Tüp Mide Ameliyatından Sonra Hamile Kalmak

Obezite, dünya üzerinde son zamanlarda artış gösteren hastalıklardan birisidir. Bu nedenle tedavi yolları arayan insanlar, tüp mide ameliyatı hakkında bilgi toplamak istemektedir. Özellikle de ülkemizde artış gösteren obezite vakaları, bu hastalığın ciddi bir boyuta ulaştığını kanıtlamaktadır. Peki tüp mide ameliyatı sonrasında hamilelik konusunda nelere biliyoruz? Tüp mide ameliyatı sonrası hamile kalmak mümkün müdür? Bunun riskleri var mıdır? Gelin bir göz atalım.

Tüp Mide Ameliyatı Nedir?

Obezite hastalarının midelerinin küçültülmesini sağlayan ameliyatlardan birisi olan tüp mide ameliyatı, kilo verme konusunda etkili cerrahi yöntemlerden birisidir. Bu yöntem sayesinde hastaların fazla kilolarından kurtulması mümkün olduğu gibi, hastaların daha sağlık bir hayata kavuşmaları da mümkündür. Günümüzde en sık başvurulan yöntemlerden birisi olan tüp mide ameliyatı, farklı yönleriyle dikkat çekmektedir. Özellikle de ameliyat sonrasındaki süreç nedeniyle dikkat çekmektedir.

Obezite çağın en büyük sağlık sorunudur. Her ne kadar kanser ve virüsler daha dikkate çekici medya desteği alıyor olsa da, obezite tüm bu sorunların tetikleyici unsurlarının başında geliyor. Tüp mide ameliyatı sonrasında hamile kalma da en yaygın merak edilen konular arasında yer alıyor. Zira kilolu olmak, şişmanlık veya bilimsel ismi ile obezite; gebelik üzerinde de ciddi etkileri olan bir durum. Bu nedenle uzmanlar, gebelik durumunda kilonun etkilerinin, irdelenmesini ve özellikle obez kişilerde gebeliğin hekim takibinin daha özenli yapılmasının gerekliliğine vurgu yaparlar.

Bir başka anlatımla, obez olmak yerine, tüp mide ameliyatı olarak kilo verme yolunda ciddi bir adım atmak hamilelik için doğru yol mudur?

Esasında tıbbi tedavilerde, doğru yol tanımı, kesin olarak belirtilemez. Kişinin durumu ve hekimin yapacağı bilimsel analiz neticesinde doğru bir kararı verebilmek mümkündür. Bu noktada obez olup olmama durumu, kilonun hamileliğe ne kadar etki edeceği gibi soruların cevaplanmasına yönelik tetkikler yapılması doğru olur.

Tüp mide ameliyatı sonrasında besin alımı sınırlanacağı için annenin gebelik beslenme koşullarını sağlayamaması mümkün olabilir. Bunun önlenmesine yönelik bazı uygulamalar da hekim kontrolünde devam edebilir. Zayıflama ameliyatı her koşulda gereklidir veya zararlıdır demek bu bakımdan doğru olmaz. Bunun için hekiminizin muayenesi mutlak gerekliliktir.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Eğer tüp mide ameliyatı yaptırma konusunda kararlıysanız, ilk olarak uzman desteği almanız gerekmektedir. Uzmanlardan alacağınız muayene sayesinde bir tetkik yapılacaktır. Duruma göre ameliyata uygunsanız bir an önce randevu ayarlanacaktır.

Ameliyat konusunda doktorun sunduğu tavsiyelere göre bir ön hazırlık yapılmalıdır. Bu ön hazırlık, hastalara göre değişiklik gösterebilir. Aynı zamanda ameliyat sonrasında da belirli dikkat edilmesi gerekilen durumlar söz konusudur. Başlıca şöyledir;

  • Ameliyat sonrasında hastalar yeme içme düzenine dikkat etmelidir.
  • Egzersiz takvimi oluşturarak buna uyum sağlamalı ve olabildiğinde hareketli kalmalıdır.
  • Her zaman motivasyonun yüksek tutulması gerekmektedir.
  • Ameliyattan sonra oluşabilecek yan etkiler, mutlaka doktorla paylaşılmalıdır.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrasında Hamilelik

Eğer tüp mide ameliyatı sonrasında hamile kalıp kalamayacağınızı düşünüyorsanız net cevaplar arıyor olabilirsiniz. İlk olarak iyi bir haber verelim: Tüp mide ameliyatı sonrasında hamile kalabilirsiniz. Ancak dikkat edilmesi gereken bazı durumlar söz konusudur. Özellikle de zaman konusunda acele edilmemesi gerekmektedir.

Ameliyattan sonra kilo vermeye başlayan hastalar, bu süreçte zaten zorlu bir dönemden geçmektedir. Hem fizyolojik hem de psikolojik olan hastalar, kilo verme sürecinden yaklaşık olarak 1.5 yıl sonra hamile kalmayı düşünebilir. Daha öncesinde hamile kalmak, hastalara tıbbi açıdan zorluklar çıkarabilir. Özellikle de kilo kaybı sonucunda yaşanan deri sarkması gibi durumlar, hastanın benlik imajı algısını olumsuz etkileyebilir.

Hastalar hamile kalmak istiyorsa ameliyat bu duruma engel değildir. Fakat daha önce de bahsettiğimiz gibi, ameliyat sonrasında bir süre beklemek daha doğru olacaktır. Acele etmek, tedavinin seyrine olumsuz etkide bulunabilir. Özellikle de psikolojik açıdan buna hazır olmayan hastalar zorlanabilmektedir.

Obezite ameliyatı sonrasında hamile kalan ve sağlıklı çocuklar dünyaya getiren hastalar bulunmaktadır. Bu durum oldukça doğal karşılanır ve yapmanız gereken endişe etmemektir.

Ameliyat Sonrasında Destek Almak

Eğer ameliyat olduysanız ve aklınıza bu gibi birçok soru takılıyorsa, bu tamamen doğal bir durumdur. Hastalar bu gibi ağır ameliyatlarda her zaman sorularla boğuşmaktadır. Aklınıza takılan soruların kaynağı ise uzman hekimlerdir. Eğer ameliyat sonrasında hamile kalmayı düşünüyorsanız bu durumda ameliyat sizlere engel olmayacaktır. Fakat hamile kalmanıza engel olan durumlar söz konusu olabilir. Bu nedenle yeniden uzman yardımı almanız ve muayene olmanız gerekmektedir.

Ameliyat sonrasında vücutta bazı değişiklikler söz konusudur. Özellikle de hormonal değişikliler insanın psikolojisini etkileyebilir. Bu durumların ortaya çıkaracağı mental sorunlardan kaçınmak ise elinizdedir. Hastaların mutlaka ameliyat sonrasında kaygılarını paylaşacağı bir uzmana görünmeleri gerekir. Alacağınız psikolojik destek sonrasında uzmanların yardımıyla da hamile kalma durumunuz netleşecektir. Uzmanlara danışmadan internet üzerindeki yazılara göre eylem yapmanız ise kesinlikle yanlıştır.

Kaynakça:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3345131/

https://bmcpregnancychildbirth.biomedcentral.com/articles/10.1186/s12884-018-2124-3

 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir