Tüp mide ameliyatı sonrası mide büyür mü _ (1)

Midenin boyutunu küçültmek için tasarlanan tüp mide ameliyatı, ciddi şekilde obez ( ya da aşırı oranda kilolu ve vücut kitle endeksinin üzerinde )  hastaların rahatça alabilecekleri kalori miktarını sınırlandırarak kilo vermelerine yardımcı olabilir. Prosedür kısmen midenin daha küçük olması nedeniyle işe yarar – öyleyse ne olur ? mide daha küçük bir hale geldikten sonra tekrar bir genişleme meydana gelebilir mi ? Bu, deneyimli cerrahlarının hastalardan duyduğu yaygın bir soru olarak nitelendirilebilir. Gerçek şu ki mide gerilir – yemek yerken esnemek için tasarlanmıştır – ama aynı zamanda kasılır. Bununla birlikte, mideyi düzenli olarak germenin midenin boyutunda kalıcı bir artışa yol açabileceğini ve bunun da kilo alımına yol açabileceğini anlamak önemlidir. Bu noktada ameliyattan sonra da beslenmenize yeteri kadar dikkat etmez ve doktorunuzun size uyguladığı diyete ya da telkinlere kulak asmazsanız, ne yazık ki midenizde tekrar bir genişleme görebilirsiniz. Bu durum çoğu zaman yaşanmasa da, başa gelmesi muhtemel konulardan biridir. 

Midenin temel yapısı, yiyecek ve içecek girdiğinde esneyecek bir balon şekilde yapılmıştır. Mide sınır kapasitesine ulaştığında, vücudunuzu dolu olduğu konusunda uyarır, böylece yemeyi bırakırsınız. Bir kişi aşırı yemek yediğinde, mide fazladan yiyeceği barındırmak için daha da gerilir. Bu nadir bir durumsa, mide basit olarak önceki boyutuna küçülür. Aşırı yeme düzenli olarak olursa, mide kalıcı olarak büyüyebilir. Ek olarak, vücut midenin ne zaman dolduğunu fark etmeyebilir ve bu nedenle size yemeyi bırakmanız için sinyal veremeyebilir. Ayrıca mideniz hala yarı dolu olduğunda mideniz açlık hissini harekete geçirebilir. Esasen, mideniz kalıcı olarak gerildiğinde, açlık ve ” dolu ” sinyalleriniz karışabilir. Sonuç olarak tüp mide ameliyatından sonra bile kilo alabilirsiniz. Bu durumun ameliyatın başarısı ya da başarısızlığı ile alakalı bir kondisyon olarak algılanmamalıdır. Ameliyat mükemmel verimli ve tam başarılı şekilde geçse dahi, hastanın mide küçültme operasyonu sonrası alacağı bilinçsiz aksiyonlar bu hastalığın ve mide genişlemesinin tekrar habercisi olabilir. 

Unutulmaması gereken önemli şeylerden biri de, midenin az miktarda esneyebileceğidir ve gerilecektir – ki bu ziyadesiyle normaldir. Ancak rutin olarak aşırı yememeye dikkat etmelisiniz, yoksa kilo alımı meydana gelebilir. Obezite konusunda tedavi olduğunuz ekibin ya da cerrahınızın talimatlarına bağlı kalarak ve tedavi sonrası programı takip ederek, sağlıklı beslenme alışkanlıkları geliştirebilir ve uzun vadeli kilo verme başarısı olasılığını artırabilirsiniz. Herhangi bir operasyon olsun ya da olmasın, kilo verme hususunda başarı sağlamanın temel yolu bu bahsi geçen bilinçli yeme alışkanlığı ile doğrudan ilgilidir. Midenizin yapısını ve kalorilerin nasıl kilo olarak size döndüğünü tam olarak idrak ettiğinizde kilo verme konusunda ( ya da mevcut kilonuzu olduğu gibi muhafaza etme konusunda ) en büyük kazanımlardan birine sahip oldunuz demektir. 

Bu noktada tamamen katı ve sizi istediğiniz yiyeceklerden uzak tutacak diyetler yapmak yerine, dengeli ve yediklerinizin takvimini çıkararak – bilinci – vaziyette beslenirseniz, mide küçültme operasyonu sonrasında midenizin tekrar genişleyip genişlemeyeceği hakkında bir kaygıya sahip olmanız gerekmeyecektir. Bu noktada tedavi olduğunuz sağlık kuruluşuna ya da kliniğe bağlı hekimlerin, diyetisyen doktorların ve obezite ekiplerinin uyarılarını dikkate alıp, tehlikeli besin gruplarından uzak durup, bu bağlamda kendinize bir periyodik beslenme sistemi oluşturabilirsiniz. Kilo vermek için mide küçültme ameliyatı olmak sizin için kolay adım olsa da, asıl başarı bu sahip olduğunuz ayrıcalığı bilinçli aksiyonlarınız ile muhafaza etmek olacaktır.

Kaynakça:

http://surgery.ucla.edu/bariatrics-gastric-sleeve-faqs

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5064266/

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir