Tüp Mide Ameliyatı ile Kaç Kilo Verilir_

Obezite ve diyabet hastalıkları, günümüzde artış gösteren hastalıklar arasındadır. Zira hareketsiz yaşam tarzı ve kötü beslenme alışkanlıkları artmaktadır. Bu iki durum, birbiriyle doğru orantılıdır. Eğer hareketsiz bir yaşam düzenine sahipseniz ve beslenme düzeniniz de bozuksa, obezite konusunda risk grubu içerisinde olabilirsiniz. Peki obezite tedavi yöntemlerinden tüp mide ameliyatı nedir ve bu ameliyat ile kaç kilo verilir biliyor musunuz? Hemen cevaplayalım.

Başlamadan önce birkaç hususa değinmek gerekir. Bunların başında, mide küçültme, mide balonu ve diğer bariatrik cerrahi operasyonlarının doğrudan zayıflatma sonucunu ortaya çıkarmadığı, besin alım miktarını kısıtladığı için kalori miktarını düşürdüğü gelir. Yani zayıflama ameliyatı olduğunuzda, size sihirli bir değnek dokunmayacak, aynı miktarlarda tüketip, hareketliliğinizi arttırmazsanız, operasyon başarısız olabilecektir. Bu operasyonlar sonrasında size verilen diyet programına harfiyen uymanız gerekir. Bunun yanında elbette egzersiz programınıza da yine uzmanların eşliğinde devam etmeniz gerekir. Bu durumda, metabolik hızınıza bağlı olarak, yapacağınız egzersiz ölçeğinde değişen miktarlarda kilo verebilmeniz mümkündür.

Mide küçültme operasyonlarından sonra yapılan yaygın hata; kişinin hiçbir çaba göstermeden doğrudan kilo vereceğini düşünmesidir. Bu oldukça ciddi bir yanılgıdır. Örneğin, mide küçültme operasyonlarından bir süre sonra midede tam iyileşme meydana gelir. Ancak kişinin yeme alışkanlıklarını bu mide hacmine uygun biçimde değiştirmemesi halinde, mide yeniden genişleyemeye başlar ve orta vadede sonuç başarısızlık olur.

Yani mide ameliyatı, mide küçültme ameliyatı ve mide balonu gibi operasyonlar ile ne kadar kilo verileceği, bütünüyle kişinin kendisi ile ilintilidir. Doktor tavsiyelerine uyulmaz, besin alım miktarı azaltılmaz ve egzersiz yapılmaz ise hiç kilo verilmeme durumu söz konusu olmasa bile, bu kilo verme süreci zaman içerisinde tersine dönebilir veya etkisi daha az olabilir.

Tüp Mide Ameliyatı Nedir?

Hastaların kilo vermesini amaçlayan tüp mide ameliyatı, hastanın midesinin küçültülmesi işlemidir. Bu işlem, cerrahi operasyonlar sayesinde gerçekleştirilir ve obezite hastaları için bir çözüm yolu olarak görülür. Eğer aşağıdaki kriterlere sahipseniz, tüm mide ameliyatı olmanız gerekebilir.

  • Beden kitle endeksiniz 35 değerinden fazlaysa,
  • Kendi yöntemlerinizle kilo veremiyorsanız,
  • Obezite hastalığı, diğer hastalıklara neden oluyorsa,
  • Hastalık nedeniyle günlük işlerinizi yerine getiremiyorsanız,
  • Tek başınıza kaldığınızda hareket etmekte zorluk yaşıyorsanız

obezite konusunda yardım almanız gerekmektedir. Bu yardımın genel adı, bariatrik cerrahidir. En sık kullanılan yöntemlerden birisi de tüp mide ameliyatıdır. Bu ameliyat sayesinde yüksek başarı oranı elde edebilir ve obeziteyle mücadele konusunda büyük bir adım atabilirsiniz.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Kilo Verme Süreci

Ameliyat, yaklaşık olarak 90 dakika sürmektedir. 90 dakikanın sonunda midenin bir kısmı alınır ve zamanla genişleyen mide, yeniden eski haline getirilir. Bu noktada hastalar daha az porsiyonla doymaya başlar. Eğer başarılı bir ameliyat süreci olursa, yaklaşık 5 yıl içerisinde fazla kilolarınızın tamamına yakınını verebilirsiniz.

Ameliyat sonrasında ne kadar kilo verileceği tamamen hastanın durumuna bağlıdır. Zira her insanın vücut tipi, beslenme şekli, motivasyon durumu ve metabolizması farklı düzeydedir. Eğer ameliyat sonrasında kilo vermeye kararlıysanız, aşağıdaki yöntemlere dikkat etmeniz gerekmektedir.

Beslenme Düzeninde Değişiklik

Ameliyat sürecinde doktorunuz da size bu uyarıyı yapacaktır. Eski beslenme alışkanlığınız ne yazık ki sağlıklı değildir. Eğer bu alışkanlıktan vazgeçmezseniz, ameliyatın başarı oranı yarı yarıya azalacaktır. Bu nedenle uzman diyetisyen eşliğinde beslenme programını revize etmeniz gerekmektedir.

Fast food ve junk food alışkanlıkları, daha az gıdayla daha fazla kalori almanıza ve yağlanmanıza neden olmaktadır. Bu durum da obeziteyi tetikler. Eğer doymuş yağ ve şeker bakımından zengin bir diyet listeniz varsa, bunu değiştirmelisiniz. Hazır gıdalardan olabildiğinde uzak durmalı ve daha sağlıklı besinlere yönelmelisiniz. İnternet üzerinde yer alan “ünlü diyetleri” ve “şok diyetleri” listelerinden uzak durmalısınız. Hatta aklınızdan bile geçmemeli. Her insanın beslenme tarzı farklıdır. Size özel bir diyet listesi oluşturulması bu noktada elzemdir.

Hareket Etmek Obeziteyi Öldürür!

Spor ve egzersizler, obeziteyle bir numaralı mücadele yöntemidir. Bu sayede kan dolaşımınız artacak ve obezitenin yarattığı tahribat silinmeye başlayacaktır. Ek olarak kalori yakarak kilo vermeniz de ancak sporla olmaktadır. Hastalar bir an önce uzman yardımı almalı ve kendine has bir egzersiz düzeni oluşturmalıdır. Yani bu noktada da hastalara büyük bir sorumluluk düşmektedir. Ancak bu sorumluluğun altından kalkmak uzmanlarca çok daha kolaylaşacaktır.

Ameliyat sonrasında doktorunuz bir süre ağır hareketler yapmanızı yasaklayacaktır. Zira iyileşme sürecinde olacaksınız. Ancak ameliyat sonrası yaralar iyileştiğinde mutlaka hareket etmeye başlamalısınız. Özellikle de yürüyüşlerinizi artırmalı ve merdiven çıkma gibi basit hareketlere özen göstermelisiniz. Bir anda ağır programlara geçmektense başlangıçta hafif programları tercih etmelisiniz. Bunun için de uzman yardımı gereklidir. Aynız zamanda psikolojik yardım alarak da motivasyonunuzu yüksek tutmalı ve bu süreçte yalnız olmadığınızı fark etmelisiniz. Böylece fazla kilolardan kurtulmanız mümkün olacaktır.

Kaynakça:

https://www.webmd.com/diet/obesity/what-is-gastric-sleeve-weight-loss-surgery#1 

https://asmbs.org/resources/studies-weigh-in-on-safety-and-effectiveness-of-newer-bariatric-and-metabolic-surgery-procedure

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir