Sinirsel Şeker Hastalığı Belirtileri Nelerdir_

Şeker hastalığı, son zamanlarda sıkça adından söz ettiren hastalıklardan birisidir. Özellikle de yeni nesilde varlığını belirgin bir şekilde hissettiren bu hastalık, bazı durumlarda ölümcül sonuçlara neden olabilir. Sinirsel şeker hastalığının belirtileri ise günümüzde bilinmektedir ve yazı içerisinde de değinilmiştir. Gelin önce bu hastalığı tanımlayalım ve daha sonrasında belirtilerine değinelim.

Diyabet veya halk arasında bilinen ismi ile şeker hastalığı, son derece yaygın ve bir o kadar riskli bir hastalıktır. Farklı tipleri bulunan şeker hastalığını tetikleyen unsurlardan bir tanesi de stres faktörüdür. Sinirsel şeker hastalığı olarak bilinen bu durum; kişinin stres altında kan şekerinin yükselmesi biçiminde ortaya çıkar. Ancak burada, şekerin yükselmesini her zaman sadece sinirsel faktörlere odaklamak doğru olmaz. Kaldı ki, herkes stres altına girer ve endokrin sistemi doğru çalışan bireylerde stres veya sinir şekerin yükselmesine neden olmayabilir. Veya bu durumda şekerin yükselme miktarı daha az olur.

Sinirlendiğinizde ağzınızın kuruması; şeker hastalığı veya insülin direnci sorunu ile karşı karşıya olduğunuzun belirteci olabilir. Bu durumda öncelikle obezite durumunu değerlendirmeniz gerekir. Özellikle bel çevresinde fazla yağlar, şeker hastalığı adayları için önemli bir belirteçtir. Kaygı anında obez bireylerin neredeyse tamamında aşırı insülin pompalanması söz konusudur olduğundan, ağız kuruluğu söz konusu olabilir. Hatta belirli periyotlarda sürekli yüksek şekerin seyretmesi halinde, gastrointestinal sistem üzerinde de bazı etkiler söz konusu olabilir. Kimi hastalarda, görme kaybı, halsizlik ve kaygısızlık gibi durumlara da rastlanır. Burada sorunun sinirsel olup olmaması, önemli olmaksızın, hastalığın kontrol altına alınması, en azından semptomatik tedavi yönünde müdahalede bulunulması gerekir. Bu gibi durumlarda psikiyatri tedavileri de destek olarak alınabilir. Ancak ne olursa olsun öncelikle, endokrin sistemin fizyolojik tetkikleri yapılmalıdır.

Şeker Hastalığı Nedir?

Şeker hastalığı, kandaki şeker seviyesinin yükselmesi sonucunda meydana gelen bir hastalıktır. Normal insanlarda 70 ila 100 mg/dL olan açlık kan glukoz düzeyi, şeker hastalarında bu seviyenin oldukça üzerindedir. Sebebi ise insülin hormonundaki üretimin yetersiz olmasıdır. Bazı hastalarda ise bu hormon hiç üretilmemektedir. Bu nedenle şeker hastalığı birçok belirtiye neden olur ve hastaların günlük yaşantılarını büyük oranda etkilemektedir.

Sinirsel şeker hastalığı ise yukarıda anlatılan duruma bağlı meydana gelen sorunlardan birisidir. Anlık olarak şeker seviyesinin arttığı ve azaldığı durumlarda, kişilerde aşırı sinirlilik söz konusu olmaktadır. Bu durumda saman alevi gibi parlayan insanlar, kısa bir süre içerisinde adeta canavara dönüşebilirler. Bu nedenle sinirsel şeker hastalığı, dikkat edilmesi gereken hastalıklar arasında başı çekmektedir.

Sinirsel Şeker Hastalığı Belirtileri Nedir?

Sinirsel şeker hastalığında meydana gelen temel durum, şeker seviyesinin çok hızlı değişikliğe uğramasıdır. Bu değişiklik, insanların vücutlarında büyük tepkimelere neden olur. Ani durum değişiklikleri ve çok kısa süre etkili olan sinirlilik hali, insanların yanlışlıkla hatalı kararlar almasına neden olabilmektedir. Bu durumda temelde istenmeden yapılan hatalar artmakta ve özellikle de trafikte gördüğümüz ani öfke patlamaları meydana gelmektedir.

Sinirsel şeker hastalığı belirtiler ise aşağıda yer almaktadır:

  • Hızlı ve kontrol edilemeyen kilo kaybı
  • Aşırı sinirlilik hali
  • Ellerde ve ayaklarda titreme
  • Ciltte meydana gelen kuruluk durumu
  • Bulanık görme ve odaklanmada sorunlar
  • Halsizlik ve kırgınlık hissi
  • Sık sık idrara çıkma isteği

Yukarıda yer alan belirtiler eğer belirli aralıklarla meydana geliyorsa, sinirsel şeker hastalığı söz konusu olabilir. Net tanının konması adına mutlaka doktor muayenesi gerekmektedir.

Sinirsel Şeker Hastalığı Tedavisi

Sinirsel şeker hastalığında tedavi yöntemleri oldukça geniştir. İlk olarak hastaların uzman yardımı alması gerekmektedir. Bu noktada ilgili bölümden randevu alınması doğru olacaktır.

Tip 1 ve Tip 2 diyabete göre farklı tedavi yöntemleri mevcuttur. Tip 1 diyabette genel olarak insülin dozu ugulanmaktadır. Aynı zamanda uzman kontrolü altında beslenme düzeni de değiştirilmektedir. Tip 2 diyabet ise çok daha fazla hastanın maruz kaldığı bir çeşittir. Bu hastalık türünde ise daha çok beslenme düzeninde değişiklik yapılmakta ve gerektiği durumlarda oral antidiyabetik ilaçlar tavsiye edilmektedir. Bu ilaçlar sayesinde insülin hormonu salgılanma seviyesi yükselecektir.

Sinirsel şeker hastalığında tedavi yöntemi ise psikoterapi yönteminden geçmektedir. Hastaların alacağını terapi sayesinde öfke kontrolü mümkündür. Hastalarda ağır organ tahribatına yol açan şeker hastalığı, aynı zamanda mental sorunlara da neden olmaktadır. Bu durumda bir an önce uzman yardımı almak gerekmektedir. Eğer geç kalınırsa birçok tedavi yöntemi için oldukça geç olabilir.

Şeker hastalığı tedavi edilmedikçe hasarlara neden olmaktadır. Özellikle de böbreklerde hasara yol açmakta ve sinir harabiyetine neden olmaktadır. Bu durumlar ilerlediği zaman kalıcı hasarlar söz konusu olabilir ve tedavi yöntemlerindeki başarı oranı da azalır. Hastaların yukarıdaki belirtileri taşıması durumunda bir an önce yardım almaları gerekmektedir. Zamanla yarışılan bu hastalıkta her geçen gün durumun daha kötüye gitmesi söz konusudur. Hastaların alacağı önlemler ise uzman kontrolünde olmak zorundadır.

Kaynakça:

http://cms.galenos.com.tr/Uploads/Article_24227/European%20Archives%20of%20Medical%20Research-31-45-En.pdf

https://www.diabetes.co.uk/body/nervous-system.html

 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir