Tüp mide ameliyatı sonrası ağrı olur mu_

Tüp mide ameliyatı olarak da bilinen tüp mide ameliyatı, kilo kaybını teşvik etmek için midenin yaklaşık %80’ini alır. Herhangi bir ameliyatın doğasında olan risklerin yanı sıra, tüp mide ameliyatı çok çeşitli fiziksel ve zihinsel sağlık komplikasyonlarına neden olabilir. Kilo ve beslenmeyle ilgili olanlar, doğrudan midenin kalan, tüp benzeri kısmının sadece yaklaşık 4 ons veya 120 mililitre tutabilmesinden kaynaklanmaktadır – bu, normal kapasitesinden önemli bir azalmadır. Tüp mide ameliyatı boyunca hiçbir acı hissetmeyen hastalar mideleri küçülmüş bir şekilde hayatlarına devam ederken bir süre alışma sorunu yaşarlar.

Riskler

Tüp mide ameliyatından kaynaklanan mide boyutundaki dramatik azalma, bir seferde sadece yarım fincan yiyebileceğiniz anlamına gelir (en azından ilk başta). Yenilebilecek besin miktarı kısıtlı olduğu için alınabilecek kalori miktarı azalır. Kilo kaybına neden olan şey budur.

Tüp mide ameliyatı kalıcıdır ve kilo vermeyi başarmak ve sürdürmekle mücadele eden obez kişiler için olumlu sağlık sonuçlarına yol açabilir. Ve genel olarak, tüp mide, diğer yaygın olarak uygulanan ameliyatlara kıyasla güvenli kabul edilir.

İşlemden kaynaklanan ölümler nadirdir ve yetkin bir cerrah tarafından yapıldığında, ameliyatın minimum komplikasyonları vardır. Bununla birlikte, meydana geldiklerinde, komplikasyonlar küçük rahatsızlıklardan önemli ve potansiyel olarak yaşamı değiştiren sorunlara kadar değişebilir.

Akut komplikasyonlar, ameliyattan kısa süre sonra ortaya çıkan komplikasyonlardır. Kanama, ağrı, antastamotik sızıntılar (bağırsaklar arasındaki bağlantılarda) ve kan pıhtılarını içerir. Burada ayrıntıları verilen kronik sorunlar uzun vadelidir, yani ameliyat tarihinden altı ay sonra ortaya çıkar veya devam eder.

Fiziksel belirtiler

Bazı hastalar tüp mide ameliyatının bir komplikasyonu olarak mide-bağırsak sorunları yaşayabilir. Bunlar ameliyatın hemen ardından ortaya çıkabilse de, bazı hastalar bunları uzun bir süre yaşayabilir. Deri sarkması, ameliyat sonrası karşılaştığınız başka bir komplikasyon olabilir.

Dispepsi

Hazımsızlık veya mide rahatsızlığı, tüp mide ameliyatından sonra daha sık olabilir. Bunun nedeni, midenin hacminin azalması ve yemeğin mideniz ve bağırsaklarınızda hareket etme şeklindeki değişiklikler olabilir.

Mide bulantısı

Mide bulantısı, tüp mide ameliyatından sonra hastaların karşılaştığı en yaygın sorunlardan biridir. Çoğu için bu, ameliyattan sonra iyileşir, ancak diğerleri için sorun aylarca veya hatta uzun vadede devam eder.

İshal

Bazı hastalar için ishal tüp mide ameliyatından sonra da devam edebilecek ciddi bir sorundur. Bu, bağırsak mikrobiyotasındaki değişiklikler ve ince bağırsağın sindirilmemiş besin maddelerine hızlı bir şekilde maruz kalması gibi bir dizi nedenden dolayı ortaya çıkabilir.

Uzun bir süre devam eden vakalarda, cerrah veya gastroenterolog, dehidrasyona ve yetersiz beslenmeye yol açabilen ishali durdurmaya yardımcı olabilir. Sürekli ishal farklı komplikasyonlara yol açabileceğinden, bu duruma müdahale edilmesi gerekir. Ayrıca dehidrasyon ciddi bir sorundur. Bu bakımdan ishal kontrolü oldukça önemlidir. 

Kaynakça:

1 Abdominal Pain following Gastric Bypass: Suspects & Solutions – WEB URL: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3123682/

2 Bariatric Surgery: Risks and Rewards – WEB URL: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2729256/

3 Complications of Bariatric Surgery: Presentation and Emergency Management – a Review WEB URL: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2749388/

4 Gastrointestinal Complications After Bariatric Surgery https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4843041/

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir