Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Kahve Ne Zaman İçilir_

Tüp mide ameliyatından sonra midenin düzgün bir şekilde iyileşmesine yardımcı olmak için ilk birkaç ay kahve içmekten kaçınılmalıdır. Dünyanın dört bir yanındaki insanlar, günlerine doğru bir şekilde başlamak için sabahları bir fincan kahveyi dört gözle bekliyorlar ve çoğu, her şeyi başlatmak için o ilk fincan kahve olmadan bir günlük işle yüzleşmek zorunda kalmayı hayal bile edemezdi. Ancak bariatrik cerrahi geçirdiyseniz, sabah kahvenize bir alternatif bulmak akıllıca olabilir, çünkü genellikle mide tüpü gibi bariatrik prosedürlerden sonra kafein tavsiye edilmez.

Kahve, gastrin salınımını ve mide asidi salgılanmasını uyarır. Bu nedenle, asit sekresyonu üzerindeki güçlü uyarıcı etkisi nedeniyle bir düzeyde kahveden kaçınılmalıdır. Kafeinsiz kahvenin de asit uyarıcı etkisi vardır. Kahve içermeyen kafein içeren içeceklerin ülsere neden olup olmadığı bilinmemektedir, ancak bunlar hala asit salgılama uyarıcılarıdır.

Bariatrik Cerrahi Sonrası Kafeinin Tıbbi Komplikasyonları

Tüp mide ameliyatından sonra kahveden kaçınmanız için pek çok neden vardır ve en önemlilerinden biri, kafeinin zayıf besin emilimine katkıda bulunabilmesidir ki bu zaten obezite hastaları arasında olası bir sorundur. tüp mide prosedüründen sonra büyük bir problem. Diğer bir sorun da kahvenin midede belirli hücreleri aktive ederek ve asit üretimine yol açan hormonları salgılamaya teşvik ederek asit salgılanmasını uyardığı için hazımsızlığa neden olabilmesidir. Tüp mide ameliyatını izleyen ilk birkaç ayda, mideniz hala iyileşirken ve vücudunuz yeni yiyeceklere ve yeni bir yaşam tarzına alışmaya başladığında kafeinden kaçınmak özellikle önemlidir.

Sabah Kahvenize Alternatifler

Sonuç olarak, gün boyunca içmeniz gereken en iyi sıvı sudur, çünkü bu, midenize fazladan sıvı eklemeden sulu ve sağlıklı kalmanızı sağlayacaktır. Hatta limon, misket limonu, salatalık veya fesleğen gibi taze otlarla demlendirebilirsiniz, ancak maden suyu dahil gazlı içeceklerden uzak durmayı unutmayın. Ancak, sudan başka bir şey içmenin her zaman mümkün olmadığını ve bazen başka bir şey isteyeceğinizi biliyoruz, işte deneyebileceğiniz kahveye bazı alternatifler:

  • Bitkisel çay (kafein içermeyen)
  • Sıcak elma şarabı
  • Kafeinsiz kahve (ölçülü olarak ve sadece birkaç aylık iyileşme süresinden sonra)
  • Enerji veren smoothieler

Tüp mide sonrasında (kafeinsiz) kahveden tamamen vazgeçmeniz gerekmese de, obezite hastaları için özellikle ameliyattan sonraki ilk birkaç ayda ve sonrasında tüm kafeinli içeceklerden kaçınmak olabildiğince en iyisidir. (1)

Kahvenin bazı sağlık yararları olsa da, obezite hastalarında neden olabileceği sorunlar, prosedürünüzden sonra tedbirli davranmanız ve bunun yerine alternatif içecekler ve çoğunlukla su tercih etmeniz gerektiği anlamına gelir.

Sonuç olarak, kahvenin hem faydası hem de zararı vardır. Ameliyatınızdan sonraki ilk birkaç ay hem psikolojik hem de fizyolojik olarak hassas bir dönemi temsil eder. Ameliyatınıza bağlı olarak mide ile bağırsak arasındaki herhangi bir bağlantının iyileşmesine izin vermek çok önemlidir.

Kaynakça:

1 BARİYATRİK CERRAHİ KILAVUZU © Türkiye Endokrinoloji ve Metabolizma Derneği • 2018 ISBN: 978-605-4011-28-5 1. Baskı: Nisan 2018 

2 Okmeydanı Tıp Dergisi 30(Ek sayı 1):60-65, 2014 doi:10.5222/otd.supp1.2014.060 – Obezitenin Cerrahi Tedavisi – Fazıl Sağlam, Hakan Güven S.B. Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi WEB URL: https://jag.journalagent.com/eamr/pdfs/OTD_30_SUP_1_60_65.pdf

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir