Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Hamile Kalınır Mı_

Güvenli ve sağlıklı bir hamilelik için hamile kalmadan önce kilonuzun dengelenmesi için en az 18 ay beklemelisiniz. Çoğu kadın tüp mide ameliyatından sonra hamile kalabilir. Ancak ameliyattan sonra vücudunuz birçok zorlu değişiklikten geçecektir. Tüp mide ameliyatı vücut kitle indeksi 35 ve üzeri olan kişiler için önerilen cerrahi bir zayıflama yöntemidir. Prosedür, yiyecek alım miktarını sınırlar ve midenin boyutunu önemli ölçüde azaltarak açlığın kontrolüne yardımcı olur. Midenin kesilen kısmı çıkarılır, böylece hasta ameliyattan önce kullandığı gıda miktarının yalnızca 1 / 10’unu tüketebilir. Hastaların ameliyatı takip eden ilk yıl içinde fazla vücut ağırlıklarının yüzde 50 ila 80’ini kaybetmeleri beklenmektedir.

2 yıl içinde normal kiloya ulaşılmalıdır. Prosedürün kendisi, kısırlıklarının obezite ile ilişkili olması durumunda bazı kadınların hamile kalmasına yardımcı olabilir. Tüp mide ameliyatı sayesinde kısırlık üzerinde büyük bir etki kaydedildi. Hastaların yaklaşık %71,4’ü normal bir adet döngüsüne geri dönebilmiştir. Ancak çoğu cerrah, hamileliği ameliyattan sonra 18 ay ertelemeyi ve vücudun ağırlığını dengelemesine izin vermeyi önerir. Bekleme süresinin ardından bir sonraki adım olan hamilelik gelir. Tüp mide ameliyatınız sonrasında hamilelik sırasında farklı şekilde dikkat etmeniz gereken bazı şeyler vardır.

Hamilelik durumunda ne yapmalı?

Önerilere rağmen, artan sayıda hasta tüp mide ameliyatından sonraki ilk birkaç ayda gebe kaldığını kaldıkları durumlarda gelecekteki annelerin bebeklerinin normal şekilde gelişmesini sağlamak için ekstra özen göstermeleri gerekir. İyi haber şu ki tüp mide ameliyatı normal sindirimi veya besinlerin ve kalorilerin emilimini engellemez. Tek sorun, bir kadının bir bebeği desteklemek için yeterince yemediğini hissedebilmesidir.

Düzenli doktor ziyaretleri, bebeğin normal bir şekilde gelişip gelişmediğini veya herhangi bir vitamin veya mineralin yetersiz olup olmadığını belirleyecektir. Bununla birlikte, çoğu kadın, hamileliklerini ciddi sorunlar olmadan, sadece aşağıdaki gibi bazı temel kurallara uyarak erteleyebilir:

  • Bol su içtiğinizden emin olun
  • Günde birkaç kez küçük porsiyonlar tükettiğinizden emin olun
  • Reçete edilirse doğum öncesi vitaminleri ve ek demir alın
  • Her gün taze meyve ve sebze tüketin
  • Sezaryen olmaya yatkınsınız

Tüp mide ameliyatı geçiren kadınların doğumları muhtemelen sezaryen ile sonuçlanacaktır. Hangi faktörlerin dahil olduğu ve neden böyle olduğu konusunda hiçbir şey net değil. Doktorunuzun artan kilo tavsiyelerini takip ederek, doğuma hazırlık dersleri alarak ve hamilelik sırasında egzersiz yaparak sezaryen doğumdan kaçınabilirsiniz.

Kadınların tüp mide ameliyatı sonrası hamilelik durumunda karşılaşacakları bir diğer sorun ise yeniden kilo almaya başlayacak olmalarıdır. Bazı hastalar bunun normal bir süreç olduğunu ve bebek doğduktan sonra fazla kiloları vereceğini anlarken, diğerleri için bu kadar zaman ve kilo vermek için harcanan çabanın ardından sinir bozucu bir durum olabilir.

Bu tür psikolojik sorunlar ortaya çıkarsa, hastalara, durumlarını daha iyi anlamak ve benzer durumlarda hem uzmanların hem de diğer kadınların desteğinden yararlanmak için bariatrik merkezlerin barındırdığı birçok destek grubundan biriyle iletişime geçmeleri veya doğum öncesi bir sınıfa katılmaları önerilir. 

Kaynakça:

1 Mechanick J., Kushner R., Sugerman H., Campoy J.G., Clavell M.C., Guven S., vd. American association of clinical endocrinologists, the obesity society, and american society for metabolic and bariatric surgery medical guidelines for clinical practice for the perioperative nutritional, metabolic, and nonsurgical support of the bariatric surgery patient, Endocrine Practice, 14, 1-83, 2008

2 Pasquali R, Patton L, Gambineri A (December 2007). “Obesity and infertility”. Current Opinion in Endocrinology, Diabetes and Obesity. 14 (6): 482–7. doi:10.1097/MED.0b013e3282f1d6cb. PMID 17982356. S2CID 24847986.

3 SAGES Guidelines Committee. SAGES guideline for clinical application of laparoscopic bariatric surgery. Surgical Endoscopy, 22(10), 2281-2300, 2008.

4 BARİYATRİK CERRAHİ KILAVUZU © Türkiye Endokrinoloji ve Metabolizma Derneği • 2018 ISBN: 978-605-4011-28-5 1. Baskı: Nisan 2018

5 Schırmer B., Schauer P.R. The Surgical Management of Obesity. Schwartz’s Principles of Surgery Ninth Edition. USA, McGraw-Hill Companies, p.952-3, 2010.

6 Sabuncu T., Kıyıcı S., Eren M.A. Sancak S., Sönmez A., Güldiken S. et al. Summary of bariatric surgery guideline of the society of endocrinology and metabolism of turkey. Turkish Journal of Endocrinology and Metabolism, 21, 140-147, 2017.

 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir