Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Sarkma Olur Mu, Nasıl Engellenir_

Tüp mide ameliyatı, obezite ile mücadele eden kişilerin önemli miktarda kilo vermesine yardımcı olabilir, ancak bu kilo verilikten sonra sarkık veya gevşek cilt bırakabilir. Houston’daki Baylor Tıp Koleji’nde plastik cerrah olan ve tüp mide ameliyatı geçirmiş hastaları tedavi eden bir plastik cerrah olan Dr.Winocour “Önemli ölçüde cilt sarkması, geleneksel, cerrahi olmayan kilo kaybından sonra daha az görülür. Çünkü diyet ve egzersiz gibi yollarla kilo veren kişiler genellikle daha az kilo verir ve bunu daha yavaş yapar.” diyor.

Cilt Sarkması Durumunda Yapmanız Gerekenler

Tüp mide ameliyatı sonrası cilt sarkması geçici olabilir. Ameliyatı takip eden 6 ila 18 ayda vücudunuz çok değişecektir. Örneğin, Amerikan Metabolik ve Bariatrik Cerrahi Derneği’ne (ASMBS) göre, çoğu insan bir dereceye kadar sarkık bir cilde sahip olacak, ancak sorun genellikle beklediklerinden daha geçicidir. Cildinizin ne kadar sıkılaştığını, yaşınız, genetiğiniz ve kaybettiğiniz kilo miktarı gibi bir dizi faktör etkiler. Bazı tıbbi durumların cilt incelmesine neden olabileceğini söylüyor.

Egzersiz yapıp yapmamanız veya sigara içmemeniz de vücudunuzun obezite cerrahisinden nasıl iyileşeceğini etkiler. Hızlı bir düzeltmeyi tercih etmek istiyorsanız, kompresyon giysileri kısa vadede cilt sarkmasının görünümünü azaltmaya yardımcı olabilir. Ayrıca, ameliyattan sonra oluşabilecek yaygın döküntüleri de azaltabilirler. Gevşek cilt katmanları arasındaki aşırı nemi ve pudra ile de kontrol edebilirsiniz.

Obezite cerrahisi sonrası doğal yolla sarkan cilt nasıl sıkılaştırılır?

Ameliyattan önce cildin sarkmasını önlemenin garantili bir yolu olmadığını söylese de, daha sonra sıkılaşmaya yardımcı olmak için yapabileceğiniz birkaç şey vardır. Tüp mide ameliyatı ekibinizin önerdiği uygun vitamin takviyesini içeren dengeli beslenme, vücudunuzun cerrahi yaralarınızı iyileştirmek için gerekli yapı araçlarına sahip olmasını sağlayacaktır.

Obezite ameliyatı geçiren kişiler yetersiz beslenmeye yatkın olduğundan, bunu söylemek yapmaktan daha kolaydır çünkü ameliyat bağırsağın besinleri emme yeteneğini değiştirir. Bu nedenle hastalar, yetersiz beslenmeyi önlemek ve cilt sarkmaları dahil olmak üzere vücutlarına iyileşmek için en iyi mücadele şansını vermek için besin seviyelerini takip etmeli ve demir ve B12 vitamini gibi takviyeleri almalıdır. Bazı topikal kremler ve terapötik masajlar Tüp mide ameliyatından sonra cildi sıkılaştırmaya yardımcı olduğunu iddia ederken, bunların etkili olduğu kanıtlanmadı.

Bariatrik cerrahi sonrası vücut şekillendirme ile sarkan cilt nasıl sıkılaştırılır

Aşırı soğuk kullanan lazer tedavileri ve kriyoterapi, bir dereceye kadar sıkılaştırma sağlar, ancak Tüp mide ameliyatı cerrahiden sonra sarkan cildi tam olarak gidermek için yeterli değildir. En etkili sıkılaştırma ameliyatla sağlanır. Bu sözde vücut şekillendirme prosedürleri, özellikle yakın zamanda Tüp mide ameliyatı cerrahi geçirmiş veya diyet ve egzersiz yoluyla önemli miktarda kilo vermiş kişilere yöneliktir. Bu işlemler sırasında görünür yara izini azaltmak için yapılan uzun kesilerle fazla deri kesilir.

Kaynakça:

1 Maintenance of lost weight and long-term management of obesity – WEB URL: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5764193/

2 Skin changes after bariatric surgery – WEB URL: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4371663/

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir