Tüp mide ameliyatı olabilmek için kaç kilo olmam gerekir _

İşin aslına bakıldığı zaman, “ tüp mide operasyonu yaptırmak için en az / en fazla kaç kilo olmalıyım ? ” ile alakalı sorduğunuz her soru , bu ameliyatı ya da türevlerini yaptırmayı düşündüğünüzde sormanız gereken ilk soru olarak nitelendirilebilir. Klinik olarak önerilen tüp mide gereksinimlerini karşılıyorsanız, tüp mide ameliyatına aday olabilirsiniz. Tıp pratisyenleri tarafından oluşturulan genel mide tüpü nitelikleri ve yönergeleri olmasına rağmen, her vakanın benzersiz olduğunu unutmamalısınız. Bu nedenle tüp mide ameliyatı olup olamayacağınıza dair yapmanız gereken ilk şey uzman doktor ve bu konuda kariyer sahibi cerrahlardan görüş almak olmalıdır. Çeşitli muayene ve doktor onayı sonucunda bu ameliyatı olmak her zaman daha güvenli ve faydalıdır. 

Deneyimli bir obezite cerrahı, sizi bu operasyon için ya da diğer kilo verme ameliyatları adına aday olarak kabul etmeden önce spesifik kilo gereksinimlerinizi belirleyebilecek yegane doğru kişidir. Bu nedenle, tüp mide ameliyatı olmak için tartıda ne kadar kilo görmeniz gerektiğini sorabileceğiniz güvenilir bir zayıflama cerrahı ile bir konsültasyon oluşturmalısınız. Cerrahınız tüm endişelerinizi ele alacak ve tüp mide ameliyatınız hakkında bilinçli bir karar vermenize yardımcı olacaktır. Bunun ardından bu konu hakkında uygun olup olmayacağınız ile alakalı, yapılacak ameliyatların ya da kilo verme proseslerinin ne denli doğru olduğunu kolaylıkla anlayabilirsiniz. 

Tüp mide ameliyatı sonrası kilo kaybı süreci

Tüp mide ameliyatı sonrası kilo kaybı kişiden kişiye değişiklik gösterecektir. Tüp mide ameliyatı olmaya karar verirken, obezite cerrahınız, kaybetmeniz muhtemel kilo miktarının bir tahminini hesaplayabilir, ancak kişisel haftalık veya aylık kilo kaybınız, birçok faktöre bağlı olacaktır. Başlangıç ağırlığı ve vücut kitle indeksi ( BMI ), yaş, cinsiyet, sağlık ve diyet ve egzersiz önerilerini ne kadar iyi takip ettiğiniz ve benzeri hususların tamamı bu faktörlerden bazıları olarak tanımlanabilir. 

Tüp mide ameliyatı ; tipik olarak başlangıç noktanızdan yüzde 25 ila 35 vücut ağırlığı kaybı veya yüzde 50 ila 70 fazla kilo kaybı ile sonuçlanır. Fazla vücut ağırlığınız ; ideal kilonuz ile mevcut kilonuz arasındaki farktır. Bazı insanlar fazla kilolarının yüzde 70’inden fazlasını verirken bazıları daha az kaybederler. Bu durum ameliyatın başarısı ya da yapılma şekli ile değil, hastaların metabolizmalarının farkları ile doğru orantılı bir konu olarak değerlendirilmelidir. Tüp mide ameliyatının operasyon sonrası prosedürü hemen işe yaramaya başlar. Ameliyat sonrası diyeti uygularken ilk günden itibaren kilo vermeye başlayacaksınız. Başlangıçta gün boyunca küçük yudumlar sıvı alacaksınız. Sıvıları tolere ettikten sonra, püre haline getirilmiş yiyeceklere başlayabileceksiniz. Ameliyattan yaklaşık dört hafta sonra diyetinize yumuşak yiyecekler eklemeye başlayabilirsiniz ve altı hafta sonra normal katı yiyecek diyetine devam edebilmelisiniz. Tüp mide, hemen hemen her türden veya dokudaki yiyeceği yemenizi sağlar. Açıkçası yüksek kalorili ve yüksek yağlı yiyecek ve içeceklerden kaçınılmalıdır. Çoğu bariatrik cerrah, öğün aralarında atıştırmadan günde beş küçük, sağlıklı öğün yemeyi önerir.

Tüp mide ameliyatından sonraki ilk iki yıl boyunca, çoğu kilo kaybının gerçekleşmesinin beklendiği zaman, diyet günlük 600 ila 800 kalori ile sınırlıdır. Bir hasta hedef kilosuna ulaştığında, genellikle günde yaklaşık 1000 ila 1200 kalori yiyebilir. Bu durum yine cerrahınızın onayı ve sizin metabolik durumunuza göre ciddi farklılıklar da gösterebilir. Kesin bir yargıya varmadan önce kesinlikle doktorunuz ile aktif bir iletişime sahip olduğunuzdan emin olmalısınız. 

Kaynakça:

https://www.verywellhealth.com/before-gastric-sleeve-surgery-4164458

https://www.healthline.com/health/gastric-sleeve#:~:text=According%20to%20the%20American%20Society,lose%2060%20to%2070%20percent%20.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir