker ameliyatının yapılışı ince bağırsak ve midede gerçekleştirilmektedir. Bu iki organın şeker hastalığında büyük etkileri vardır. Genellikle kilodan dolayı oluşan tip 2 diyabetinde midenin bir parçası alınmaktadır. Böylelikle kişi daha az yiyeceğinden dolayı kan şekeri de istenilen oranlara düşecektir. Bu duruma şeker ameliyatı yaptıranlar ne diyor bilinmese de zayıflayacakları için mutlu oldukları söylenebilir.

Şeker ameliyatında mideye işlem yapıldıktan sonra ince bağırsağa da bir işlem yapılmaktadır. Mide çıkışıyla ince bağırsağın olduğu bölümden bir parça kesilerek çıkarılmaktadır. İnce bağırsağın sonuna da aynı işlem uygulanarak şeker ameliyatı tamamlanmış olur. Bu ameliyatlar basit bir şekilde gerçekleştiriliyor olsa da şeker ameliyatı yaptıranlar ne diyor diye düşünüyor olabilirsiniz.

Şeker Ameliyatı Kimler Olabilir?

Şeker ameliyatı olmak isteyenlerin bilmesi gerekir ki sadece tip 2 diyabet hastalığına bu ameliyat yapılabilmektedir. Obezite ve tip 2 diyabet hastalığı olan kişiler şeker ameliyatı olabilmektedir. Şeker ameliyatının gerçekleştirilmesi ve başarılı bir sonuç alınabilmesi için hastanın pankreasının insülin üretebilir düzeyde olması gerekmektedir.

Şeker ameliyatından önce doktorlar hastalara bazı tetkikler yapmaktadır. Bu tetkikler sonucu da tip 2 diyabet hastalarının şeker ameliyatı olup olamayacağı belirlenerek gerekli işlemlere başlanabilir. Eğer ki kişinin diyet yapması ve ilaç kullanması sonucu herhangi bir iyileşme görülmediyse şeker ameliyatı yapılabilmektedir. Şeker ameliyatı yapılabilmesi için kişinin yaşının en az 18 en yüksek de 65 olması gerekmektedir.

Genellikle kilolu olan kişilerde tip 2 diyabet hastalığı görülmektedir. Kişinin kilosu düşük ise bu ameliyatta mide küçültüleceğinden dolayı işlem gerçekleştirilememektedir. Vücut kitle indeksi 30 ve üzeri olan hastalar, şeker ameliyatı için uygun bireylerdir. SGK tarafından karşılanmayan bu işlem şeker ameliyatı fiyatları değişiklik göstereceğinden dolayı araştırarak bütçenize uygun olanını bulabilirsiniz.

Şeker Ameliyatı Riskleri

Şeker ameliyatı olanların şikâyetleri elbette ki olabilmektedir. Genellikle %90’a varan başarı oranı ile bu ameliyatlarda kalıcı ya da ciddi oranda düzelme meydana gelmektedir. Yine de verilerden emin olamayan insanlar şeker ameliyatı yaptıranlar ne diyor diye merak etmektedir. Her işlemde olduğu gibi anestezinin vereceği olası etkiler bir risk olarak sayılabilmektedir. Bazı durumlarda ameliyat sonrası riskler hastanın diyetine doğru bir şekilde uymadığında da gerçekleşebilmektedir.

Kanama, sızma, enfeksiyon gibi durumlar da olası şeker ameliyatı risklerindendir. Bazı durumlarda kişilerde akciğer embolisi görülebilmektedir. Bu riskler ciddi oranlarda yüksek değildir. Sadece %2 oranında olan bu risklerden korkulmaması gerekir. Günümüzdeki teknoloji ve doktorların tecrübeleri sayesinde artık bu ameliyatlar neredeyse sıfır risk ile sonuçlanır hale gelmiştir.

Ameliyattan sonra ne gibi sorunlarla karşılaşılıyor şeker ameliyatı yaptıranlar ne diyor ameliyat yaptırmak isteyen insanlar için cevaplanması istenen sorulardır. Her kişide farklı etkiler yaratabilecek olan ameliyatın sonuçlarının diğer kişilerle karşılaştırılmaması gerekmektedir. Çünkü herkesin bünyesi ve hastalık oranları birbirleri ile aynı değildir. Bu nedenle kendinizi şeker ameliyatı olan diğer hastalarla karşılaştırarak bir sonuca varmaya çalışmamanız önerilir.

Şeker Ameliyatı Sonrası Beslenme

Şeker ameliyatı olanlar beslenmelerine özellikle ameliyat sonraki ilk dönemde çok daha fazla dikkat etmesi gerekmektedir. Şeker ameliyatında mide de küçültüldüğünden ilk 2 haftada kişinin sıvı besinler tüketmesi önerilmektedir. Daha sonraki 2 haftalık dönemde ise kişilerin besinleri püre şeklinde tüketmesi gerekir. Püre dışında çok katı olmayan besinler de normal şekilde tüketilebilmektedir.

Kişinin ameliyattan 1 ay sonraki döneminde besinleri daha rahat tüketebileceği bir dönem olmaktadır. Protein, karbonhidrat ve yağ dengesini koruyan öğünler ile diyete devam edilmelidir. Yenilen her besinin iyice çiğnenerek yutulması gerekir. Zor bir diyet gibi görünse de şeker ameliyatı yaptıranlar ne diyor diye düşünüyorsanız eğer biraz dikkat edildikten sonra kolay olmaktadır.

Yağlı, şekerli yiyeceklerden kesinlikle uzak durulmalıdır. Kişi hazır gıdaları tüketmemelidir. Baharat kullanımı özellikle ilk 3 ay sıfıra indirilmelidir. Portakal, greyfurt gibi asitli olan narenciye meyveleri, ekşi, ya da çok tatlı olan meyvelerin tüketilmemesi gerekir. Bunun dışında proteini yüksek olan besinlerden yana tercihinizi kullanmalısınız. Doktorunuzun size vermiş olduğu ameliyat sonrası diyet listesine birebir uymanız daha sağlıklı bir iyileşme sürecini sağlar.

 

 

 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir