Tüp Mide Ameliyatı Fiyatları 2020

Tüp mide ( mide küçültme ) ameliyatı hakkında merak edilen sorulardan biri de tüp mide ameliyatı fiyatı nasıl belirlenir şeklinde karşımıza çıkmaktadır.

Tüp mide ameliyatı ücreti belirlenirken dikkat edilen birçok unsur vardır ve bu unsurlar her hastadan hastaya farklılık arz edebilir.

Ayrıca her hastanın operasyon sonrası dönemde hastanede kalması gereken süre de birbirinden farklıdır. 

Bu nedenle tüp mide ameliyatı fiyatları hakkında net ve standart bir bilgi vermek ne yazık ki mümkün değildir.

Bunun için ilk olarak hastanın durumunun uygulamayı yapacak olan hekim tarafından değerlendirilmesi gerekir. Kişinin diğer bireylerden farklı bir sağlık durumu da olabilir.

En net ve doğru bilgiye yalnızca muayene sonrasında ulaşılabilir. 

Tüp Mide Ameliyatı Nedir?

Tüp mide ameliyatı ( mide küçültme ameliyatı, sleeve gastrektomi ya damide aldırma ameliyatı ) obezite ile mücadele kapsamında yapılan obezite ameliyatları arasında en önemli operasyonlardan biri olma özelliğine sahiptir.

Peki, tüp mide ameliyatı nedir ve nasıl yapılır?

Bu operasyon sırasında mide tüp şeklinde boru gibi bir görünüme kavuştuğu için operasyon bu şekilde adlandırılmaktadır.

Mide üst kısmı daha geniş ve alt kısmı daha dar hacme sahip bir organdır. Geniş hacimli kısım alt kısım ile aynı düzeye indirgenir ve fazlalık olarak kalan kısım kesilir.

Ardından mide yeniden dikilir ve işlem tamamlanır.

Daha sonrasında hasta uyandırılarak servise alınır ve operasyon sonrası rutin kontrolleri yapılır.

Hastanın bu dönemde midesinde kaçak kontrolü de yapılır. Herhangi bir kaçak durumunda endoskopik kaçak kontrolü ya da tekrar operasyonun gündeme gelebilir.

Tüp mide ameliyatında kaçak kontrolü işleminin önemi ciddi anlamda büyüktür. Aksi halde kişinin beslenmesi sırasında komplikasyon gelişmesi olasılığı bulunur.

Sleeve Gastrektomi Ameliyatı Olabilir miyim?

Tüp mide ameliyatı ile ilgili hekimlere yöneltilen sık sorulardan biri de tüp mide olabilir miyim, şeklindedir.

Tüp mide ameliyatı her bireye uygulanabilen bir işlem değildir. Öncelikle kişinin endokrinoloji, psikiyatri, dahiliye, göğüs hastalıkları ve kardiyoloji gibi birçok birime muayene olması gerekmektedir.

Bunun nedeni bireyin hem vücut yapısının hem iç dengesinin (homeostazi) hem de psikolojik durumunun bu operasyon için yeterli düzeyde olup olmadığına bakılmasının gerektiğidir.

Tüp mide ameliyatı ciddi bir operasyondur. Bireyin disiplinli olması ve operasyon sonrası süreçte hekiminin önerilerinin dışına çıkmadan davranabiliyor olması gereklidir.

Bu nedenle de bireylerin tüm kontrolleri yapılır ve sağlık durumu hakkında yeterli miktarda bilgi edinilir.

Kişinin bu operasyonu geçirebilmesi için;

 • Kişinin 15 ile 65 yaş arasında olması gereklidir.
 • Vücut kitle indeksi tablosunda kilosunun morbid obez grubunda olması gereklidir. Bu da 40 kg / m2 ve üzeri olan bireylerin grubuna verilen bir addır.
 • Eğer kişinin vücut kitle indeksi 35 kg / m2 ile 40 kg / m2 aralığında yer alıyorsa bu durumda da kişide tip 2 diyabet hastalığı durumu, uyku apnesi, metabolik sendrom gibi sorunlar olup olmadığı araştırılır.

Bu operasyon kesinlikle kişinin daha estetik ve fit bir görünüme kavuşması için yapılmaz. Daha çok kişinin kilo kaynaklı sağlığında ciddi anlamda deformasyon olduğu fark edildiği zaman yağılır.

Bu deformasyonun şiddeti de yapılan tetkikler sırasında ve alınan anemnez sırasında belirlenir. Ardından kişiye tüp mide ameliyatı uygulanmasına karar verilebilir.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

Tüp mide ameliyatı sonrası iyileşme sürecinde hastanın dikkatli olması gereken birtakım unsurlar vardır. Bu durumlara dikkat edilmediği takdirde kişi komplikasyonlar ile karşı karşıya kalabilir.

Bu nedenle hekimin kendisinden beklentilerini kendi iyiliği için benimsemelidir.

Tüp mide ameliyatı sonrası iyileşme süreci:

 • Operasyon kapalı ameliyat tekniği ile yapıldığından dolayı küçük kesilerden dolayı bir miktar iz kalabilir. Ancak bu iz kendiliğinden bir süre sonra küçülerek yakından bakıldığında fark edilecek bir hal alır.  
 • Bu nedenle tüp mide ameliyatı estetik bir probleme neden olmaz.
 • Operasyon sonrası hastanın geçici süre de olsa vitamin ve mineral takviyeleri alması ve besinlerini seçerken de vitamin ve mineral bakımından zengin içerikli olanlarını alması daha doğru olacaktır.
 • Operasyon sonrası dönemde ilk 3 ay kişinin ağır egzersiz yapması doğru değildir. Ameliyat sonrası 10.günde hafif tempolu yürüyüşler ile spora başlanır. Ardından zamanla artırılır. 3. ayını tamamladıktan sonra sıkılaşmak için aerobik, pilates ve fitness gibi egzersizlere geçilir.
 • Operasyon sonrası dönemde kişi illaki bir egzersiz yapmak istiyorsa çok hafif tempolu olmak koşulu ile yürüyüşlere çıkılabilir.
 • Kişinin operasyon sonrası dönemde en dikkatli olması gereken konu beslenme konusudur. Besin tercihleri daha çok protein ağırlıklı olmalıdır. 
 • Proteinler vücudumuzda daha geç sindirilir ve tokluk hissini daha uzun süre sağlarlar. 
 • Besinlerde tek lokma uzun süre çiğnenmelidir. Kişi uzun uzun çiğneyerek yemek yemelidir. Aksi halde mide bulantısı ve kusma görülebilir.
 • Bireyin mide kapasitesi yaklaşık 50 ml şeklindedir. Bunun dışına çıkıldığı zaman mide fazlalık olarak algıladığı kısmı dışarıya atmak isteyecektir.
 • Bu nedenle besinlerin porsiyon miktarına da ciddi anlamda dikkat edilmelidir.
 • Tek tip besinler değil diyetisyen kontrolünde belirlenen besinler daha sık tüketilmelidir.

Mide Küçültme Ameliyatı Fiyatları 2020

Tüp mide ( mide küçültme ameliyatı ) fiyatları ve operasyon maliyeti hakkında bilgi almak ve randevu oluşturmak için whatsapp üzerinden iletişime geçebilir ya da İstanbul Ataşehir’deki kliniğimizi ziyaret edebilirsiniz.

S.S.S

 • Tüp Mide Ameliyatları İle Obeziteden Kurtulabilir Miyiz?

Tüp mide operasyonları kesin olarak obeziteden kurtulma yöntemleri değillerdir. Ancak oldukça başarılı bir obezite karşıtı işlemlerdir. Tüp mide ameliyatlar ile günümüzde yüz binlerce insan zayıflamışlardır. Bu yüzden obezite ile savaşta oldukça önemlidir.

 • Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Beslenme

Tüp mide ameliyatı sonrası beslenme oldukça önemlidir. Bu süreçte uzman doktorunuzun yönlendirmesine göre hareket etmeniz gerekmektedir. Oluşturulan program ile beslenmenizi yapmanız faydanıza olacaktır.

 • Tüp Mide Ameliyatları İçin Yaş Sınır Kaçtır?

Tüp mide ameliyatları için ortalama olarak 18 ila 65 yaş arasında bulunan bireylere yapılmaktadır. Bu yaş aralığında gerçekleştiren operasyonlar ile olumlu sonuçların alındığı gözlemlenmiştir.

 • Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Spor

Tüp mide ameliyatınızın bitmesinin ardından spor yapmanız da oldukça önemlidir. Ancak yaranız taze olacağı için ameliyattan sonra daha hafif egzersizler yapmanız önerilmektedir. Akabinde gelişen süreçte daha zorlu sporlar yaparak; tedavinizin işlevini güçlendirebilirsiniz.

Kaynakça:

http://surgery.ucla.edu/bariatrics-gastric-sleeve

31 cevaplar
 1. Adem says:

  Merhaba , Tüp mide ameliyatı olmak istiyorum ama korkularım var. Korkularımın nedeni ise hastalığımdan dolayı. Çok şişmanım ne yaparsam yapayım yeterince zayıflayamıyorum. Zayıflarken korkuyorum da. Çünkü hastalığımı tetikleyecek diyet türü çok fazla. Neyse çok uzattım ben Anemi hastasıyım. Dalağım birkaç sene önce kendi kendini eritti gitti. Siz bilimsel adını daha iyi bilirsiniz. 100 kilodayım su an. Boyum 1,65. Tüp mide ameliyatı olursam hastalığıma bir etkisi olur mu? Tüp mide ameliyatının güncel fiyatı nedir?

  Cevapla
 2. Erdinç says:

  Selamlar Ahmet Hocam. 47 yaşındayım boyum 1,78 kilom 110. Diyet yapıyorum, spor yapıyorum hatta işim de oldukça ağır ve fiziksel olarak aktifim. Ama boğazımı tutamıyorum. Tuttuğumda da bir ayda 10 kilodan fazla veremiyorum. Sonra diyeti bozuyorum tekrar kilo alıyorum. Bu süreç hep aynı döngüde kıvranıyor duruyor. Bildiğim kadarıyla şu an hiçbir hastalığım da yok. Sizce tüp mide ameliyatı mı uygun benim için yoksa balon ameliyatı mı? Ve fiyatları nedir dönüş sağlarsanız çok memnun kalırım.

  Cevapla
 3. B.cimen says:

  Hocam mrhb,
  Ben çölyak hastasıyım fakat diyet yapamıyorum şu 43 yaşında 1.59 boyunda 91 kilodayım.
  Yemek az yemek istiyorum fakat doymuyorum bunun içi amelıyat olmak istiyorum yardıma ihtiyacim var.
  Toplam ücreti nedir mıde ameliyatının.
  Kendim karsta yaşamaktayım nekadar süre kalmam gerek bu İşlem için?
  Hocam çok tşk sizden haber bekliyorum.
  Saygılar

  Cevapla
 4. Fatma says:

  Hocam boyum 160 kilom 85, çocukluğumdan beri kiloluyum ve bir türlü veremiyorum. Tüp mide ameliyatı için uygun muyum birde fiyat bilgisi alabilir miyim?

  Cevapla
 5. Neslihan yahşi says:

  110 kiloyum 1.60 boy migde ameliyati icin fiyat arastirmasi yapmaktayim fiyatiniz nedir acaba ayni zamanda sigortaliyimda

  Cevapla
 6. nato says:

  Bariatrik mide cerrahisinin maliyeti nedir?
  Lütfen bana fiyatı yaz(Veya maksimum fiyat)
  Ayrıca ön çalışmalar fiyata dahil mi?

  Cevapla
  • Prof. Dr. Ahmet Ziya Balta says:

   Merhaba;
   Tüp mide 25 bin Gastrik bypass 30 bin tl . Tüm süreçler dahil.Numaranızı bize bırakırsanız biz size dönüş yaparız ya da 05346761616 ‘dan direkt arayarak size bilgi verebiliriz.
   İyi Günler dileriz

   Cevapla

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir