şeker hastalığı

Diyabet hastalığı da denen şeker hastalıkları günümüzde çok fazla kişide bulunmaktadır. Özellikle gelişmekte olan ülkelerde sıkça rastlanan bu hastalık için uluslararası işleyen bir platform da kurulmuştur. Bu platform, Uluslararası Diyabet Federasyonu (IDF)’dur. Dünya çapında bu hastalığı takip etmek ve önlemler almak, araştırmalar yapmak için kurulmuştur.

Uluslararası Diyabet Federasyonu’nun verilerine göre dünya da 200 milyona yakın şeker hastası bulunmaktadır. Yapılan araştırmalar sonucunda, 2025 yılına gelindiğinde dünyada, 350 milyona yakın şeker hastası bulunacağı öngörülmektedir.

Türkiye’de Kaç Şeker Hastası Vardır?

Türkiye, gelişmekte olan bir ülkedir. Şeker hastalığının çok sık görüldüğü ülkemizde neredeyse her üç kişiden birinde gizli şeker hastalığı bulunmaktadır. Son yapılan araştırmaların ışığında ülkemizde üç milyona yakın şeker hastası olduğu tespit edilmiştir. Bunun yanında şeker hastası olma ihtimali taşıyan iki buçuk milyona yakın hasta da bulunmaktadır.

Şeker Hastalığına Hangi Bölüm Bakar?

Şeker hastalığı tespiti, iç hastalıkları (dahiliye) bölümünde yapılır. Hastanın kan değerleri burada ölçülür ve hasta detaylı tespit ve kontroller için endokrinoloji bölümüne yönlendirilir. Burada yapılacak işlemlerden sonra ise hastanın şeker tanısı tam olarak konulmuş olur. Buradan alınan sonuçlar ile hastaya ilaç tedavisi başlatılması için kararı yine iç hastalıkları uzmanı verir.

Hasta aşırı kilolu ise tedavinin bir parçası olarak diyetisyene yönlendirilerek, kilo vermesi sağlanır.

Şeker Hastalığı Çeşitleri Nelerdir?

Günümüzde 4 tip şeker hastalığı tanısı vardır. Bunlar; Tip 1 Diyabet, Tip 2 Diyabet, Gebelik Diyabeti, Özel Diyabet’tir. Bu hastalıkların seyirleri ve tedavisinde farklılıklar bulunmaktadır. Şeker hastalığı tanınız konurken, hangi tip olduğu da tespit edilmektedir.

Şeker Hastalığı Tanısından Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hastane süreci tamamlanırken doktorunuz sizin için gerekli olan bazı önerilerde bulunacaktır. Bu önerilerin başında düzenli beslenme, kilo verme, spor yapma, şeker, un ve karbonhidrat tüketimini azaltmak gelir. Hayatınızda belli değişiklikler yapmanız gerektiği için doktorunuza hangi tip şeker hastalığınızın bulunduğunu sormanız önemlidir. Çünkü şeker hastalığı tiplerinde farklılıklar bulunur ve her çeşit için önemli ve dikkat edilmesi gereken farklı noktalar bulunur.

Aşırı kilo durumunda diyetisyen ile çalışmanız önemlidir. Sizin için en doğru beslenme şeklini uzman bir doktor belirleyebilir. Bunun yanında doktorunuzun size gösterdiği biçimde, düzenli olarak kan şekeri kontrolünüzü gerçekleştirin. Üç ayda bir herhangi bir problem yaşamazsanız bile doktor kontrolüne gidin ve hastalığınızın seviyesini kontrol altına alın. HbA1C değerinize üç ayda bir baktırın. Doktorunuzun belirlediği süre ve aralıklarda ilaçlarınızı alın.

Tip 1 Diyabet Hastalığı ve Belirtileri

Tip 1 diyabet hastalığı genellikle çocukluk ve gençlik dönemlerinde ortaya çıkmaktadır. Bağışıklık sisteminde oluşan bozukluklarla birlikte pankreas düzenli çalışmaz ve insülin hormonu üretiminde bozukluk yaşanır. Bu durum sonucunda ortaya çıkan rahatsızlık, Tip 1 Diyabet olarak adlandırılır. Bu süreçte hasta az insülin ürettiği için insülin takviyesi alması gerekir. Eğer gerekli insülin takviyesi alınmazsa hasta ketoasidoz denen diyabet komasına girebilir. Tip 1 diyabet hastalığında kişi zayıftır ve belirtiler hızlı olarak ortaya çıkar. Ani kilo kaybı bu belirtilerden en çok yaşanılanıdır. Tip 1 Diyabet hastalığı oranı, tüm diyabet hastalıklarında yüzde olarak beş ila on arasında seyreder.

Tip 2 Diyabet Hastalığı ve Belirtileri

Tip 2 diyabet hastalığı orta yaş grubunda ve üzerinde görülen şeker hastalığıdır. En çok görülen şeker hastalığı Tip 2 Diyabet’tir. Tüm diyabet hastaları arasındaki oranı yüzde doksan ila doksan beş arasındadır. Bu hastalıkta pankreas fazla insülin üretimi yapar ve hastanın diğer organlarının çalışması yavaşlar ve hatta ileri boyutlarda hasar görür. Karaciğer, böbrek kalp, damarlar, kas ve dokular üzerinde yıkıcı bir etki sergilenir.

Tip 2 Diyabet hastaları aşırı şişmandır. Hastalar hareketsizlikten kaynaklı direnç kaybı yaşar. Tip 2 Diyabet, sinsi ilerleyen bir hastalıktır. Bu sebeple geç fark edilir ve vücutta buna bağlı hasarlar meydana gelmiş olabilir. Bu hastalar hızlıca kilo vermeye ve ilaç kullanmaya başlamak zorundadır. Spor ve sağlıklı beslenme ile durum kontrol altına alınmalıdır. Aksi halde hastalar ciddi sağlık sorunları yaşar. Organ yetmezliği, organ hasarları ve kalp krizi, uzuv kaybı, körlük ve hatta ölüm ile sonuçlanan bir tablo ile karşı karşıya kalınır.

S.S.S

  • Tüm Şeker Hastalıklarına Dahiliye Mi Bakar? 

Günümüzde 4 çeşit şeker hastalığı bulunmaktadır. 4 çeşit şeker hastalığa kendisine has tedavisi, gerekliliği bulunmaktadır. Bu 4 çeşit hastalığa da Dahiliye bölümü bakmaktadır. Alanında uzman doktorları bulabileceğiniz alan Dahiliyedir.  

  • Şeker Hastalığı Tedavisi Ağır Mıdır? 

Şeker hastalığı, tüm hastalıklar gibi kişiden, kişiye değişebilen bir durumdur. Her hastalık kendine has bir şekilde ilerlemektedir. Bu ilerlemede bünyenin de oldukça önemi bulunmaktadır. Bu yüzden net olarak sürecin ağrılı veya ağrısız geçebileceğini söylemek sağlıklı olmayacaktır. Ancak uzman doktorunuz ile yapacağınız fikir alışverişinde detaylı bilgilere sahip olacaksınız. 

  • Şeker Hastalarına Program Verilir Mi? 

Şeker hastalarına bazı durumlarda yiyecek ve  egzersiz programları verilmektedir. Ancak bilinmesi gereken nokta; bu programların alanında uzman bir hekim tarafından veriliyor olmasıdır. Bazı durumlarda da program hastaya verilmemektedir.  

  • Hangi Hastanelerde Şeker Hastalığı Tedavisi Bulunur? 

Şeker hastalığı teşhisi koyulmuş birey birçok hastanede tedavi olma imkanı bulunmaktadır. Devlet hastanesi, Üniversite Hastanesi veya Özel hastaneler fark etmemektedir. Hastanın alanıyla ile ilgili uzman bulunuyorsa; herhangi bir aksaklık olmayacaktır.  

Kaynakça:

https://www.medicalnewstoday.com/articles/317426#:~:text=People%20with%20type%201%20diabetes,need%20to%20see%20an%20endocrinologist.

https://www.heart.org/en/health-topics/diabetes/symptoms-diagnosis–monitoring-of-diabetes

 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir