Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Sarkma Olur mu_

Tüp mide ameliyatı, bariatrik cerrahi söz konusu olduğunda en sık başvurulan yöntemlerden birisidir. Tüp mide ameliyatında temel esas, hastanın midesinin bir kısmının alınmasıdır. Bu sayede hastanın midesi küçültülür ve bir ince tüp boyutuna getirilir. Bu ameliyatta midenin yaklaşık olarak %80’lik kısmı alınmaktadır. Tüp mide ameliyatı yaptırmak isteyenlerin en büyük sorusu ise ameliyat sonrasında sarkma yaşanıp yaşanmayacağıdır. Zira kilo verdikten sonra deride sarkma durumu söz konusudur.

Zayıflamak, sürecin hızına bağlı olarak bir miktar sarkmaya neden olabilir. Tüp mide ameliyatı veya zayıflama ameliyatı doğrudan bir sarkma unsuru değilse de, kilo verme sürecinin hızını artırabileceğinden bu sonuca dolaylı olarak sebep olabilir. Ancak burada altı çizilmesi gereken unsur; mide küçültme, mide balonu ve diğer obezite cerrahisi operasyonlarının doğrudan operasyonun niteliklerine bağlı olarak sarkma gibi bir duruma neden olmadığıdır.

Mide ameliyatı, hariçte dokunun değiştirildiği bir operasyon biçimi değildir. Yani karnınızda herhangi bir değişmeye neden olmaz. Operasyon içeride gerçekleşir ve midenin büyümesine değil, bilakis küçülmesine sebep olur. Bu durumda herhangi bir sarkma beklenmez.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi, mide küçültme ameliyatı ve diğer tüm zayıflama ameliyatları, besin alımını kısıtlamak ve zayıflamaya yardımcı olmak için yapılır. Yani aslında bu operasyonlar doğrudan zayıflatır demek de doğru değildir. Besin alımını kısıtlayamayan bireyler için ve mide boyutları aşırı büyümüş kişiler için kullanılan bu yöntemler, kilo verme hızının marjinal biçimde artmasına sebep olur.

Artan zayıflama hızı neticesinde, daha önce hacmi ve yüzey alanı artmış olan deriniz, zor toparlanabilir. Bu durumun önüne geçmek için spor en efektif yöntemlerdendir. Spor yaparak kilo verme hızınıza odaklı olarak derinizin toplanmasına yardımcı olabilirsiniz. Mide ameliyatı sonrasında nasıl bir yol izlemeniz gerektiğini, hekiminiz size detaylı olarak anlatacaktır.

Tüp Mide Ameliyatı Nedir?

Laparoskopik yöntemle gerçekleştirilen tüp mide ameliyatı, Da Vinci adı verilen bir görüntü robotu ile yapılmaktadır. Bu yöntemde, hastanın göbek deliği bölgesinden bir kesik açılmaktadır. Açılan bu cerrahi kesiğin içerisine Da Vinci robotu eklenir. Bu robot sayesinde hastanın iç organları görüntülenmektedir. Bu sayede gerekli cerrahi müdahale yapılmaktadır.

Tüp mide ameliyatında bir doktor görüntü cihazını ve bir doktor da ameliyatı yapan robotu kontrol eder. Duruma göre 3 adet uzman gerekebilir. Ancak genelde 2 doktor ve 2 aletle bu ameliyat gerçekleştirilmektedir. Ameliyat genel anestezi altında yaklaşık olarak 90 dakika sürmektedir. Hasta ameliyat sonrasında 1 haftadan daha kısa bir süre gözetim altında tutulur. Eğer ameliyat sonrasında bir komplikasyon meydana gelmezse hasta taburcu edilir.

Tüp Mide Ameliyatında Kaç Kilo Verilir?

Gelelim işin can alıcı noktasına… Ameliyat sonrasında kilo verme işlemi hastaya da bağlıdır. Zira ameliyat sonrasında şöyle bir durum gerçekleşir:

  • Mide boyutu küçültülür.
  • Küçülen mide boyutu sayesinde hasta daha az porsiyonla doyar.
  • Bu durumda alınan kalori miktarı azalır.
  • Alınan kalori miktarındaki azalma, hastanın periyodik olarak kilo vermesini sağlar.

Daha az porsiyonla doyan hasta, dolayısıyla kalori alımında da kısıtlamaya gitmiş olur. Ancak bu noktada ameliyatın bir “sihirli değnek” gibi algılanmaması lazımdır. Zira esas nokta, hastanın diyet listesine dikkat etmesidir. Bu noktada hastanın diyetisyen kontrolünde yeniden beslenme programı inşa etmesi gerekmektedir.

Hastaların aldıkları fazla kilolar, ameliyattan sonraki süreçte verilmeye başlanır. 2 yıl içerisinde hastanın aldığı kiloların %50’sinden fazlası verilirse, bu sonuç bir başarı olarak görülür. Fakat verilecek olan bu kiloların net durumu, hastanın aldığı önlemlere bağlıdır.

Ameliyat sonrasında hastaların yaklaşık olarak 60 kilonun üzerinde bir kaybı olmaktadır. Tabi sayı tamamen ortalama değere göre verilmektedir. Eğer tedavi sonrası alınan destek de ameliyat kadar başarılır olursa bu sayılardan bahsedilebilir.

Verilen Kilolardan Sonra Meydana Gelen Sarkma

Eğer hastalar başarılı bir şekilde kilo verirse, bu durumda deride sarkma meydana gelebilir. Zira derinin esnekliği bir yere kadar tolere edebilir. Eğer hasta fazla kilolarının yarısından fazlasını verirse, deride doğal olarak bir sarkma meydana gelebilir.

Bu durumda yapılması gereken şey, uzmanlarca yeni bir ameliyattır. Zira esnekliğini kaybederek sarkan deri, estetik açıdan pek hoş olmayan bir görüntü çizmektedir. Bu durumu ortadan kaldırmak için belirli tıbbi yollar mevcuttur. Yani sarkma olsa dahi endişeye gerek yoktur. Yapılacak olan cerrahi operasyon sonrasında hasta eski hayatına yeniden kavuşabilir ve normal görüntüsünü elde edebilir.

Ameliyat sonrasında belirli durumlarda sarkma, hastalarda bir sorun teşkil edebilir. Özellikle de deride meydana gelen sarkma, cilt sorunlarına neden olabilir. Bu sorunların ortadan kaldırılması adına hastaların zaman içerisinde yeniden tedavi alması gerekmektedir. Eğer sarkma yaşanırsa bu aslında iyiye işarettir. Zira sarkma tamamen doğaldır ve “kilo kaybedildiğini” kanıtlayan bir unsurdur. Hastaların endişeye kapılmadan gerekli önlemleri alması ve spor düzenine dikkat etmesi elzemdir.

Kaynakça: 

http://www.temd.org.tr/admin/uploads/tbl_gruplar/20180618095001-2018tbl_gruplar1b2cd981a1.pdf

https://insights.ovid.com/article/00006534-201310000-00017

 

 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir