Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Alkol Kullanımı

Çoğu insan için tüp mide oldukça işe yarayan ve kilo vermelerini sağlayan bir yöntemdir. Ameliyat sonrası yolculuğunuza adım atarken, başarı şansınızı artırmak için ne yapabileceğinizi ve ne yapmanız gerektiğini merak ediyorsunuzdur. Bu düşüncelerin çoğu yiyecek ve içeceklerle veya daha spesifik olarak neyin yasak olduğu ile ilgilidir. Alkol, ameliyat sonrası diyet tartışmalarında sıklıkla gündeme gelme eğilimindedir ve obezite hastalarının mide tüpü ile alkolün birbirini nasıl etkilediğini anlamaları önemlidir.

Alkol, herhangi bir zamanda olduğundan daha fazla olmak üzere bariatrik cerrahi operasyonlarından sonra, yani zayıflama ameliyatı olarak da bilinen; tüp mide ameliyatı gibi operasyonlardan sonra belli bir süre kullanılmaması önerilen bir maddedir. Bu süreçte diyete dikkat edilmeli, sadece alkol değil, pek çok gıdanın sınırlandırılmalıdır. Ayrıca operasyon kararı verilirken, hastaların alkol bağımlığının olup olmadığı incelenir.

Tüp mide nedir?

Tüp mide ameliyatı olarak da adlandırılan tüp mide ameliyatı, midenin yüzde 60 ila 80’inin çıkarıldığı bir işlemdir. Midenizin kalan kısmı bir muzun boyutu ve şekli ile ilgilidir. Bu, bir seferde yiyebileceğiniz yiyecek miktarını önemli ölçüde azaltacağı için kilo vermenize yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Hastaların mide baypası geçirdikten sonra neyi tüketip tüketemeyeceklerini anlamaları önemlidir. İlk iyileşme tamamlandıktan ve cerrahınız sizi serbest bıraktıktan sonra, diyetinizin nelerden oluşması gerektiğine dair iyi bir fikriniz olmalıdır. Bunun nedeni, vücudunuzun yiyecek ve içecekleri işleme biçiminin ameliyattan sonra farklı olmasıdır ve buna alkolün nasıl işlendiği de dahildir. Tüp mide ve alkolü birleştirirken neler bekleyebileceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

Alkol ve mide bulantısı

İlk iyileşme döneminden sonra bile, bulantı ve kusma alkol içerken göz önünde bulundurulmalıdır. Alkol mide bulantısına neden olursa paniğe kapılmayın. Öyleyse, içmeyi bırakın ve kusmayı önlemek için bulantı önleyici ilaçlar kullanın. Zencefil almayı, uzanmayı, temiz hava almayı veya reçeteli ilaçlar almayı içerebilir. Alkol rutin olarak mide bulantısına neden oluyorsa, tamamen kaçınmak isteyeceğiniz bir şey olabilir.

Alkol ve kusma

Tüp mide ameliyatınızdan sonra muhtemelen bir noktada kusmaya başlayacaksınız. Bazen bu, beklenen mide bulantısının bir sonucudur ve nadir durumlarda kusmaya ameliyatla ilgili bir komplikasyon neden olabilir. Kusarak mide tüpünüze zarar verme olasılığınız düşük olsa da, midenizin iltihaplanmasına ve şişmesine neden olabilir ve bu da istenmeyen yan etkileri şiddetlendirebilir. Tüp mide ameliyatından sonra alkol almak sizi hızlı bir şekilde sarhoş edebileceğinden, içerken kusma noktasına ulaşmak zor değildir. Mümkün olduğunca özellikle alkolden kusmaktan kaçınarak mide kılıfınıza iyi bakın.

Tüp mide ameliyatı sonrası alkol alırken alınacak önlemler

  • Tüp mide ameliyatından sonra alkol alırken almanız gereken birkaç önlem vardır.
  • Tüp mide ameliyatınızdan sonraki ilk yıl boyunca alkol içmekten kaçının. Bu, kilo vermenin en hızlı gerçekleştiği ve alkolün sarhoş edici etkilerine en duyarlı olduğunuz zamandır.
  • Her zaman yanınızda güvendiğiniz biri bulundurun. Bu kişi tüp mide ameliyatı geçirdiğinizi bilmeli ve bunun alkolü nasıl tükettiğinizi nasıl etkilediğini anlamalıdır. Bu sayede rahatsızlanmanız durumunda sizi direkt olarak hastaneye gidebilirsiniz.
  • Aşırıya kaçmamaya dikkat edin.
  • İçmeden önce yemek yediğinizden emin olun. Asla aç karnına içmeyin.

Kaynakça:

1 BARİYATRİK CERRAHİ KILAVUZU © Türkiye Endokrinoloji ve Metabolizma Derneği • 2018 ISBN: 978-605-4011-28-5

2 Obezitenin Cerrahi Tedavisi  – Okmeydanı Tıp Dergisi 30(Ek sayı 1):60-65, 2014 doi:10.5222/otd.supp1.2014.060

3 Problematic Alcohol Use and Associated Characteristics Following Bariatric Surgery – https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6483819/

 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir