Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Saç Dökülmesi Olur mu_

Tüp mide ameliyatı sonrası saç dökülmesi çok yaygın ve çok streslidir. Hepimiz harika kilo kaybı sonuçları elde etmek ve bununla birlikte herhangi bir yan etki olmamasını isteriz, ancak maalesef bu komplikasyon operasyonun sonuçları içerisinde sayılabiliyor. Kilo verme ameliyatı ile ilişkili saç dökülmesi, telogen effluvium olarak adlandırılır ve normal saç büyüme döngüsü ile ilgilidir. Genellikle aniden başlar ve çok nadiren 6 aydan uzun sürer. İnsan saçının iki aşamalı bir büyüme döngüsü vardır. Büyüme aşamasına anajen denir ve saç köklerimizin %90’ı herhangi bir zamanda bu aşamadadır.

Ortalama 3 ay ile yaklaşık 1 ila 6 ay süren dinlenme aşamasına telojen denir. Saçımızın yaklaşık% 5-15’i herhangi bir zamanda dinlenme aşamasındadır. Ayrıca telogen effluvium’un vücuttaki stres ve meydana gelebilecek hormonal değişikliklerle ilgisi olduğu da bilinmektedir. Stres nedeniyle daha fazla saç kökü dinlenme aşamasına geçebilir. Bu önemlidir, çünkü ameliyat sırasında dinlenme aşamasında olan saçlar büyük olasılıkla dökeceğiniz saçlardır. Bu nedenle ameliyattan sonra 1 ila 6 ay arasında (genellikle yaklaşık 3 ila 4 ay) saçlarınız dökülür. Saçlar tekrar çıkmaya başladığında eski saç kökü serbest kalır ve saç dökülür. Saç dökülme sebepleri ise şöyledir:

1. Tüp mide veya gastrik bypass operasyonu geçirdiyseniz

Tüp mide veya mide baypas prosedürü geçiren hastalarda saç dökülmesi daha yaygındır. Genellikle, hastaların %30 ile %40’ı ameliyattan sonra bir tür saç dökülmesi yaşayacaktır.

Tüp mide ve mide baypas hastalarının saç dökülmesine maruz kalmalarının ana nedeni, beslenme alışkanlıklarındaki, beslenme düzeylerindeki ve hızlı kilo vermelerindeki büyük değişiklikten kaynaklanmaktadır.

2. Telogen effluvium yaşıyorsunuz

Tüp mide ameliyatı cerrahi sonrası en sık görülen saç dökülmesi tipi telogen effluvium olarak adlandırılır.

Her gün saçlarınız dökülür ve saçlarınız uzar. Saç köklerinizin iki aşaması vardır: anajen, büyüme aşaması ve telojen, dinlenme aşaması.

Ancak tüp mide ameliyatı cerrahi saçınızın daha büyük bir yüzdesinin telojen faza kaymasına neden olabilir. Bunun nedeni, kilo verme ameliyatının vücudunuza neden olduğu ek strestir. Bu, hızlı kilo kaybı ve besin eksikliği ile birleştiğinde, telojen fazdaki tüm tüyler dökülene kadar saçınız hızlı bir şekilde dökülür.

Saç dökülmesi ne kadar sürer?

Normal şartlar altında saç dökülmesi ortalama 3-4 ay sürer ancak 6 ayı geçmez. Telogen effluvium sırasında saç kökleri zarar görmez, bu nedenle saçlarınız eskisinden daha güçlü ve daha iyi uzar. Tüp mide ameliyatı ameliyatınızdan altı ay sonra saçlarınız dökülmeye devam ederse doktorunuza danışmalısınız.

Birçok hasta ve potansiyel obezite hastası, kilo verme ameliyatından sonra saç dökülmesini önlemek için ipuçları arar. Ancak ameliyatınız sonrasında saç dökülmesi yaşanacaktır. Yapabileceğiniz en iyi şey, saç dökülmesinden haberdar olmak ve ameliyatınızdan sonra doktorunuzun size verdiği reçeteleri ve uyarıları dinleyerek doğal yollarla saçlarınızı geri kazanabilirsiniz. 

Kaynakça:

1 Bariyatrik Cerrahi Kılavuzu – © Türkiye Endokrinoloji ve Metabolizma Derneği • 2018 – ISBN: 978-605-4011-28-5

2 Hair Loss After Laparoscopic Sleeve Gastrectomy – PMID: 30062467 DOI: 10.1007/s11695-018-3433-3 – nih.gov

3 Telogen Effluvium: A Review – Web URL: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4606321/ (son ziyaret: 10.09.2020)

4 Impact of laparoscopic sleeve gastrectomy on iron indices: 1 year follow-up – WEB URL: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19847572/ (son ziyaret: 10.09.2020)

5 Review of long-term weight loss results after laparoscopic sleeve gastrectomy – WEB URL: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24507083/ (son ziyaret: 10.09.2020)

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir