Tüp Mide Ameliyatını Ssk Karşılıyor mu_

Tüp mide ameliyatı Türkiye’de SSK tarafından tamamen karşılanan bir ameliyat değildir belli bir kısmı ücret dahilinde ödenmektedir. Bu nedenle hastalar ameliyatlarına olmadan önce belli bir ödeme yapmak zorundadırlar. Bu ödemeler özel hastaneler ve devlet hastanelerinde farklı oranlarda olmakla birlikte Devlet hastanelerinde ödeyeceğiniz miktar daha azdır. Bunun yanı sıra ameliyat ücretinden ek olarak hastanede kalan gün sayısı cerrahın kendi alacağı ücret operasyon öncesi yapılan tetkiklerde ücreti etkileyen etkenlerdir.

Tüm bunlar hesaplandığında belli bir ücret ortaya çıkmaktadır. Birçok insan için bu ücret yüksek gelmekte birlikte tamamen ödenmesi göze alınmayan veya ikinci plana ertelenen ameliyat ücreti de sağlığı etkileyen ver riske atan durumlar oluşturabilmektedir. Bu sebeple bazı insanlar ameliyat olamamakta ve sağlıkları tehlike altına girmektedir. İyi bir cerrah ve iyi bir hastanede yapılması gereken ameliyatın ücretinin alınacak hizmete oran ve artması da hastaların Maddi durumunu etkileyen önemli bir etkendir.

Tüp mide ameliyatı SGK ödeme kapsamı, hastanın beden kitle endeksinin 40’ın üzerinde olması şeklindedir. Hastanın bu ameliyat için gerekli şartları sağladığı endokrin servislerince rapora dönüştürülmelidir. Ancak bu şartlar altında, bazı özel hastaneler, üniversitesi hastaneler ve devlet hastanelerinde bu ameliyat yapılabilir. Bunun dışında mevcut ödeme politikaları kapsamında obezite cerrahisi ödemesi devlet tarafından, yani SGK tarafından yapılmamaktadır.

Tüp Mide Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Tüp mide ameliyatı kilo vermekte zorlanan insanların midelerine ameliyat yaparak hızlıca kilo vermelerini sağlayan bir yöntemdir. Bu, karında beş veya altı küçük kesi yapmayı ve prosedürü bir video kamera (laparoskop) ve bu küçük kesilerden yerleştirilen uzun aletler kullanarak gerçekleştirmeyi içerir. Laparoskopik tüp mide ameliyatı sırasında midenin yaklaşık %75’i dar bir mide “tüpü” veya “kılıf” bırakılarak çıkarılır. Tüp mide ameliyatı sırasında hiçbir bağırsak çıkarılmaz veya baypas edilmez. Tüp mide ameliyatının tamamlanması bir ila iki saat sürer.

Tüp Mide Ameliyatı Nasıl Kilo Vermeye Neden Olur?

Tüp mide ameliyatı kısıtlayıcı bir işlemdir. Midenizin boyutunu büyük ölçüde azaltır ve bir seferde yenebilecek yiyecek miktarını sınırlar. Besinlerin emiliminin azalmasına neden olmaz veya bağırsaklarınızı atlamaz. Az miktarda yemek yedikten sonra çok çabuk tok hissedecek ve birkaç saat tok hissetmeye devam edeceksiniz.

Tüp mide ameliyatı da iştahta azalmaya neden olabilir. Mide boyutunu küçültmenin yanı sıra, tüp mide ameliyatı midenin ürettiği “açlık hormonu” miktarını azaltabilir ve bu işlemden sonra kilo kaybına katkıda bulunabilir.

Tüp Mide Ameliyatı Kimlere Yapılmaktadır?

Bu prosedür, öncelikle cerrahi kilo kaybına yönelik aşamalı bir yaklaşımın parçası olarak kullanılır. Vücut kitle indeksi çok yüksek olan veya kalp veya akciğer problemleri nedeniyle anestezi veya daha uzun bir işlem geçirme riski taşıyan hastalar bu aşamalı yaklaşımdan faydalanabilir. Bazen iki aşamalı bir yaklaşımla devam etme kararı, bu bilinen risk faktörleri nedeniyle ameliyat öncesi verilir. Diğer hastalarda ise ameliyat sırasında tüp mide ameliyatı (gastrik bypass yerine) yapılmasına karar verilir.

Bu kararı intraoperatif olarak vermenin nedenleri arasında aşırı büyük bir karaciğer veya mide baypas prosedürünü çok uzun veya güvensiz hale getirecek geniş bir yara dokusu bulunur. İlk aşama prosedürü olarak tüp mide ameliyatı uygulanan hastalarda, ikinci aşama (gastrik bypass) önemli kilo kaybı meydana geldikten 12 ila 18 ay sonra yapılır ve anestezi riski çok daha düşüktür (ve karaciğer boyutu küçülür). Bu yaklaşım iki prosedür içermesine rağmen, seçilmiş hastalar için güvenli ve etkili olmaktadır. 

Kaynakça:

1 BARİYATRİK CERRAHİ KILAVUZU © Türkiye Endokrinoloji ve Metabolizma Derneği • 2018 ISBN: 978-605-4011-28-5

2 Metabolik Cerrahi – http://metabolikcerrahidernegi.org.tr/metabolik-cerrahi/

3Metabolik Cerrahi  http://www.mecev.org/metabolik-cerrahi/

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir