Tüp mide ameliyatı sonrasında kaç kilo verilebilir _

Tüp mide ameliyatı, midenin yaklaşık olarak ( kişiden kişiye değişiklik gösterir ) % 70-80’ini ortadan kaldıran ve geriye kalan kısmı tüp veya ” kılıf ” gibi görünen laparoskopik bir özelliktir. Bu tıbbi tanımın yanı sıra tüp mide ameliyatı genel bağlamda çok etkili bir kilo verme prosedürüdür ve vücutta açlığı azaltan hormonal değişiklikler yaratır. Hormonlardaki bu rahatsızlık ya da değişim durumu bünyeden bünyeye farklılık gösterse bile yaklaşık bir yıl sürüp, sonra midenin küçük tüpü vücudun ne kadar yiyecek aldığını sınırlamaya – sizi ne kadar yiyeceğiniz hususunda uyarmaya – başlar. Tabi ki bunca açıklama ya da detayın yanı sıra asıl merak ettiğiniz konu şüphesiz olarak şu ; Tüp mide ameliyatından sonra ne kadar kilo vermeyi bekleyebilirim ? Kaç ayda şu kadar kilo verebilirim ? Vücudumdaki değişiklikleri ne zaman fark etmeye başlayacağım ?

Tüp mide operasyonundan sonra ne kadar kilo verebilirsiniz ? 

Hastalar genellikle bu işlem ile birlikte ne kadar kilo verebileceklerini sorarlar. Bu konuda asıl konu, vücuttaki sağlıklı halin ne denli arttığı ya da diğer bünye fonksiyonlarının nasıl faydalandığı olsa bile, kilo verme durumunun hastadan hastaya değiştiğine dikkat etmek önemlidir. Bazı hastalar fazla yağlarının yaklaşık olarak % 25 ila % 60’ını kaybetmeyi bekleyebilir. Diyet ve egzersiz, yaşam tarzı ve kırılması gereken eski alışkanlıkları değiştirmeye ne kadar kararlı olduğunuz, ne kadar kilo kaybedeceğinizi etkileyen faktörler olarak değerlendirilmelidir. Kısacası kilo verme hususu ya da verilecek fazla yağların durumu sadece ameliyata bağlı değildir. Bu aynı zamanda hastanın iradesine ve yaşam standartlarını nasıl değiştirdiğine de bağlı bir kondisyon olarak nitelendirilebilir. 

İlk ay boyunca hastalar 12 ila 15 kiloya kadar ortalama kilo kaybı bekleyebilirler. Her ne kadar bu durum hakkında belirli sayılar vermek doğru olmasa da, üç ay sonra, genel fazla kilodan hesaplanan kayıp yüzdesi yüzde 30’a kadar ulaşabilir. Bu sayı altı ay sonra yüzde 50’ye yükseliyor – bu da beklenen kilo kaybının haftada yaklaşık bir ila iki kilo civarı olduğu anlamına geliyor.  12 ay sonra fazla kiloların yüzde 60’ına kadar kaybedilir. 18 ay sonra, toplam aşırı kilo yüzdesi yüzde 70 ila 80’e ulaşabilir. Tabi ki bu hesaplamalar ve yaklaşımların tamamı kişinin kendisine uygun şekilde beslenmesi ve diyet & egzersiz gibi değişkenlere bağlı kalması ile sonuca ulaşabilmektedir. 

Sürekli üzerinde durulduğu üzere ; tüp mide operasyonu geçirmiş hastalarda kilo verme miktarı tamamen onlara bağlıdır. Herhangi bir obezite ameliyatından sonra, sabırlı olmanız ve hareket olarak aktif kalmaya paralel olarak sıkı bir diyet planı izlemeniz gerekecektir. Tüp mide ameliyatından sonra kilo vermek ve verdiğiniz kiloyu korumak ile ilgili bazı ipuçları şunlardır: 

Karbonhidratların ortadan kaldırılması : Karbonhidratlar yağ yakma mekanizmasını zehirler ve açlık yaratır. Bu, daha fazla yemek istemenize neden olacak ve yağın kaybolması daha zor olacaktır!

Doğru şeyi için: Şekerli, gazlı içeceklere veda edin. Ameliyat sonrası her gün belirli bir miktarda sıvı içmeniz gerekecek. Bu, içinde kafein veya kalori içermeyen sıvı olmalıdır. Su en iyisidir!

Hareket etmeye devam edin: Aktif kalmak, kilo vermenin ve verilen kiloyu korumanın en iyi anahtarıdır. Ameliyattan sonra, bir fitness planı hakkında doktorunuzla konuşun. Ameliyattan hemen sonra rahatlamanız ve dinlenmeniz gerekecek, ancak iyileştiğinizde hafif bir egzersiz planına başlamalısınız.

Kaynakça:

https://www.verywellhealth.com/post-weight-loss-surgery-tips-3156808

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3096273/

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir