Tüp Mide Ameliyatı Kimlere Yapılır_

Tüp mide ameliyatı piloru ve distal antrumu korurken, midenin% 70-80’inin daha büyük eğrilik boyunca rezeksiyonunu ve daha küçük eğrilik boyunca uzun gastrik tüpün (“kılıf”) oluşturulmasını içerir. Tüp mide ameliyatı başlangıçta 2 aşamalı biliopankreatik diversiyon veya duodenal switch’in 1. bölümü olarak tanımlandı. Son raporlar, Tüp mide ameliyatınnın başlı başına birincil bariatrik prosedür olarak çok etkili olduğunu göstermiştir. Tüp mide ameliyatından sonra kilo verme, mide hacmi kısıtlamasını ve dolayısıyla hasta tarafından indüklenen porsiyon kontrolünü ve ayrıca bağırsak hormonlarının değiştirilmesini ve mide boşalmasını içerir. 

Teknik olarak Tüp mide ameliyatı, gastrik bypass ile karşılaştırıldığında gerçekleştirmesi daha kolay bir operasyon olarak kabul edilir ve daha az vitamin eksikliği, bağırsak tıkanıklığı ve marjinal ülser riski ile ilişkilidir. Tüp mide ameliyatının mide bandına kıyasla avantajları arasında yabancı cisim olmaması, ayarlamaya gerek olmaması ve kayma veya erozyon riski olmaması yer alır. Ölüm oranları% 0,19’a kadar bildirilmektedir. Başlıca komplikasyonlar arasında kanama, sızıntı ve darlık oluşumu bulunur. Tüp mide ameliyatı genellikle diyetinizi ve egzersiz alışkanlıklarınızı geliştirerek kilo vermeye çalıştıktan sonra yapılır. 

Genel olarak, aşağıdaki durumlarda tüp mide ameliyatı sizin için bir seçenek olabilir:

  • Vücut kitle indeksiniz (BMI) 40 veya daha yüksek (aşırı obezite).
  • BMI’niz 35 ila 39,9 (obezite) arasındadır ve tip 2 diyabet, yüksek tansiyon veya şiddetli uyku apnesi gibi kiloyla ilgili ciddi bir sağlık sorununuz var. Bazı durumlarda, BMI’niz 30 ila 34 ise ve kiloyla ilgili ciddi sağlık sorunlarınız varsa, belirli kilo verme ameliyatı türlerine hak kazanabilirsiniz.
  • Daha sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürmek için kalıcı değişiklikler yapmaya da istekli olmalısınız. Beslenmenizi, yaşam tarzınızı ve davranışınızı ve tıbbi durumunuzu izlemeyi içeren uzun vadeli takip planlarına katılmanız gerekebilir.

Ameliyata Nasıl Hazırlanılır?

Tüp mide ameliyatına hak kazanırsanız, sağlık ekibiniz size ameliyata nasıl hazırlanacağınız konusunda talimatlar verir. Ameliyattan önce çeşitli laboratuar testleri ve muayeneleri yaptırmanız gerekebilir.

Yiyecek ve ilaçlar

Ameliyattan önce doktorunuza aldığınız tüm ilaçların, vitaminlerin, minerallerin ve bitkisel veya diyet takviyelerinin bir listesini verin. Yeme, içme ve hangi ilaçları alabileceğiniz konusunda kısıtlamalarınız olabilir.

Kan inceltici ilaçlar alıyorsanız, ameliyattan önce doktorunuzla konuşun. Bu ilaçlar pıhtılaşmayı ve kanamayı etkilediğinden, kan inceltici ilaç rutininizin değiştirilmesi gerekebilir.

Şeker hastalığınız varsa, ameliyattan sonra bunları alma veya ayarlama konusunda özel talimatlar için insülininizi veya diğer diyabet ilaçlarınızı yöneten doktorla konuşun.

Bir fiziksel aktivite programı başlatmanız gerekecek.

Ameliyattan 12 hafta önce herhangi bir tütün kullanımını bırakmanız gerekecek ve ameliyattan önce nikotin için test edilebilirsiniz.

Ameliyat sonrası iyileşme sürecinizi önceden planlayarak da hazırlanmanız gerekebilir. Örneğin, ihtiyacınız olacağını düşünüyorsanız, evde yardım alın. Tüp mide ameliyatı olan kişiler tipik olarak dört hafta iş göremeyebilirler. 

Kaynakça:

1 Obezitenin Cerrahi Tedavisi – Okmeydanı Tıp Dergisi 30(Ek sayı 1):60-65, 2014 – Fazıl Sağlam, Hakan Güven S.B. Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi

2 Cerrahiyle Anatomisi Değiştirilmiş Hastalarda ERCP – Selçuk DİŞİBEYAZ Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi, Gastroenteroloji Bilim Dalı, Eskişehir

3 Web Doküman – Başkent Üniversitesi Hastaneleri – https://ankara.baskenthastaneleri.com/tr/tani-tedavi-birimlerimiz/obezite-cerrahisi-merkezi/sik-sorulan-sorular

4 Buchwald H. The evolution of metabolic/bariatric surgery. Obes Surg. 2014 Aug;24(8):1126-35. doi: 10.1007/s11695-014-1354-3.

5 Web Dokümanı: Metabolik Cerrahi http://www.mecev.org/metabolik-cerrahi/

6 Web Dokümanı: Metabolik Cerrahi http://metabolikcerrahidernegi.org.tr/metabolik-cerrahi/

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir