Tüp mide ameliyatı kimlere yapılabilir ve kimlere yapılamaz _

Tüp mide ameliyatı, BMI açısından ( vücut kitle indeksi ) en az 40 olan kişiler için en iyisidir. Bu, ideal kilonuzun yaklaşık 45 ila 50 kilo veya daha fazla üzerinde olduğunuz anlamına gelir. Bazı insanlar mide bypass ameliyatı için çok ağırdır, bu yüzden tüp mide ameliyatı bu durumlarda daha iyi bir alternatif olabilir. 

Bu ameliyatta cerrahlar midenizin bir kısmını çıkarır ve kalan kısımları birleştirerek yeni bir muz büyüklüğünde mide oluştururlar. Sadece küçük bir çuvalla  (orijinal midenizin yaklaşık 1 / 10’u büyüklüğünde olduğunu hayal edin ), daha önce hissettiğinizden çok daha hızlı tok hissedeceksiniz. Eskisi kadar yemek yiyemeyeceksiniz, bu da kilo vermenize yardımcı olacak en önemli unsurların başında gelmeye başlayacaktır. Buna ilaveten, ameliyat sırasında midenizin iştahınızı artıran bir hormon üreten kısmını da çıkarılmaktadır. 

Ameliyat yaklaşık bir saat civarında sürer. Cerrahınız karnınızda birkaç küçük kesik yapacak ve bir laparoskop yerleştirecek – Laparoskop ; küçük kameralı ve monitöre resim gönderen bir alet – . Cerrah daha sonra ek kesiklerden diğer tıbbi aletleri yerleştirecek ve midenizin 3 / 4’ünü çıkaracaktır. Son olarak, ” kılıfı ” veya tüpü oluşturmak için midenizin geri kalanını yeniden bağlayacaklar. 

Ameliyattan sonraki ilk gün berrak sıvılar içeceksiniz. Hastaneden ilk ayrıldığınızda, püre haline getirilmiş yiyecekler ve protein karışımları yiyebilirsiniz ve yaklaşık 4 hafta boyunca bunu yapmaya devam edeceksiniz.

Sonsuza kadar yemek yeme şeklinizi değiştirmeniz gerektiğini unutmayın. İlk aydan sonra, yumuşak katı yiyecekleri çok yavaş yemeye başlayacaksınız. Akılda tutulması gereken diğer noktalar ise aşağıdaki temellere dayanmaktadır :

– Yutulmadan önce her şey iyice çiğnenmelidir. Bu durum yediklerinizin midenize daha iyi öğütülmüş şekilde iletilmesini sağlayacaktır.

– Yemek yerken herhangi bir şey içmeyin, çünkü bu yeni midenizin aşırı dolmasına neden olabilir. Normal şartlar altında bu ameliyatı olmayan insanların da yemek yerken bir şeyler içmeleri sağlık açısından çok iyi sayılmaz.

– Yemekten en az yarım saat sonra sıvı tüketin.

– Yüksek kalorili gazlı içecekler ve atıştırmalıklardan kaçının. Bunlar sağlıklı insanlar için bile ciddi bir tehlike teşkil eden besinlerdir. 

– Her gün vitamin ve mineral takviyeleri alın. Bunu doktorunuzun tavsiyesi dahilinde yapmayı ve eğer sakıncalı görülür ise uzak durmayı unutmayın. 

Gastrik bypass hala en yüksek başarı oranlarına sahipken, midede iki birleşme gerektiren daha karmaşık bir işlemdir. Operasyonun doğası, hastaların emilim sorunları yaşadığı ve yeterli besinleri emdiklerinden emin olmak için hayatlarının geri kalanında takviye almaları gerektiği anlamına gelir. Tüp mide ameliyatı ise , midenin bir kısmını zımbalayarak ve fazlalığı ortadan kaldırarak – etkili bir şekilde bir büyük bir poşetten, daha küçük bir kılıf haline getirerek bu sorunların üstesinden gelir. Midenin hiçbir kısmı atlanmadığı için besinler normal şekilde emilir. Bununla birlikte, hastaların yiyebilecekleri yiyecek miktarındaki kısıtlamalar, yine de takviye almaları gerekeceği anlamına gelir. Sonuçlar mükemmeldir, yüzde 70’e kadar fazla kilo kaybına ulaşır ve mide baypasının belirlediği standarttan çok uzaktır. Yine de hem ameliyatta hem de sonrasında hastanın hayatının etkilenme biçiminde daha basit bir çözümdür.

Bu iki ameliyatın tekniği ve hastalar üzerinde uygulanması temel açıdan bazı farklılıklar barındırıyor olsa da, genel amaç her ikisinde de aynı köprüde sentezlenmektedir. Bu nedenle geçirdiğiniz operasyon her ne olursa olsun, ameliyat sonrası hayat standartlarınız kilo kaybınızı doğrudan etkileyen en temel unsurlardan biri olarak görülmektedir. 

Kaynakça:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2729256/#:~:text=In%20practical%20terms%2C%20most%20physicians,daily%20function%2C%20and%20cardiopulmonary%20failure.

https://spectrum.diabetesjournals.org/content/30/4/265

 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir