şeker hastalığı ameliyatı

Şeker hastalığı ülkemizde oldukça yaygın görülen metabolizma sorunlarının başında yer almaktadır. Bu hastalığın bu denli görülme sıklığının artmış olmasının nedeni şüphesiz günümüzün sağlıksız yaşam koşullarıdır. 

Bireyler artık giderek tükenen sabırları ile hızlı tüketmek, hızlı hazırlanan yiyeceklere yönelmek, bir anda bol kalori tüketmelerine neden olan fast food türlerini tüketmek, uyku düzenlerini sağlayamamak gibi durumlar ile karşı karşıyadır.

Bu durumlar kişinin şeker hastalığı yaşamasına diğer bir ifade ile metabolizma dengelerinin bozulmasına neden olabilmektedir.

Şeker hastalığı ameliyatı fiyatları hakkında araştırma yapan bir bireyin ya şeker hastalığı olduğunu ya da yakınlarından birinde şeker hastalığı probleminin olduğunu varsayarak bu durum hakkında da bilgi verelim.

Metabolizmamız bozulduğunda bunu yeniden düzenlemek kolay bir iş değildir. oldukça uzun uğraşı, bir disiplin, düzen ve uzun zaman gerektirmektedir.

Bunun için egzersiz yapmalı ve beslenme düzeninde köklü bir değişime gitmelisiniz. Ancak yıllardır aynı şekilde beslenen bir birey için hem alışkanlıklarından hem de damak tadından vazgeçmek o kadar da kolay bir iş değildir.

Bu nedenle birçok birey şeker hastalığından kurtulmak için şeker hastalığı ameliyatını tercih etmektedir.

Peki, şeker hastalığı ameliyatı fiyatları nelerdir?

Şeker hastalığı ameliyatı işlemi her bireyde aynı standart hali ile uygulanmamaktadır. Her bireyde aynı teknik uygulanmadığından net bir fiyat belirlemek ne yazık ki mümkün değildir.

Bir bireyin bu konuda net bir bilgi edinebilmesi için hekim muayenesinden geçmesi gerekmektedir. Hekimi muayene sonrasında hastanın bu operasyona uygun olup olmadığı ve prosedürün nasıl işleyeceği konusunda bilgilendirme sağlayacağı gibi işlemin ücreti konusunda da bilgilendirme yapacaktır.

Şeker Hastalığı Ameliyatı 

Halk arasında şeker ameliyatı olarak bilinen şeker hastalığı ameliyatı şeker hastalığı nedeni ile metabolizması bozulmuş olan kişilerin metabolizmalarının yeniden düzenlenmesi ve daha sağlıklı bir birey olmanızı sağlayan metabolik cerrahi ( diyabet cerrahisi ) ameliyatıdır. 

İşlem yalnızca Tip 2 diyabet hastası olan bireylere uygulanmaktadır. Bunun nedeni Tip 2 diyabeti olan bireylerin öncesinde normal olan metabolizmalarının daha sonradan bozulmuş olması ve bu nedenle bu hastalığı deneyimliyor olmasıdır. Ancak Tip 1 diyabetli hastalarda hastalığın ortaya çıkış nedeni farklı şekilde gerçekleşmektedir.

Ülkemizde birçok hasta bu operasyon yöntemi sayesinde 

Tip 2 diyabet ameliyatı olup, hastalığından kurtulmuştur ve sağlıklı bir şekilde hayatlarına devam edebilmiştir.

Şeker Ameliyatı Nasıl Yapılır?

  Şeker ameliyatının öncelikli süreci ilk olarak gerekli tetkiklerin yapılması ve ilgili doktorun, hastanın kan değerlerine, ameliyatın gerekli olup olmadığına karar vermesi ile başlar. Ameliyatın, RNY Gastrik bypass, mini Gastrik bypass,ileal interpozisyon ve Transit Bipartisyon gibi bir çok farklı şekli vardır. Hastanın şeker hastalığının yanı sıra, obezite rahatsızlığı olup olmama durumuna göre bu ameliyat çeşitlerinden biri tercih edilmektedir. 

 • Ameliyat esnasında mide ve ince barsaklara müdahale edilmektedir
 • Takibinde ince bağırsağın son kısmından belli uzunlukta bir parça kesilerek mide sonuna eklenir. Bu sayede mideden çıkan yarı sindirilmiş besinler ince bağırsağa geçer ve GLP1 adlı hormon salgılanmaya başlar. Bu hormonun salgılanması insülin direncini ortadan kaldırır ve insülin üretimi artar. 
 • Ameliyat sonucunda hastaların birçoğu, ömrü boyunca ilaç kullanmaktan  kurtulmuş olur.

Şeker Hastalığı Ameliyatı Nerede Yapılır?   

Gerekli tedbirlere ve cerrahi müdahale ekipmanlarına sahip, alanında uzman kişilerce hastanelerde, steril ortamda yapılır. Ameliyat öncesi ve sonrasında kandaki değerlerin, insülin ve glukagon seviyelerinin ölçümü gibi tetkiklerin yapılması gerektiğinden, ameliyatın gerçekleşeceği kurumun bu gibi imkanlara sahip olması önemlidir.

Şeker hastalığı ameliyatı olacak kişinin, ameliyat olacağı yeri ufak çaplı da olsa araştırması, sorularına tatmin edici cevaplar alabilmesi önemlidir. Bir çeşit ön araştırma, kişiyi psikolojik olarak ameliyata hazırlanmasında önemli rol oynayacaktır.

Şeker Hastalığı Ameliyatının Riskleri Nelerdir?

Her ameliyatta ufak da olsa genel ameliyat riskleri şeker ameliyatı için de geçerlidir. Şeker hastalığı ameliyatı 2000’li yıllardan beri yapılmaya başlanmış ve başarı oranı %92 seviyelerindedir.

 • Her ameliyatta olduğu gibi kanama riski mevcut riskler arasındadır.
 • Ameliyat sonrasında, iyileşme sürecinde dikkat edilmez ise bağırsak bağlantıları zorlanır ve kaçaklar gözlenebilir.
 • Ameliyat esnasında kullanılan cerrahi materyallerin temizliğine ve ameliyat ortamının hijyen durumuna göre enfeksiyon riski de göz önünde bulundurulmalıdır.
 • Bağırsak yerlerinde yapılan değişikliğe bağlı olarak, ilerleyen zamanlarda besinlerin emilimi sorunları yaşanabilir. Bununla birlikte çeşitli vitamin/mineral eksiklikleri ve değer düşüklükleri gözlenebilir.

Tip 2 Diyabet Ameliyatı Olanlar Ne Zaman Kilo Kaybı Yaşar? 

Tip 2 diyabet ameliyatı sonrası ilk olarak bilinmesi gereken, kilo kaybının ameliyattan hemen sonra başlayacağıdır. İlk ay içerisinde verilmeye başlanan kilo gittikçe belirginleşerek hastaya umut vermektedir. Hasta henüz kilo vermeye başlamamışken bile ilk günden insülin iğneleriyle bağını koparmış sayılır. Daha ilk aydan kilo vermeye başlayan hastanın, sağlık sorunları, psikolojik sorunları ve kendine olan güveni gibi problemleri tümden değişime uğrar ve hasta yepyeni bir hayata gözlerini açar.

Tip 1 Şeker Hastalığı İçin Ameliyat Var Mıdır?

Tip 1 diyabet çeşidi için henüz ameliyatlı bir çözüm bulunamamıştır. Lakin gelişen teknoloji ve özellikle tıp alanında kullanılan ekipmanlar göz önüne alındığında ameliyat bulunması çok uzak bir ihtimal gibi görünmemektedir. Pankreas nakli veya pankreas içerisindeki adacıkların kullanılması ile ilgili tedaviler ön görülmektedir. Bir başka tedavi ön görümü ise, yapay bir pankreasın şekeri ölçüp buna göre insülin vermesi ile sağlanabilir olması üzerine kurulmuştur. Çok fazla ön görünün bulunduğu bu alanda henüz maalesef kesin bir çözüm bulunamamıştır. 

Şeker Ameliyatı Öncesi ve Sonrası Yapılması Gerekenler

Şeker hastalığının yaşattığı tahribat, kilo alımı nedeniyle Tip 2 diyabet hastaları için yapılabilen şeker ameliyatları uygun bir seçenek olabilir. Diğer tüm cerrahi adımlarda olduğu gibi şeker ameliyatından önce ve sonra hem hastanın hem de takip eden hekimin özenli ve kontrollü olması gerekmektedir. Ancak bilhassa hastanın dikkat edilmesi gerekenlere daha fazla imtina etmesi elzemdir. Yazının bu kısmında şeker ameliyatından önce ve sonra yapılması, yapılmaması gerekenleri işlemeye çalışacağız.

Şeker Ameliyatı Öncesi Yapılması Gerekenler

Operasyonun yapılabilmesi için hastanın genel sağlık durumunun cerrahi adım için yeterli olması gerekmektedir. İnsülin direnci seviyeleri tespit edilmeli, not edilmeli ve pankreasın insülin salgılama kapasitesi uygun ise operasyona başlanmalıdır. Şeker ameliyatının başarılı olabilmesi için Pankreas depo doluluk oranının tespiti ve incelenmesi elzemdir. Kan tahlillerinin gerçekleştirilmesi, hastanın fiziksel ve ruhsal olarak ameliyata hazır olduğunun takibi gereklidir. Hastanın şeker hastalığı dışındaki hastalıkları araştırılmalı, düzenli kullandığı ilaçlar bilinmelidir. Bu kapsamda hastanın doktoruna karşı şeffaf olması lüzumludur. Doktor tarafından yöneltilen tüm soruların yanıtları verilmelidir. Şeker hastalığına sahip pek çok birey genelde aspirin türü kan sulandırmaya yarayan ilaçlar kullanmaktadır. Hasta bu ilaçlardan kullanıyorsa ameliyat tarihinden en az 1 hafta-10 gün öncesinde kullanımı durdurması ve bu ilacı başlayan doktorun tavsiyesine göre hareket etmesi gereklidir.  Bazı durumlarda aspirin ya da kan sulandırıcı ilaç kesilerek iğne tedavisine geçilebilir.

Sigara alışkanlığı olan hastalar her ameliyattan önce olduğu gibi diyabet ameliyatı olmadan önce de birkaç hafta önce sigarayı bırakmalıdır. Böylece iyileşme süresi hızlanabilir, desteklenebilir ve daha sancısız geçebilir. Ancak sigara içen diyabet hastalarının iyileşme evresinin daha uzun olduğunu belirtmemizde fayda var. Bu nedenle bir an evvel zararlı tütün alışkanlıkları sonlandırılmalıdır. Bunun yanı sıra operasyon tarihinin saptanmasının ardından ve en az bir hafta öncesinden olmak kaydı ile alkol tüketimi de kesilmelidir. Operasyon günü su dahil bir şey yenmemeli – içilmemelidir. 10 – 12 saat öncesinde yeme – içme eylemlerini sonlandırmalısınız.

Tip 2 Diyabet Ameliyatı Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

Şeker hastalığı ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gereken birtakım durumlar bulunmaktadır. Kişi bu durumlara dikkat ettiği takdirde hem herhangi olası bir komplikasyonun gelişmesinin önüne geçer hem de daha sağlıklı bir metabolizmaya kavuşur.

 • Operasyon sonrasında ilk günlerde ağırlık kaldırılmamalıdır. Bu fıtık oluşumu, kanama oluşumu gibi birçok soruna neden olabilir. Bu nedenle kesinlikle ağır maddeleri kaldırmaktan ve kendinizi zorlamaktan kaçınmalısınız.
 • Operasyon sonrasında eğer kişi seyahat etmek istiyorsa ve bu konuda endişeleri varsa bu durumu hekimine danışmalıdır. Toplu taşıma araçları ile değil de kişi kendi aracı ile seyahat edecekse bunda herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.
 • Banyo yapmak için operasyon sonrasında bir gün beklemeniz gerekmektedir. Ancak bu konuda da tam zamanlama için hekiminize danışmalısınız.
 • Şeker hastalığı ameliyatı sonrasında 14 gün boyunca herhangi bir cinsel aktiviteden kaçınmanız gerekmektedir. Bunun nedeni karnınızın iç kısmında basınç meydana gelmesi olasılığıdır. Aynı zamanda göbek bölgenizden darbe almamaya da özen göstermeniz gerekmektedir. Operasyon sonrası 14 günü atlattıktan sonra birkaç gün daha karın bölgenize darbe almamaya dikkat edecek şekilde cinsel aktivitede bulunabilirsiniz.
 • Operasyon bittikten sonra hastanenin içerisinde kısa yürüyüşler yapılmalıdır. Dolaşımın düzelmesi ve komplikasyon gelişmemesi için hareket halinde olmak ve uzun süre aynı pozisyonda kalmamak önemlidir.
 • Operasyon esnasında kendiliğinden eriyen dikişler kullanıldığından kişinin sonradan tekrar şeker hastalığı ameliyatı yapılan hastaneye gelerek dikiş aldırmasına gerek duyulmamaktadır. Dikişler 14 gün içerisinde kendiliğinden vücut tarafından eritilir.
 • Şeker hastalığı sonrası dikkat edilmesi gereken noktaların en büyüğü kilo kontrolüdür. Metabolizmanız artık daha sağlıklı bir hal alacağından şeker seviyenizi yeniden bozabilecek şekilde kontrolsüz beslenmekten kaçınmalısınız. Aksi halde yeniden şeker hastalığına yakalanma ihtimaliniz büyüktür.
 • İşlem sonrasında egzersiz yaşamınıza geri dönmeniz için dokularınızın toparlanmasını beklemeniz gerekmektedir. Bu nedenle hekiminize danışmalı ve muayene sonrasında rutininize dönmeniz daha doğru olacaktır.

Metabolik Cerrahi Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Tüm cerrahi operasyonlarda olduğu gibi şeker hastalığı ameliyatı fiyatları da, gerçekleşecek operasyonun niteliklerine göre farklılık gösterir. Bunun yanında operasyonu gerçekleştirecek hekimin deneyimi, operasyonun gerçekleşeceği kliniğin nitelikleri gibi faktörler bu ameliyat maliyeti üzerinde belirleyicidir.

Sağlık bakanlığı tarafından belirlenen protokoller kapsamında, hiçbir klinik veya hekimin fiyat beyan ederek tanıtım yapabilme durumu söz konusu değildir. Elbette bakanlık Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ödeme kapsamına alınacak operasyonlar için bir tavan fiyat belirler ancak bu hekimler ve klinikler bakımından bağlayıcı değildir.

Örneğin; SGK tarafından ödeme kapsamında tanımlanan şeker hastalığı ameliyatını yaptırmak için özel bir sağlık kuruluşuna başvurduğunuzda, her kuruluştan farklı şeker hastalığı ameliyatı ücreti talep edilmesi mümkündür. Zira belirttiğimiz gibi bu operasyon sabit protokolleri olsa da, hem hastanın gereksinimlerine göre; hem de operasyonu yapacak kliniğin özelliklerine göre farklılık gösterebilir. Bu durumda klinik sizden SGK ödemesinin dışında kalan tutarı fark ücreti olarak talep edebilir.

Şeker hastalığı ameliyatı; yeni nesil bir uygulamadır ve nitelikli kliniklerde uzman hekimlerce yapılır. Bu nedenle operasyon yaptıracağınızda, başvuru yaptığınız kliniğin fiyatlarından öte, bu alanda yetkinliklerinin ne kadar ileri seviyede olduğuna dikkat etmeniz daha doğru olacaktır.

Şeker Hastalığı Ameliyatı Ücreti Ne Kadar ?

Tip 2  diyabet (şeker hastalığı) ameliyatı ( metabolik cerrahi ) ücretleri ve toplam tedavinin kaç para olduğunu öğrenmek için whatsapp üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

S.S.S

 • Şeker hastalığı ameliyatını SSK karşılıyor Mu ?

Şeker hastalığı ameliyatı ücretini SSK karşılamamaktadır.

 • Şeker Hastalığı Ameliyatında Nelere Dikkat Edilmeli?

İlk olarak şeker ameliyatınıza girecek olan uzman doktora güveniyor olmanız oldukça önemlidir. Özellikle psikolojik açıdan ehemmiyet taşımaktadır. Bu yüzden birden fazla uzman doktor ile görüşebilir ve fikir sahibi olabilirsiniz.

 • Her Hastane Şeker Ameliyatını Yapar Mı?

Şeker ameliyatları bazı durumlara ve koşullara göre değişebilmektedir. Teknik donanım açısından ve uzman doktor açısından yetersiz olan hastanelerde şeker ameliyatı yapılması beklenmez.

 • Şeker Ameliyatından Ne Kadar Süre Kendimi Toparlarım?

Şeker ameliyatının ardından kendinizi toparlamanız temel olarak sizlerin bünyesine bağlıdır. Elbette hastalığın durumu da oldukça önemlidir. Net olarak bir süre belirlemek mümkün değildir.

 • Ameliyat Sonrası Tedavi Nasıl Olacak?

Şeker ameliyatı olmanızın ardından çeşitli olarak tedavi uygulanmanız gerekecektir. Bu tedavi sürecini ise uzman doktorunuz yönlendirecektir. Hastanın durumuna ve koşuluna göre tedaviler farklılık göstermesi oldukça yüksek ihtimaldir.

 • Diğer illerde ameliyat yapıyor musunuz ?

Şeker hastalığı ameliyatını İstanbul dışında İzmir, Ankara, Antalya ve Samsun gibi illerde de yapıyorum.

Kaynakça:

https://www.scientificamerican.com/article/why-doctors-for-diabetics-now-recommend-surgery-instead-of-drugs/

https://care.diabetesjournals.org/content/35/7/1420.full

 

83 cevaplar
 1. Ayhan says:

  hocam merhaba, şeker hastalığı ameliyatı ücretleriniz ne kadar bilgi alabilir miyim ? Bir de samsunda yaşıyorum buraya gelip ameliyatı yapabiliyor musunuz ? teşekkürler

  Cevapla
 2. Ayşe says:

  Ahmet Bey merhaba, koronavirüs öncesinde tip 2 diyabet ameliyatı olmak için başka bir doktorlar görüşmüştüm ama korktuğum için istanbul’a ameliyat olmaya gidemedim. Siz eğer izmir’de yapıyorsanız tip 2 diyabet için fiyat ve hangi hastanede yapabilirsiniz bende bilgi alabilir miyim ?

  Cevapla
 3. dilek kaçman says:

  hocam merhaba, şeker hastalığı ameliyatı ücretleriniz ne kadar bilgi alabilir miyim birde devlet hastanelerinde bu ameliyat yapılıyor mu ? çok teşekkürler

  Cevapla
 4. Harun says:

  Ahmet hocam merhaba, 5-6 yıldır tip 2 diyabetten muzdaribim. İnternetten araştırdım metabolik cerrahi ameliyatı ile kurtulma şansımız varmış. Sizden ricam metabolik cerrahi için fiyat bilgisi ve ameliyat olabilir miyim olamaz mıyım bilgi verebilir misiniz ?

  Cevapla
 5. Bilal says:

  merhaba, ben de tip 2 diyabet hastasıyım ve diyabet ameliyatı olmak istiyorum. Ameliyat fiyatı alabilir miyim ? Teşekkürler

  Cevapla
 6. Ebru says:

  benim tip 2 diyabetten başka hastalığım yok. Boyum kilom vs hemen hemen her şey yolunda. Şeker ameliyatı fiyatlarını öğrenmek istiyorum. Muayeneden önce net bir fiyat verilemeyeceğinin farkındayım. Yaşım 29 kilom 60 boyum 1,65. Ortalama şeker ameliyatı fiyatı alabilirim acaba?

  Cevapla
 7. Savaş says:

  Kocaeli’de yaşıyorum. 44 yaşındayım. Boyum 1.77 kilom 117. Hocam ben Tip 2 Diyabet hastasıyım. Bir de antidepresan içini ilaç kullanıyorum. Şeker hastalığı ameliyatı olmamın bir sakıncası olur mu? Fiyatları nelerdir? Yanıt sunarsanız memnun olurum. Kolay gelsin.

  Cevapla
 8. Mukadder says:

  Hocam şeker hastasiyim sabah akşam usulün kullanmaktayım tansiyon ilacı ve depresyon ilacı ve kolesterol ilacı kullanmaktayım ameliyat için uygunmuyum ve fiaat nedir

  Cevapla
 9. Özlem says:

  Hocam tip 2 seker rahatsızlığım var izmirde hangi hastanede tedavi yapıyorsunuz vede ucretini öğrenebilir miyim acaba

  Cevapla
 10. semih says:

  Merhaba bende babam için şeker ameliyatı fiyatı öğrenmek istiyorum aşağı yukarı bir fiyat verirseniz çok sevinirim insülin iğne kullanıyor kendisi

  Cevapla
 11. Ferhat says:

  Ahmet hocam yeni tip 2 diyabet hastası oldugumu ögrendim ameliyatı varmış nerde olabilirim bu ameliyatı ücreti ne kadar

  Cevapla
 12. Ramazan says:

  Merhaba, 40 yaşındayım yaklaşık 5 yıl önce tip 2 diyabet hastası olduğumu öğrendim. O günden beri ilaç kullanıyorum. Diyetler genelde işe yaramıyor. Bir yıla yakındır hipertansiyon için ilaç kullanıyorum. Şeker hastalığı ameliyatı olabilir miyim ve ücretini öğrenebilir miyim. İyi çalışmalar.

  Cevapla
 13. Mehmet says:

  Merhabalar hocam yaşım 40 sadece hap kullanıyorum yaklaşık 8 yıldır seker hastasiyim şekerim ac karnına 170 180 çıkıyor yok karnına 260 çıkıyor ameliyat olmayı düşünüyorum fiyat bilgisi alabilirmiyim

  Cevapla
 14. Mehmet altun says:

  S.a ben tip 2 seker hastasi oldugumu yaklasik 1 ay once ogrendim sekerimi her olctugumde 400 ile 600 arasi cikiyor ama herhangi bir sorun yasamadim 300 ü nadiren goruyorum . Ameliyat olma olasiligim varmi yada olursam bu illetten kurtulabilirmiyim.

  Cevapla
 15. Kilic. Sami says:

  Hayirli Aksamlar.
  WhatsApp dan da yazmistim Hocam
  Sekerim Tip 2 amaliyat olmayi düsünüyorum Almanyada yasiyorum
  Bilgi verirmisiniz ( konaklama amaliyat fiyati ve kac gün sürer ) cevaplarsaniz sevinirim

  Cevapla
 16. Bulent says:

  Merhaba hocam ,şeker hastalığı ameliyatı ücretleriniz ne kadar bilgi alabilir miyim Birde bu ameliyat Bursada yapiliyormu

  Cevapla
 17. Murat says:

  Merhaba hocam tip 2 diabet hastasıyım yaşım 45 boyum 1.75 kilom 60 ameliyat için uygun muyum illeal interpozisyon ameliyatı önerirmisiniz

  Cevapla

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir