Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Beslenme Önerileri

Modern hastalıklardan biri olan obezite problemi için uygulanan işlemlerden biri tüp mide ameliyatıdır. Tüp mide ameliyatı ile birlikte kişinin midesinin belirli bir kısmı alındığı için kişinin normalde yediği besin miktarı oldukça düşer.

Ayrıca tüp mide ameliyatı diyet uygulayamayan ve obezite problemi yaşayan hastalar için güvenli ve sağlıklı bir yoldur. Hasta kilo vermeye çalışıp açlığa dayanamıyorsa bu ameliyatı olarak açlık hissinden kurtulabilir. Açlık hissi ortadan kaldırıldığı için diyet ve egzersiz yardımı ile kişi sağlıklı beslenerek obezite probleminden kurtulabilir. 

Hasta fazla kilolarından kurtulurken vücudunda sarkma gibi estetik açıdan hoş görünmeyen ve sonrasında kişinin yaşam kalitesini düşürecek ve özgüven problemlerine sebep olacak bir sarkma yaşayabilir. Bu sebeple kişi hem tüp mide ameliyatı sonrası beslenme önerilerine uymalı hem de egzersiz yapmayı aksatmamalıdır.

Egzersiz yapmak ayrıca kilo verimini daha sağlıklı ve daha kolay hale getirecektir. Küçültülen mide sayesinde obezite sorunu ortadan kaldırılırken aynı zamanda hasta egzersizlere uyarak ve onları özenle yaparak fit ve hatları düzgün olan bir vücuda sahip olabilir.

Tüp mide ameliyatı sonrası beslenme önerileri:

 • Tüp mide ameliyatı sonrasında kişiler yaklaşık olarak 5 gün hastanede müşahede altında tutulmaktadırlar. Bu süre içerisinde hasta ağız yolu ile vücuduna herhangi bir katı besin almamalıdır. Hastaya gerekli olan vitamin, enerji ve kalori; sıvı olarak ağızdan ve destek olarak da  damardan verilen sıvılar ile sağlanmaktadır. 
 •  Operasyondan sonra ilk 1 ay kişi günlük olarak yaklaşık 2,5 litre sıvı almalıdır. Alınacak olan 2,5 litrelik sıvının yaklaşık olarak 1,5 litresi su olmalıdır. Geriye kalan 1 litrelik sıvı ihtiyacı ayran, et veya tavuk suyu ile sağlanmalıdır.
 • Günlük alınacak besin miktarı yaklaşık olarak 750 ml civarında olmalıdır. Sabah ve öğlen 2 ara akşam 1 ara yapılmalıdır.
   
 • Operasyondan sonra ilk 3 ay süt, ayran ve et suyu tüketimine ek olarak püre haline getirilmiş vitamin bakımından zengin besinler tüketilmelidir. Brokoli, Brüksel lahanası, havuç, ıspanak, enginar, kereviz suda haşlandıktan sonra blender’dan geçirilmiş ve püre haline getirilmiş olarak tüketilmelidir. Bu besinleri tüketenler protein, demir, potasyum, A vitamini gibi vitaminlerden bol miktarda alacaktır. 
   
 • İlk 3 ay patates gibi karbonhidrat oranı yüksek olan besinler tüketilmemelidir. Daha çok protein ağırlıklı beslenilmelidir. Et suyu, tavuk eti, kıyma gibi besinlerin tüketimine özen gösterilmelidir.
   
 • Hazırlanan püreler ara öğünlerde tüketilmelidir. Ayrıca püre ve sıvı aynı anda yenilip içilmemelidir. Sıvı tüketimi püre yenmeden yaklaşık olarak yarım saat önce ya da yarım saat sonra yapılmalıdır.
   
 • Operasyon üzerinden 3 ay geçtikten sonra hasta yavaş yavaş normal gıdaya geçiş yapabilir. 
   
 • Un içermeyen çorbalar, haşlanmış olan kırmızı et ya da beyaz et, ızgara balık tüketilebilir. Ağızda normalden daha fazla çiğneyerek yutulacak ise çiğ sebze ve meyve tüketimi de gerçekleştirilebilir.
   
 • Tüp mide ameliyatı sonrası beslenme önerilerinde kişinin en doğru seçimleri yapabilmesi ve bunları kendi yapısı ile sentezleyerek daha sağlıklı şekilde beslenebilmesi zaman alan bir işlemdir.
   
 • Kişinin bu dönemde kendini tanıması da oldukça önemlidir. Hangi besinleri tükettiğinde daha rahat hangilerinde gaz sancısı yaşadığını hangilerinde vücudunun tepki verdiğini bilmesi önemlidir.
   
 • Öğünler saatlik şekilde uzun periyotlar halinde olmalıdır.
   
 • Operasyon sonrasında kan değerleri ilk yıl 3 ayda bir 2. yıl altı ayda bir sonraki yıllar yılda bir kontrol edilmelidir. Hekim tarafından yapılacak olan bu kontrol sırasında kişinin vücudunda herhangi bir mineral ya da vitamin eksikliğinde kişinin yapması gereken vitamin ve mineral takviyesi kullanmaktır.
   
 • Bu dönemde kişinin süreci daha kolay atlatabilmesi adına psikoterapi alması da sürece oldukça faydalı olacaktır. 
   
 • Kişide kilo vermek özellikle ilk zamanlarda stres yaratabilir. Ancak ilerleyen dönemlerde iştah mekanizması ve hormon dengesi yeniden kurulduğundan daha sağlıklı bir süreç şeklinde devam eder.
   
 • Kişinin bu dönemde stres ile başa çıkmanın yollarını öğrenmesi de mental sağlık için oldukça büyük önem arz eder. Kişi bunun için psikolog ya da psikiyatri gibi birimlere giderek danışmalıdır.
   
 • Kesinlikle bireye vitamin ve mineral değerlerine sık sık bakılarak kontrol edilmelidir. Kişi vücudunda herhangi bir olumsuz durum fark ederse kesinlikle vakit kaybetmeden durumu ciddiye alarak kontrole gelmelidir. Bu şekilde değişen kan değerlerine en hızlı şekilde müdahale edilebilir ve kişide hasar kalmasına izin verilmez.
   
 • Ekmek, makarna ve pilav gibi tüm karbonhidrat içerikli besinleri tüketilmemelidir. Bunun nedeni bu tür besinlerin vücutta hızlı bir şekilde emilimi önlenmelidir.
   
 • Besinleri pişirirken buğulama, fırınlama ve haşlama şeklinde tüketmek daha doğrudur. Aksi halde besin değerleri ölebildiğinden kişide boş kalori olmasına neden olurlar.

S.S.S

 • Beslenme Programına Ne Kadar Süre Yapmalıyım?

Tüp mide ameliyatınızın sonlanmasının ardından; beslenme programınıza başlamalısınız. Ancak bu programa ne kadar devam edeceğiniz sizinle ve doktorunuzun önerileri ile alakalıdır.

 • Beslenme Listesini Nasıl Yapmalıyım?

Beslenme listenizi yaparken güvenilir kaynaklardan destek alabilirsiniz. Ayrıca uzman doktorunuzdan program almanız sizler için daha sağlıklı olacaktır.

 • Tüp Mide Ameliyatından Sonra Beslenme Ne Kadar Önemlidir?

Tüp mide ameliyatınızın bitmesinin ardından beslenmeniz, ameliyatınız kadar önemlidir. Bu yüzden beslenme temel durumlardan birisi olarak karşımıza çıkmaktadır.

 • Ameliyat Sonrası Doktor Gözetimi Olacak Mı?

Ameliyatınızın ardından doktor gözetiminiz olacaktır. Belirli dönemlerde doktorunuz ile görüşmeniz ve durumunuz hakkında bilgilendirilme yapılması önemlidir.

Kaynakça:

https://www.doktortakvimi.com/blog/tup-mide-ameliyati-sonrasi-beslenme4

https://www.florence.com.tr/tup-mide-ameliyati-sonrasi-beslenme-ve-bakim-kilavuzu

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir