Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Sigara İçilir Mi_

Tüp mide veya mide baypas ameliyatı gibi bariatrik prosedürler, midenin tutabileceği yiyecek miktarını kısıtlayarak, kilo kaybına neden olur. Bu ameliyatlar da hormonal değişikliklere de neden olur ve günümüzde minimal invaziv teknikler (laparoskopik cerrahi) kullanılarak yapılmaktadır. Ameliyat, hastaların kilo verme hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olacak ve onları sağlıklı bir yaşam sürmeleri için motive edecektir. Bu ameliyatlar obezite ile baş etmenin en etkili yolu olarak kabul edilse de, başarıları sıkı bir beslenme diyetine, günlük egzersizlere ve yaşam tarzı değişikliklerine bağlı olacaktır. Bununla birlikte, eğer sigara içiyorsanız, sigarayı da bırakmanız gerekecek, çünkü bu sadece sağlıklı olmanıza yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda ameliyatınızın sonucunu da etkileyebilir.

Genel olarak sigara içmenin, kalp krizi, felç ve akciğer kanseri riskini önemli ölçüde artırması dahil olmak üzere sağlık üzerinde çok sayıda zararlı etkisi vardır. 2004 verilerine göre Amerika Birleşik Devletleri’nde önlenebilir ölümlerin en yaygın nedeni sigara içmektir. Sigara içen ve anti-obezite cerrahisini düşünen herkes aynı anda sigarayı bırakmayı planlamalıdır. Uzun vadeli sağlık riskindeki azalma maksimize edilecektir.

Tüp Mide Ameliyatinda Sigara Riski

Tüp mide ameliyatı ile ilgili olarak, sigara içmek ek risk taşır. Tütün alımının vücuttaki küçük damarlara kan akışını azalttığı gösterilmiştir. Bu, bağırsak yeniden bağlanma noktalarında iyileşme için özellikle önemlidir. Ameliyat zamanı civarında sigara içmenin bağırsaktan sızma riskini artırdığı düşünülmektedir. Bu, tüp mide ameliyatının yaşamı tehdit eden bir komplikasyonudur. Ayrıca mide baypasından sonra sigara içilmesinin, ince kese ile bağırsak arasındaki bağlantı noktasında ülser oluşma olasılığını artırdığı gösterilmiştir.

Ülserler kanamaya, bağlantı noktasında tıkanmaya ve acil ameliyat gerektiren perforasyona neden olabilir. Standart ülser ilacıyla iyileşmeyen inatçı ülserler, sigara içenlerde çok daha yüksek oranda ortaya çıkar. Bir ülserin iyileşememesi, bağırsağın o kısmının çıkarılması için yeniden ameliyatı gerektirebilir. Mevcut tüm bilgiler, sigara içen hastaların kilo verme ameliyatı öncesinde tütünden vazgeçmek için her türlü çabayı göstermeleri gerektiğini göstermektedir.

Tüp Mide Ameliyatında Diğer Riskler

Tüp mide ameliyatından sonra kişi alkol aldığında, normalden çok daha hızlı bir şekilde kan dolaşımına aktarılır. Bunun 2 nedeni vardır: 1) ince bağırsak, alkolü mideden çok daha hızlı alma kapasitesine sahiptir ve 2) alkol, daha fazla miktarda yiyecekle iyice karışmaz. Bu nedenle mide baypası olan bir kişide kandaki alkol seviyesi çok daha hızlı yükselir. Kişi arka arkaya birkaç içki içerse, alkol zehirlenmesine maruz kalabilir. Ameliyat sonrası alkol kullanacaksanız bunu çok dikkatli ve çok sınırlı tutmalısınız.

Doktorlar tarafından önerilen durumlar:

1) Ölçülü alkol alın. Ameliyat öncesine göre daha düşük bir oranda içmeyi sınırlayın.

2) Araç kullanmadan önce alkol almayınız.

3) Herhangi bir ilaçla alkol almayın

Kaynakça:

1 Smoking and alcohol use in gastric bypass patients WEB URL: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3817413/

2 Duodenal ülser ve ülser benzeri dispepsinin ayırıcı tanısında semptomlar – AKADEMİK GASTROENTEROLOJİ DERGİSİ, 2002; 1 (2): 77-81

3 BARİYATRİK CERRAHİ KILAVUZU © Türkiye Endokrinoloji ve Metabolizma Derneği • 2018 ISBN: 978-605-4011-28-5

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir